photo_۲۰۱۷-۱۰-۰۴_۱۰-۵۶-۵۳
روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه
تاریخ انتشار: 30 ژوئن ماه 20 

✳️ شکنجه یکی از زشت ترین جلوه‌های تعرض به کرامت انسانی است که موجب نابودی شأن و منزلت قربانی و مختل شدن تداوم زندگی و فعالیت‌های وی خواهد شد. این پدیده شوم با وجو د تمامی اقدامات جامعه بین المللی که در جهت محو و منع آن صورت پذیرفته، هنوز هم در جهان رواج دارد.

✳️ در تاریخ دهم دسامبر ۱۹۸۴ کنوانسيون منع شکنجه و رفتار يا مجازات خشن، غير انساني يا تحقير کننده طی قطعنامه ای به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده و در تاريخ ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ این کنوانسیون لازم الاجرا گردید. ☸️ كنوانسيون مذکور مشتمل بر سه قسمت و سي و سه ماده است. #روزجهانی

✴️ در ماده اول شكنجه اینگونه تعريف شده است: “در چهارچوب اين كنوانسيون، واژه شكنجه، يعني هر فعل عمدي كه توسط آن درد يا صدمه شديد، اعم از جسمي يا روحي، به منظور نيل به اهدافي از قبيل كسب اطلاعات يا اقرار از قرباني يا شخص ثالث (وارد آيد، يا) مجازات قرباني براي عملي كه وي يا شخص ثالث مرتكب شده و يا مظنون به ارتكاب آن است، مرعوب نمودن يا اعمال فشار بر قرباني يا شخص ثالث، يا به هر علتي كه (آن فعل عمدي) بر مبناي تبعيض، از هرگونه (باشد)، هنگامي كه چنين درد يا صدمه اي توسط يك مأمور رسمي يا تحت نظارت وي يا با رضايت يا سكوت وي در ظرفيت رسمي اش صورت مي پذيرد، بر شخص وارد گردد”.

☸️ به منظور تجديد خاطره با اين روز و جلب توجه جهانیان به پدیده ناپسند شکنجه، اجلاس عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۷، با تصویب قطعنامه ۵۲/۱۴۹ تصميم گرفت که روز ۲۶ ژوئن مصادف با (ششم تیرماه) را روز جهانی “حمایت از قربانيان شکنجه” اعلام کند.

✴️ کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه حدود سه دهه پیش تصویب شد و ۱۶۲ کشور جهان مفاد آن را امضاء کرده‌اند. البته این به آن معنا نیست که این کشورها در عمل متعهد به این کنوانسیون هستند.

🖌 مهمترین اهداف نامگذاری این روز عبارت است از:

✔️ جرم انگاری، تحقیق، تعقیب و مجازات عمل شکنجه؛ ✔️ اعاده حیثیت به قربانیان؛ ✔️ جبران خسارت و جلوگیری از استرداد و یا اخراج افرادی که احتمال شکنجه آنها در کشورهای مقصد وجود دارد؛ ✔️ رد هرگونه تلاش از سوی کشورها برای توجیه توسل به شکنجه در هر شرایط و با هر انگیزه؛

♻️ بیشتر بدانیم:

1️⃣ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در قطعنامه ۱۹۸۵/۳۳ تصمیم گرفت گزارشگری ویژه برای بررسی ادعاها و موضوعات مربوط به شکنجه و سایر رفتارها یا مجازاتهای بی رحمانه، غیرانسانی یا اهانت آمیز انتخاب کند. این وظیفه پس از انحلال کمیسیون و تشکیل شورای حقوق بشر با تصویب قطعنامه ۶۰/۲۵۱ تداوم یافته است.

2️⃣ از آغاز این ماموریت تا کنون ۶ گزارشگر عهده دار اعلام گزارشهای خود به مجمع عمومی و شورای حقوق بشر بوده اند و بیش از ۱۳۰ گزارش را به این دو نهاد ارائه کرده اند. #قربانیان_خشونت 3️⃣ با وجود فعالیت صدها نهاد و سازمان بین‌المللی، سالانه هزاران نفر در سراسر جهان قربانی شکنجه می‌شوند. قربانی می تواند از میان افراد مختلف با هر سن، جنسیت، رنگ پوست، طبقه بندی اجتماعی و میزان تحصیلات باشد.