download
حتی کرونا هم از برخورد تبعیض‌آمیز وزارت بهداشت نسبت به پرستاران نکاست
تاریخ انتشار: 19 مارس ماه 20 
حتی کرونا هم از برخورد تبعیض‌آمیز وزارت بهداشت نسبت به پرستاران نکاست/ همکاران ماهم بر بالین بیماران مبتلا شدند و جان دادند

جمعی از پرستاران نسبت به نحوه برخورد تبعیض‌آمیز وزارت بهداشت و درمان در تخصیص امتیازات انتقاد کردند.

جمعی از پرستاران کشور در تماس با خبرنگار ایلنا، نسبت به تبعیض در دستورات معاونت پرستاری برای گروه پرستاری نسبت به دستورالعمل اخیر وزیر بهداشت و درمان برای گروه پزشکی انتقاد کردند.

به گفته آنها؛ اخیراً سعید نمکی طی بخشنامه‌های به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با عنوان «طلایه‌داران خطوط مقدم مبارزه با کرونا»، امتیازاتی را برای گروه پزشکی درنظر گرفته است. این درحالی است که پرستاران از نظر میزان تماس با بیماران بسیار بیش از پزشکان در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند اما امتیازات در نظر گرفته شده برای پرستاران که از سوی معاونت پرستاری اعلام شده، بسیار تبعیض‌آمیز است.

پرستاران می‌گویند: در دستورالعمل وزیر بهداشت و درمان کشور برای مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان مواردی همچون، احتساب امتیاز در توزیع تمرکز، احتساب اولویت در توزیع غیرمتمرکز، امکان تغییر محل خدمت طرح پس از بازه زمانی شش ماهه، موافقت با کسر خدمت پیام‌آوران حاضر در منطق بحران برای دانشجویان، کاهش کسر خدمت پس از پایان تحصیل برای دانشجویان درنظر گرفته شده است. علاوه بر این موارد به 8 مورد امتیاز دیگر که شامل فضای مناسب استراحت و تسریع در پرداخت کارانه‌ها اختصاص داده شده است.

این در حالی است که مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت اخیراً طی یک مصاحبه درباره امتیازات گروه پرستاری به اختصاص میان وعده، فضای مناسب برای استراحت و اختصاص کارشناس حرفه‌ای برای آزمایشگاه‌ها اشاره کرده است.

پرستاران می‌گویند: چرا درحالیکه جامعه پرستاری به وضوح در خطر قرار دارد و تاکنون تعدادی از پرستاران به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، چنین برخوردهای تبعیض‌آمیزی صورت می‌گیرد؟ چرا وقتی پرستاران در شرایط کمبود نیرو به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند و کمترین مزایا و دستمزد و کارانه را نسبت به پزشکان دریافت می‌کنند و همچنان در بخش بالین در بحران کرونا اشتغال دارند، چنین برخوردهای تبعیض‌آمیزی صورت می‌گیرد؟

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-886982