photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۷_۱۱-۱۱-۴۹
🗞 ساماندهی با ون‌های فنس‌کشی شده؟!
تاریخ انتشار: 6 آگوست ماه 20 

▪️اخیرا سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به شیوه عجیبی برای جمع‌آوری متکدیان، کارتن‌خواب‌ها و .. اشاره کرده که شامل کودکان هم می‌شود. او از طراحی ون‌هایی با فنس‌کشی خبر داده و گفته این‌کار (فنس‌کشی) برای حفاظت از جان آنهاست. این در حالی است که این افراد پیش از این با وانت جابه‌جا می‌شدند و حالا رضا دانایی، جایگزین کردن ون فنس‌دار را به‌جای وانت نشانه مدارا و حفاظت از جان این افراد دانسته است.

▪️لازم به ذکر است؛ در تمام‌ اقدامات‌ مربوط‌ به‌ كودكان‌ كه‌ توسط‌ مؤسسات‌ رفاه‌ اجتماعی‌ عمومی‌ يا خصوصی‌، دادگاه‌ها، مقامات‌ اجرائی‌، يا ارگان‌هاي‌ حقوقی‌ انجام‌ می‌شود، منافع‌ كودك‌ از اهّم‌ ملاحظات‌ است. این امر در ماده ۳ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک ذکر شده و از كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ خواسته شده تا تضمين‌ کنند كه‌ مؤسسات‌، خدمات‌ و وسائلي‌ كه‌ مسئول‌ مراقبت‌ و حمايت‌ كودكان‌ هستند مطابق‌ با معيارهایي‌ باشند كه‌ توسط‌ مقامات‌ ذي‌صلاح، خصوصاً در زمينه‌های ايمنی‌، بهداشت‌ و نحوه‌ نظارت‌ و بازرسی‌، تعيين‌ شده‌ است.

▪️اصطلاح «ساماندهی»، که در واقع جایگزین مناسب‌تری برای «جمع‌آوری» است، در آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب هیات دولت تعریف شده‌است و مشخصا شرحی مفصل‌تر از «حداکثر مدارا» دارد و در آن تلاش شده تا از روش‌های شناسایی، جذب و راهکارهای علمی و حرفه‌ای برای حمایت از کودکان آسیب دیده یا در معرض آسیب استفاده شود.

▪️علاوه بر این به دلیل حساسیت هر نوع مداخله در زمینه کودکان در معرض آسیب، حتی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در سال ۹۸ رای به حذف نقش شهرداری در مرحله شناسایی، جذب و انتقال کودکان در دستورالعمل راه‌اندازی مجتمع‌ فوریت‌های اجتماعی داده و این امر را به‌دلیل تخصصی بودن به بهزیستی واگذار کرده است.

▪️با توجه به اینکه مستند ماده ۳ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب ۱۳۹۹، هرگونه سوء‌رفتار نسبت به طفل و نوجوان که او را در معرض بزه‌دیدگی یا ورود آسیب به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی، اخلاقی، امنیت یا وضعیت آموزشی قرار دهد، وضعیت مخاطره‌آمیز محسوب شده و موجب مداخله و حمایت قانونی از طفل و نوجوان می‌شود، شهروندان یا سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در زمینه حقوق کودک در صورت مشاهده هرگونه رفتار مغایر با منافع کودک مراتب را به اورژانس اجتماعی یا انجمن حمایت از حقوق کودکان اطلاع دهند.