SHEKOOFAN
انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمود آباد (شکوفان)
تاریخ انتشار: 19 دسامبر ماه 18 

انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد شهرری(خانه فرهنگ) که از بهمن ماه ۱۳۹۳ به برنامه «با من بخوان» پیوسته است، از مراکز موفق «با من بخوان» در حاشیه‌ی تهران است. در این مرکز کودکان پیش‌دبستانی منطقه، زیر پوشش برنامه‌ی «با من بخوان » قرار دارند و به رایگان از آموزش‌های خلاق سواد پایه، نشست‌های کتاب خوانی و فعالیت‌های هنری در پیوند با کتاب بهره‌مند می‌شوند.

از تیرماه ۱۳۹۴ کتابخانه‌ی کودک‌محور انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان در چارچوب برنامه «با من بخوان» گشایش یافت که اکنون نزدیک به 240 عضو دارد و کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمودآباد را انجام می‌دهد.

تاکنون برای مربیان این مرکز در چند دوره کارگاه‌های کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی، نمایش و مجموعه‌ کارگاه‌های آموزش خلاق سواد پایه برگزار شده است.

از دیگر خدمات این مرکز به خانواده های ساکن محمودآباد، برگزاری نشست‌های خواندن با نوزاد و نوپا  است. تا کنون سه دوره از مجموعه کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا برای 70 نفر از مادران باردار و یا دارای فرزند صفر تا سه ساله‌ی ساکن منطقه محمودآباد، در این مرکز اجرا شده است و به دستاوردهای تاثیرگذاری دراین زمینه دست یافته است.

در سال ۱۳۹۴ نیز هر دو هفته یک بار، کارگاه‌های آموزش نمایش برای ۲۰ نفر از کودکان ۷ تا ۱۴ ساله این مرکز برگزار شد.

 

شرح برنامه

در بهمن ماه ۱۳۹۳ نخستین نشست‌ها، مذاکرت و بازدیدها از خانه فرهنگ محمودآباد (انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد شهرری) برای پیوستن به برنامه «با من بخوان» انجام شد. در تیرماه ۱۳۹۴ کتابخانه‌ی کودک‌محور انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان در چارچوب برنامه با من بخوان گشایش یافت. این کتابخانه که از نیمه تیرماه ۹۴ کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمودآباد را آغاز کرد، دارای بخش‌های پیش‌دبستان و دبستان و نوجوان است که نشست‌های گوناگون کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب، نیز در آن برگزار می‌شود.

پس از تجهیز و برنامه‌ریزی کتابخانه، کارشناسان «با من بخوان» کارگاه‌های کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی، نمایش، آواورزی و الف‌باورزی را برای مربیان و کتابداران این مرکز برگزار کردند تا مربیان در ترویج کتابخوانی و ایجاد شوق خواندن در کودکان تواناتر شوند. از آن زمان تاکنون تا کنون چندین دوره کارگاه‌های مقدماتی و پیشرفته‌ی «با من بخوان» برای مربیان خلاق و علاقه‌مند این مرکز برگزار شده است.

در پیش‌دبستانی و مهدکودک خانه‌ی انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد شهرری برنامه‌های تقویت سوادپایه با بسته‌های آواورزی و الف‌باورزی و ریاضی‌آموز لولوپی در کلاس‌ها اجرا و در هفته چندین بار نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن در این مرکز با کودکان برگزار می‌شود. مربیان آموزش‌دیده‌ی این مرکز، با کار حرفه‌ای و دلسوزانه‌ی خود توانسته‌اند به رشد چشمگیر کودکان در همه‌ی جنبه‌های شناختی، عاطفی و مهارتی یاری رسانند.

در برنامه‌های تابستانی کتابخانه انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد، افزون بر کودکانی که به طور دائم و ثابت تحت پوشش این مرکز هستند، کودکان کارگران فصلی کوره‌های آجرپزی که از شهرستان‌های خراسان به این محل می‌آیند نیز در برنامه‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن شرکت می‌کنند.

برنامه‌ی «خواندن با نوزاد و نوپا» در انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد هم که از تیر ماه ۱۳۹۴ آغاز شده، تاکنون برای سه گروه از مادران و نوزادان به اجرا درآمده است. مجموعه نشست‌های «خواندن با نوزاد و نوپا» در انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد در چهار دوره و به مدت یک سال برای مادرانی برگزار می‌شود که دارای کودکان ۰ تا ۳ سال هستند. بدین‌ترتیب طی یک سال مادران در مسیر درست کتاب‌خوانی با نوزادان‌شان قرار می‌گیرند و زیر نظر آموزشگران مؤسسه کودکان‌شان را از نخستین سال‌های کودکی از کتاب‌های باکیفیت بهره‌مند می‌کنند. در این نشست‌ها آموزش تئوری و عملی در پیوند با کتاب به مادران ارائه می‌شود. همچنین در این کارگاه‌ها، مادران افزون بر کتاب‌خوانی، با شیوه‌ی درست خواندن لالایی، شعرخوانی و قصه‌گویی با عروسک‌ها و چگونگی ساختن کتاب برای کودکان‌شان آشنا می‌شوند.

در نخستین همایش دو روزه‌ی «با من بخوان» در سال 1395 یکی از مادران شرکت‌کننده در این طرح درباره‌ی تجربه‌اش از خواندن برای فرزندش برای حاضران صحبت کرد و از تاثیرات این برنامه بر خانواده و فرزندانش سخن گفت.

از مهرماه ۱۳۹۴ نیز گروه کارشناسان با من بخوان تصمیم گرفتند که برای بالابردن مهارت‌های گفتاری و اجتماعی کودکان و نوجوانان، سلسله کارگاه‌های آموزش نمایش برای کودکان ۷ تا ۱۴ سال این مرکز برگزار کنند. این برنامه که در کنار نشست‌های کتابخوانی اجرا شد، هر دو هفته یک بار برگزار شد. این کودکان در همایش دو روزه‌ی «با من بخوان» نمایشی براساس کتاب «آهنگ تار کولی» اجرا کردند که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت. کودکان و نوجوانان با شرکت در این کارگاه‌های آموزشی فرصتی پیدا کردند تا به کمک کارشناس نمایش برنامه «با من بخوان» با خلق لحظاتی ناب، لذت ببرند و تجربه کسب کنند. آن‌ها با اجرای نمایش‌های گوناگون خلاقیت و اعتماد به نفس خود را رشد می‌دهند، همکاری و مشارکت با یکدیگر را تجربه می‌کنند و می‌آموزند چگونه خواست‌ها و علایق خود را بیان ‌کنند و درباره آن‌ها با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند.

در حال حاضر فعالیت انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد شهرری و کتابخانه‌ی آن برای گروه‌های سنی گوناگون با علاقه و خلاقیت ادامه دارد.

تلفن تماس: 33853179 – 021