photo_2018-10-05_22-15-27
⭕️ بیانیه‌ی ۴۵ تشکل دانشجویی از سراسر کشور در حمایت از جمعیت امام علی (ع)
تاریخ انتشار: 16 آگوست ماه 20 

۴۵ تشکل دانشجویی در حمایت از بازداشت‌شدگان جمعیت امام علی بیانه‌ای را صادر کردند.

– متن ارسالی این بیانیه به انصاف نیوز در پی می‌آید:

🔹 در این روزهای دشوار که مشکلات اقتصادی از یک‌‌سو و بیماری عالم‌گیر کرونا از سوی دیگر مردم ایران را تحت شدیدترین فشارها قرار داده است؛ حفظ همبستگی مردمی اصلی‌ترین سرمایه برای گذر از این شرایط و دستیابی به آینده‌ای بهتر است. این سرمایه با پویایی و اتحاد یکایک شهروندان و گروه‌های مردمی میسر می‌شود.

🔹 سازمان مردم‌نهاد جمعیت امام علی (ع) با بیش از ۲۰ سال سابقه‌ی فعالیت در ارتباط با بهبود زیستِ فرودستان اقتصادی، یکی از مصداق‌های بارز پویایی در جامعه‌ی ایرانی است که کوشیده است از تمام ظرفیت‌های موجود جهت برانگیختن مشارکت فراگیر اجتماعی برای رفع آسیب‌ها، اصلاح ساختارها و بهبود کیفیت زندگی مردمان محروم ساکن ایران و غرب آسیا استفاده کند. جمعیت امام علی (ع) همواره بستری برای فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و نمادی از احساس مسئولیت و دگرخواهی برای جوانان ایران بوده است. در شرایطی که وضعیت نگران‌کننده‌ی خروج بی‌بازگشت سرمایه‌های انسانی و نخبگان کشور پیش چشم همه‌ی ماست، فعالیت‌های این جمعیت همواره در طی سالیان متمادی، کوششی بوده است برای روشن نگاه داشتن چراغ امید در سیاهی‌های سایه‌گستر بر زیست مردم فراموش شده و فرودست ایران.

🔹 امّا متاسفانه در روزهای اخیر، با بازداشت تعدادی از اعضای این جمعیت، بار دیگر شاهد تجلی اراده‌هایی بودیم که سیاهی را بر سپیدی و سایه را بر نور ترجیح می‌دهند. در شرایطی که مشکلات اساسی و بنیادین، گریبان معیشت و سلامت و حتی بنیان‌های اخلاقی جامعه‌ی ما را گرفته است؛ برخی نهادهای امنیتی با رفتارهای فراقانونی با دستگیری و قلع‌وقمع فعالین مدنی و اجتماعی، فضا را هر لحظه تنگ‌تر و تیره‌تر می‌کنند.

🔹 منطبق با کدام مصلحت و منافع مردمی، به یک‌باره چند مسئول این سازمان مردم‌نهاد از سوی نهادهای امنیتی دستگیر می‌شوند و از فردای دستگیری، رسانه‌هایی همسو و هم‌جهت، فعالیت‌های تخریبی خود را علیه این جمعیت آغاز می‌کنند و پیش از برگزاری حتی یک جلسه دادرسی، حکم به محکومیت و مجرمیت این اشخاص و سمن متبوع‌شان می‌دهند؟ حال که حاصل ۲۰ سال فعالیت انسان‌دوستانه با چند تصمیم نهادهای امنیتی و رسانه‌های پیرو آنان در معرض تهدید و آسیب قرار گرفته است، می‌توان نتیجه گرفت که حاکمیت فعلی با هر فرم متمایز از الگوهای رسمی ارائه داده شده سرکوب و برخورد را در پیش خواهد گرفت.

🔹این موضوع به درستی مورد درک و پذیرش نیروهای مترقی قرار گرفته است که مشکلات کنونی، به ویژه آسیب‌های اجتماعی مانند حاشیه‌نشینی، کار کودکان، اعتیاد و… بدون مشارکت و همکاری مردم قابل حل نیست. برخورد‌های این‌چنینی با سازمان‌های مردم‌نهاد چیزی جز تعمیق بحران‌ها در وضعیت فعلی را در پی نخواهد داشت و به تحمیل فقر و فلاکت بر جامعه‌ی ایران خواهد انجامید.

🔹چگونه فیلم‌ها و صوت‌های موجود بر روی رایانه‌های شخصی اعضای بازداشت‌‌شده‌ی جمعیت امام علی، تنها چند روز بعد از دستگیری و پیش از برگزاری دادگاه، به صورت تقطیع شده و تنها برای طرح اتهامات عجیب و غریب سر از صفحات برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در می‌آورد و پس از ساعاتی عیناً در رسانه‌های متکی به بودجه‌ی عمومی منتشر می‌شود؟ اینگونه اقدامات در جهت تکمیل پروژه‌های امنیتی_رسانه‌ای و سرکوب همه فعالان معنی می‌یابد.

🔹رفتارهایی که در روزهای اخیر علیه جمعیت امام علی (ع) انجام شده است و متاسفانه ادامه دارد نه فقط ستمی در حق این سمن و مسئولانش، که تهدیدی علیه سرمایه‌های اجتماعی ایران و روحیه‌ی مسئولیت‌پذیری و انگیزه برای مشارکت و کار داوطلبانه است. چنین برخوردهایی نه فقط یک سازمان مردم‌نهاد یا داوطلبان و خانواده‌های تحت پوشش آن را هدف قرار می‌‌دهد؛ بلکه تهدیدی بالفعل علیه تمامی نیروهای مترقی جامعه است.

🔹ما به عنوان جمعی از تشکل‌های دانشجویی کشور، ضمن هشدار دادن نسبت به رویه‌های نادرست قضایی و امنیتی موجود، با وجود آگاهی از تمایزات و افتراقات خود با جریانات دیگر، نه از سر تساهل بلکه برای ایستادن بر پیمان نامه‌ای که هسته‌ی سخت سرکوب را نشان گرفته است همدلی خود را با اعضای جمعیت امام علی اعلام می‌داریم و نسبت به سرکوب نهادهای مردمی هشدار می‌دهیم.

🔸متن بیانیه به همراه اسامی تشکل‌های دانشجویی امضاکننده این بیانیه را می توانید صفحه زیر مشاهده نمایید:

https://bit.ly/2XMGxaP