photo_۲۰۱۸-۰۱-۰۳_۱۸-۵۵-۳۴
🔹سخنی با وزیر آموزش و پرورش
تاریخ انتشار: 11 سپتامبر ماه 20 

🖌 علی اکبر اسماعیل پور

▫️ جناب آقای وزیر

شاید اطلاع داشته باشید که کشور ما در سال ۱۳۷۳ پیمان نامه جهانی حقوق کودک را پذیرفته و متعهد به اجرای مفاد آن شده است. در این تعهد بین المللی تأکید شده است که دولت ها برای سیاستگذاری ها و تصمیم سازی ها باید “منافع عالیه کودکان ” را در نظر بگیرند.

تمامی شواهد و قرائن نشان از آن دارد که در جریان همه گیری ویروس کرونا وزارتخانه تحت امر شما یکی از ناکارآمدترین دستگاهها بوده و برنامه “شاد” که در بوق و کرنا به عنوان یکی از افتخارات خود اعلام کرده اید، فقط یک نمونه از این ناکارآمدی ها است. در حالی که نرم افزارهای موفقی در دنیا مختص آموزش و سمینارهای آنلاین آزموده شده و ضعف های آن هم به تدریج شناسایی و برطرف شده است، اصرار بر اجرای برنامه بسیار ناقص و مبهم شاد نمونه ای از نادیده گرفتن منافع عالیه کودکان است.

تصمیم فی البداهه اخیر شما برای بازگشایی مدارس، در حالی که همه متخصصان بهداشت و درمان و برخی از اعضای ستاد کرونا بارها در خصوص خطراتی که جان فرزندان ما را تهدید می کند، هشدار داده بودند، نمونه ای دیگر از ناکارامدی وازتخانه تحت امر شما و همچنین نادیده گرفتن منافع عالیه کودکان توسط شخص شماست.

در چند روزی که از اعلام بازگشایی مدارس می گذرد، درصد بالایی از خانواده ها با تصمیم شما برای بازگشایی مدارس مخالفت کرده اند و این مخالفت در حضور بسیار کمرنگ دانش آموزان در مدارس آشکار است. با ابن حال اصرار به ادامه این روند شکست خورده چیست؟

جناب آقای وزیر

خانواده ها به شدت نگرانند و این که رئیس دولت و وزیر آموزش و پرورش در مقابل نگرانی و توصیه های دلسوزان و متخصصان بهداشت و درمان به لجبازی افتاده و همچنان اصرار به بازگشایی مدارس داشته باشند جای ابهام فراوان دارد، رئیس جمهور که تا دیروز در نقش حقوقدان، ژست حمایتی وکیل ملت به خودش گرفته بود، و امروز در نقش سرهنگ ظاهر شده و دستور نظم پادگانی به مدارس می دهد، این رفتار دوگانه مانند بسیاری از رفتارهای دوگانه کاندیدای دیروز و رئیس جمهور امروز برای خانواده ها به طنزی تلخ می ماند.

آقای وزیر

از هشدارهای متعدد متخصصان در روزهای اخیر که بگذریم، آموزش و پرورش در طول سالیان گذشته نشان داده است که برای حفاظت از جان بچه های ما برنامه، چک لیست و استانداردهای مدونی ندارد ، هنوز داغ بچه های سفیلان را فراموش نکردیم، چهره های سوخته در آتش بی مهری دخترکان شین آباد را یادمان هست، داغ خانواده های کودکان قربانی در حوادث رانندگی راهیان نور فراموش ناشدنی است و حوادث متعدد رانندگی سرویس های مدارس که در هر سال تکرار می شود …

حال که با مقاومت بسیار گویا و روشن خانواده ها روبرو شده اید خیلی سریع به فکر تأمین تبلت دانش آموزی و اینترنت رایگان برای آن دسته از دانش آموزانی باشید که به خاطر اجرای آموزش های مجازی از درس و تحصیل دور خواهند شد، کار ساده ای است یا از صندوق ذخیره برداشت کنید که حق مسلم این کودکان است و یا فراخوان بین المللی بدهید و درخواست کمک کنید برای آموزش بچه ها، پس از آن شاد را که به نماد ناتوانی آموزش و پرورش بدل شده است را محترمانه کنار بگذارید و سپس چند تا نرم افزار امتحان پس داده خوب را لیست کنید و دست مدارس را باز گذارید که از بین آن انتخاب کنند.

جناب آقای وزیر

ما نگران هستیم و فرزندان ما بلاتکلیف، وقتی از ۳۳ دانش آموز یک کلاس فقط ۳ نفر سر کلاس حاضر هستند، در اصرار بر تدریس دروس برای آن سه نفر چه تدبیری نهفته است که ما نمی دانیم ؟ چرا همواره در جدال با مردمِ خود هستید؟

ما نگران جان فرزندان خودمان و همچنین کادر زحمتکش مدارس هستیم، به نگرانی به حق مادرها و پدرها احترام بگذارید، امکانات سخت افزاری شما با بودجه و سرانه اندکی که به مدارس اختصاص می دهید در حد پذیرش فرزندان ما در روزهای کرونایی نیست. مدرسه نیمه فعال را تعطیل کنید و چاره ای بیندیشید.

منبع: jameeno@