logo3
انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی)
تاریخ انتشار: 24 نوامبر ماه 13 

حامی در یک نگاه

انجمن حامی، حمايت از زنان و كودكان پناهنده ، يک سازمان غیردولتی ایرانی است که فعالیت‌های غیررسمی خود را در سال 1372 و به دنبال وقوع جنایات ضد بشری در منطقه بوسنی و هرزگوین و با هدف ياري رساندن به زنان و كودكانی که قرباني منازعات قومی ـ مذهبی شده بودند به صورت مستقل و داوطلبانه آغاز نمود. دفتر حامی در افغانستان نیز از سال 2002 و پس از سقوط طالبان و افزایش بازگشت ها به این کشور برای کمک به بازسازی نیرو انسانی بخصوص ارتقاء جایگاه زنان، ظرفیت سازی برای سازمان های غیر دولتی و امداد رسانی به بازگشت کنندگان و کمک به توسعه پایدار این کشور آغاز به کار کرد.

و در عین حال با ملاحظه نگرانی‌های مربوط به حضور بیش از 4 میلیون پناهنده و مهاجر از کشورهای همسایه که به دلیل مناقشات مسلحانه و بحران‌های سیاسی به جمهوری اسلامی ایران پناه آورده بودند و ضرورت توجه بیشتر به زنان و کودکان پناهنده که به طور معمول از آسیب‌پذیری فیزیکی و روانی بیشتری برخوردارند، انجمن حامی فعالیتهای خود را در ایران و با تمرکز بر خدمات‌رسانی به زنان و کودکان پناهنده ساکن در جمهوری اسلامی ایران را از سال 1376 آغاز نمود.

ماموریت :

انجمن حامی تلاش میکند تا امکان دستیابی حداکثری پناهندگان و پناهجویان به خدمات اولیه و بهره مندی آنان از حقوق انسانیشان را فراهم سازد. هدف سازمان توانمند سازی زنان و کودکان پناهنده برای شناسایی و فعال ساختن توانایی ها برای غلبه بر موانع فردی و اجتماعی است تا نه تنها نقش موثری در احیای زندگی خود در مهاجرت ایفا نمایند بلکه به بازسازی کشورشان نیز در صورت بازگشت کمک کنند.

محل فعالیت :

انجمن حامی دارای یک دفتر مرکزی در تهران و 5 دفتر منطقه ای در چهار استان خراسان رضوی (مشهد)، سمنان (سمنان)، قم (قم) و تهران (شورآباد و جنت آباد) می باشد.

فعالیت های انجمن حامی

فعالیت های انجمن حامی را می­توان در 5 بخش مجزا طبقه بندی کرد:

1-آموزش:

 • اولین مراکز رسمی برای آموزش کودکان بازمانده از تحصیل مهاجر افغان توسط انجمن حامی و در سال 1387 در تهران و در ادامه در استان خراسان رضوی ، سمنان و قم آغاز به کار نمود.

 • از سال 1387 تا 1396 بیش از 10 هزار کودکان مهاجر و پناهنده افغان بازمانده از تحصیل در مراکز آموزش پایه حامی در 4 استان کشور تحت آموزش پایه براساس نظام آموزش رسمی کشور و آموزش های جانبی (مهارتهای زندگی، بهداشت فردی، پیشگیری از خشونت و خود مراقبتی) قرار گرفتند .

 • سواد آموزی زنان پناهنده و مهاجر افغان و آموزش های جانبی (مهارت های زندگی، بهداشت فردی و باروری، پیشگیری از خشونت خانگی و خشونت علیه کودکان، فرزند پروری) برای والدین در 4 استان کشور، از سال    1387تاکنون .

 • تلاش برای اصلاح سیاست های آموزشی کودکان پناهنده و مهاجر افغان که در سال 1395 با تغییر آئین نامه ثبت نام دانش آموزان مهاجر افغان منجر به حذف شهریه ثبت نام و دسترسی حداکثری کودکان مهاجر و پناهنده به مدارس کشور شد.

2-خدمات و ظرفیت سازی:

 • آموزش مهارت های فنی ـ حرفه ای (زبان انگلیسی، برنامه نویسی جاوا، خیاطی، نمد بافی، ملیله دوزی و …) برای نوجوانان، جوانان و زنان در مراکز آموزشی حامی در 4 استان، از سال 1391 تاکنون .

 • برگزاری دوره های تربیت تسهیلگران اجتماعی در طرح تقویت خانواده سالم و پیشگیری از خشونت خانگی در جامعه پناهندگان افغان در 4 استان تهران ، قم ، سمنان و کرمان ، سال1393-1391،

 • تاسیس مراکز خدمات جامع اجتماعی برای زنان پناهنده و مهاجر افغان در استان های مشهد ، قم و سمنان و ارائه خدمات مشاوره حقوقی، روانشناسی و بهداشتی و برگزاری کارگاه های آموزشی  روانشناسی، حقوقی و بهداشتی شامل (مهارت های زندگی، حقوق کودک و پناهنده، بهداشت فردی و باروری) و ارائه خدمات مددکاری از سال 1394 تاکنون .

 • اشتغال زایی و فراهم نمودن فرصت­های کارآموزی از طریق راه اندازی کارگاه های خیاطی در 2 استان ، از سال 1396،

3-حمایت و امداد رسانی:

 • حمایت های نقدی (توزیع بن خرید) و غیر نقدی (بسته های غذایی و بهداشتی) و تأمین هزینه های آموزش برای گروه­های آسیب دیده و در معرض آسیب در 4 استان، از سال 1387 تاکنون

 • ارائه خدمات پزشکی ـ درمانی شامل معاینات رایگان و ارجاع به مراکز درمانی برای اقشار آسیب پذیر در 4 استان، از سال 1387 تاکنون

 • توزیع لوازم التحریر و بسته های آموزشی در میان کودکان استان های محروم کشور از سال 1391 تاکنون.

4-ترویج :

 • رایزنی و تلاش برای اصلاح رویکردها و سیاست ها در راستای تحقق دسترسی حداکثری پناهندگان به خدمات مورد نیاز شامل ادغام پناهندگان در سیستم بیمه درمانی کشور در سال 1394 و اصلاح قوانین ثبت نام کودکان مهاجر در مدارس دولتی ایران در سال 1395 و دسترسی برابر تمامی کودکان به آموزش فارغ از مدارک شناسایی و حذف شهریه ویژه دانش آموزان مهاجر خارجی و پناهنده در کشور؛

 • برگزاری نشست های تخصصی با هدف حساس سازی عمومی در زمینه حقوق پناهندگان و مهاجرین خارجی در کشور از جمله: برگزاری مراسم ادواری روز جهانی پناهنده، نشست “بررسی حقوقی ـ اجتماعی بی تابعیتی در ایران” در مرکز تحقیقات مجلس در سال 1395، نشست “بررسی ابعاد اجتماعی زندگی پناهندگان و مهاجرین مقیم پایتخت” در شورای شهر تهران در سال 1395، نشست “بررسی لایحه الحاق ایران به پروتوکل اختیاری منع بکارگیری کودکان در منازعات مسلحانه” در سال 1395، نشست “عدالت اجتماعی و آموزش کودکان پناهنده در ایران” در سال 1394.

5- بین الملل:

 • شرکت در نشستها و کنفرانس های بین المللی تخصصی در حوزه پناهندگان، زنان و کودکان شامل: نشست مشورتی سالانه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با سازمانهای غیردولتی ، سمپوزیم منطقه ای زنان افغان در کابل در سال 1396، اجلاس جهانی بشر دوستانه در استانبول در سال 1395، اجلاس منطقه ای حقوق پناهندگان آسیا و اقیانوسیه؛

 • مشارکت در برگزاری نشست “زنان، صلح و امنیت پایدار” در سال 1396، برگزاری نشست بین المللی “تقویت حمایت از پناهندگان در منطقه” در سال 1393، نشست منطقه ای “بررسی فرصت ها و چالشهای فراروی پناهندگان و بازگشت کنندگان افغان” در سال 1392؛ نشست منطقه ای ” چالش های فراروی زنان برای دسترسی به صلح و امنیت پایدار” در سال 86

 • بازدید و امداد رسانی در مواقع بحران شامل: آوارگان روهینگیا در بنگلادش در سال 1396، آوارگان سومالیایی کمپ داداب ، پاکستان ، افغانستان و عراق.

عضویت در شبکه های داخلی و بین المللی :

انجمن حامی در آوریل 2013 موفق به دریاقت مقام مشورتی سازمان ملل (اکوسوک) شده است. بعلاوه حامی در سال 2012 به عضویت شبکه شورای بین المللی سازمان های داوطلبانه (ایکوا) و شکبه حمایت از حقوق پناهنده آسیا و اقیانوسیه (اپرین) درآمده و در سال 2018 نیز به شبکه آسیایی پاسخ دهی و کاهش بلایای طبیعی پیوست. همچنین حامی عضو شبکه زنان افغان در افغانستان ؛ شبکه سازمانهای غیر دولتی زنان در ایران و شبکه یاری کودکان کار و خیایان می باشد.

اطلاعات تماس انجمن :

آدرس: تهران، خیایان کریم خان، خیابان نجات اللهی، خیابان سپند شرقی، پلاک 20 (ساختمان 32)، طبقه اول، واحد3.

تلفن تماس: 88912785 – 021

  info.hamiorg@gmail.com ٍEmail:

  www.hamiorg.org