logo anjoman hemayat az koodak
انجمن حمایت از کودکان کار
تاریخ انتشار: 30 می ماه 14 

حمایت از حقوق کودکان به ویژه کودکان محروم و کودکانی که در معرض آسیب‏‌های ناشی از بحران‏‌ها و نابسامانی‏‌های اجتماعی و حوادث طبیعی هستند، وظیفه‏‌ای است انسانی – اجتماعی که بر عهده‌‏ی یکایک افراد، سازمان‏‌ها و نهادهاست. بی‌‏تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان و سرمایه‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان امیدی برای دستیابی به دنیایی بهتر وجود ندارد.

انجمن حمایت از کودکان کار به عنوان نهادی مردمی، غیر دولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی به منظور ایفای مسوولیت اجتماعی و انسانی خود و با هدف حمایت از کودکان کار و کودکان در معرض آسیب از مرداد ماه سال 1381 با مجوز رسمی وزارت کشور و شماره ثبت 14607 تلاش خود را در این عرصه آغاز نموده است و بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت، جنسیت، رنگ، نژاد و مذهب به کودکان کار و در معرض آسیب، خدمات آموزشی و حمایتی خود را به صورت رایگان ارایه می‏دهد.

به رسمیت شناختن هویت انسانی کودکان اساس کار انجمن است

برنامه‌‏های انجمن حمایت از کودکان کار: • اقدام اجرایی به منظور حمایت از کودکان کار و کودکان در معرض آسیب و ارایه‌‏ی الگویی عملی • فراهم نمودن مأمنی در دسترس کودکان • آگاه‌‏سازی و جلب افکار عمومی به منظور ایجاد زمینه‌‏های مشترک مردمی جهت رفع معضل کار کودکان • تلاش در جهت ارایه‏‌ی پیشنهاد و راهکار به مراجع تصمیم‌‏گیری و قانون‌‏گذاری برای جهت‌گیری بیشتر قوانین حمایتی به نفع کودکان • ایجاد زمینه برای اجرای دقیق مفاد پیمان‌نامه‌‏ی جهانی حقوق کودک • تلاش در جهت بهبود شرایط کودکان کار و بسترسازی برای رسیدن به هدف اصلی و نهایی انجمن که همان “محو کار کودک” است.

 مرکز بم: از 6 دی‏ماه 1382 تا کنون با هدف حمایت روانی و اجتماعی از کودکان و خانواده‏ های آسیب‏ دیده از زمین‏ لرزه و نیز حمایت از کودکان کار  و در معرض آسیب آغاز به کار کرد.

  مرکز بازار: از 11 اردیبهشت‏ ماه 1386 تا کنون با هدف حمایت از کودکان کار فعال در منطقه‏ ی بازار بزرگ تهران و ایجاد ارتباط با کارفرمایان آغاز به کار کرد.

  مرکز همه‏ ی کودکان: از 26 دی‏ماه 1387 تا کنون با هدف حمایت و آموزش کودکان و خانواده‏ های روما (کولی) به منظور توانمندی و کاهش آسیب‏ های کودکان و خانواده‏ ها آغاز به فعالیت نمود.

  مرکز خاوران: از اول مهرماه 1388 تا کنون با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه‏ ی 15 با هدف حمایت و جذب کودکان کار و در معرض آسیب منطقه‏ ی 15 تهران فعالیت خود را آغاز نمود.

برای مطالعه بیشتر به سایت این انجمن مراجعه فرمایید:

http://apcl.org.ir/