photo_۲۰۱۸-۰۶-۰۱_۱۰-۳۹-۳۷
🌍 روز جهانی جوانان
تاریخ انتشار: 16 آگوست ماه 20 

⚛️ در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه (A/RES/54/120)، روز ۱۲ اوت مصادف با (۲۲ مردادماه) را به عنوان “روز جهانی جوانان” اعلام کرده است. روز جهانی جوانان با اندیشه “ساختن یک دنیای بهتر؛ به همراه جوانان” ایجاد گردید.

✴️ واژه جوان یادآور حیاتی پر از نشاط و همراه آن، تلاش و کوششی در عرصه‌های حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و روز جهانی جوانان فرصتی می‌دهد تا صدا، اقدامات و ابتکارات جوانان و همچنین تعامل معنادارِ جهانی و منصفانه آنها را جشن بگیریم و از آن عبور کنیم.

✅ محدوده سنی برای تعریف جوان، در منابع مختلف سازمان ملل، بصورت اعداد متفاوت بیان شده است. این اعداد از سن ۱۵ شروع شده و در برخی تعاریف تا ۲۴ و در برخی دیگر تا ۳۲ سال را در برمی‌گیرد.

⚛️ سازمان ملل متحد هر سال موضوعی را برای این روز در نظر می‌گیرد. از این‌رو موضوع سال ۲۰۲۰ “مشارکت جوانان برای اقدام جهانی” تعیین گردیده است.

✳️ موضوع امسال به دنبال راه‌هایی است که در آن مشارکت جوانان در سطح محلی، ملی و جهانی و غنی‌سازی موسسات و فرآیندهای ملی و چندجانبه و همچنین ترسیم درس‌هایی در مورد اینکه چگونه می‌توان نمایندگی و مشارکت آنها در سیاست رسمیِ نهادی را افزایش داد، می‌باشد.

⚛️ اکثریت قریب به اتفاق چالش‌های بشریت، مانند شیوع کووید ۱۹ و تغییرات آب و هوایی، نیازمند اقدام جهانی هماهنگ و مشارکت معنادار جوانان است تا بطور مؤثر مورد توجه قرار گیرد.

#روزجهانی

📣 پیام آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی جوانان

1️⃣ دبیر کل می‌گوید موضوع روز جهانی جوانان امسال “مشارکت جوانان برای اقدام جهانی” راه‌هایی که باعث تغییر صدا و فعال شدن جوانان می‌شود را نشان می‌دهد و دنیای ما را به ارزش‌ها و چشم انداز منشور سازمان ملل نزدیکتر می کند.

2️⃣ به گفته وی آسیب‌پذیری مهاجرانِ جوان، آوارگان، زنان و دختران جوان و سایر افراد گرفتارِ درگیری یا فاجعه شدیدتر شده است.

3️⃣ گوترش در پیام خود گفته است که برخی از جوانان مسئولیت سنگین مراقبت را بر عهده گرفته‌اند یا از افزایش خطر گرسنگی، خشونت در خانه و یا احتمال آنکه هرگز نتوانند آموزش خود را از سر بگیرند رنج می‌برند.

4️⃣ به گفته وی اما این نسل همچنان مقاوم، مدبر و متعهد است. آنها جوانانی هستند که خواستار اقدامات اقلیمی شده‌اند.

5️⃣ آنها برای عدالت نژادی و برابری جنسیتی بسیج می‌شوند و قهرمانِ جهانی پایدار هستند.

6️⃣ جوانان سازندگان صلح هستند که در زمان فاصله‌گذاری اجتماعی انسجام اجتماعی را ترویج می‌کنند و به پیشبرد پایان خشونت در سطح جهانی می‌پردازند و در زمان افزایش نفرت از توازن حمایت می‌کنند.

7️⃣ به گفته دبیرکل، زنان جوانی که در خط مقدم برای عدالت و اقلیم هستند، همچنین در خط مقدم برای پاسخگویی به بیماری همه گیر کووید ۱۹ نیز خدمت می‌کنند.

8️⃣ تحقق وعده‌های این نسل به معنای سرمایه‌گذاری بسیار بیشتر در ورود، مشارکت، سازمان‌ها و ابتکارات جوانان است.

9️⃣ آنتونیو گوترش در انتهای پیام خود از رهبران و بزرگسالان در همه جای دنیا می‌خواهد که هر کاری که ممکن است اجام دهند تا جوانان جهان بتوانند از زندگی در امنیت، عزت و موقعیت برخوردار شوند و به بهترین وجهی از پتانسیل عظیم خود استفاده کنند.