download
سمن‌ها در مواقع بحرانی، جور ناکارآمدی مدیران را می‌کشند
تاریخ انتشار: 10 مارس ماه 20 

دولت، موج تورمی آینده را از الان مدیریت کند

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره‌ی شیوع بیماری کرونا و تأثیرات آن در کشور اظهار داشت:

✔️ بخش عمده‌ای از اثرات سوء شیوع کرونا، در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد.

✔️ وضعیت دشواری در فضای کسب‌وکارها وجود دارد؛ رونق بازارها خوابیده و میزان تقاضا به‌شدت کاهش پیدا کرده است. درحالی‌که چشم امید عرضه‌کنندگان کالا و خدمات امسال که در بحران‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سپری شد، به بازار شب عید بود، آن‌هم از دست رفت.

✔️ عده‌ای پیشنهاد کردند که باید جبران این کمبود در بودجه دیده شود و کمک‌هزینه‌های جبرانی برای کاهش خسارت کسب‌وکارها در بودجه لحاظ شود. بر همین اساس، بانک مرکزی نیز طی دستورالعملی به‌منظور حمایت از کسب‌وکارها و فعالیت‌های خُرد مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، بخشی‌هایی از حمل‌ونقل و…، اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه را در اسفندماه و دو ماه ابتدایی سال آتی، از هرگونه جریمه یا کارمزد معاف کرده است.

✔️ تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز موظف‌اند بر اساس مصادیق اعلامی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی و با درخواست مشتری، مساعدت لازم را به عمل آورند.

✔️ با پایان‌پذیرفتن این وضعیت، احتمالاً شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود که دولت باید از هم اکنون، برای مدیریت آن فکری کند که تقاضایی کنونی که به آینده موکول خواهد شد، منجر به تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نشود.

✔️ قیمت دلار با اینکه تقاضای آن به‌شدت کاهش یافته، بالا رفته است. این نشان می‌دهد با این رویه و قرارگرفتن ایران در لیست سیاه و کمبود مواد اولیه برای عرضه‌ی کالا و محصول و کاهش واردات، نیازمند مدیریت جدی دولت برای عدم مواجهه با موج تورمی در آینده خواهیم بود.

✔️ به همراه گروهی از داوطلبان و سمن‌ها برای دادن بسته‌های بهداشتی و آموزشی به دروازه‌غار رفتیم. البته برای ما، بحث آموزش بسیار اهمیت داشت و مورد تأکید بیشتر بود. با استقبال مردم و پذیرش و رعایت‌کردن این آموزش‌ها و توصیه‌ها، می‌توان از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کرد. متأسفانه در برخی مناطق، خلأهای آموزشی جدی در این خصوص وجود دارد و هنوز بسیاری از مردم، به دلیل پرهیز از رسانه‌ها و بی‌اعتمادی به هر نوع رسانه، متوجه عمقِ بحرانی این بیماری نشده‌اند.

✔️ در یکی از این کارگاه‌ها حدود ۴۰ نفر مشغول به کار بودند و کاملاً می‌شد نگرانی را در چهره کارفرما و کارگران دید،. زیرا آنان علاوه بر نگرانی برای سلامت‌شان، نگران از دست رفتن درآمدی بودند که آخر سال می‌توانستند به دست بیاورند.

✔️ گروه‌های داوطلب و سمن‌ها نقش بسیار مهمی در مواقعی مانند شیوع بیماری‌ها و یا بلایای طبیعی دارند. در این وضعیت، باید از پتانسیل سمن‌ها استفاده کرد؛ آنان هرچند که بارها مورد نامهربانی قرار گرفته و در حوزه قانون کمتر مورد توجه قرار دارند، اما همین سمن‌ها در مواقع بحرانی، جور ناکارآمدی برخی مدیران را کشیده و به مردم خدمات خوبی را ارائه می‌کنند.

✔️ امروز در بحث توزیع اقلام بهداشتی با مشکل روبه‌رو هستیم. چند روز پیش گزارشی به من دادند مبنی بر اینکه در سطح یکی از شهرستان‌های تهران، اقلام و مواد بهداشتی وجود ندارد. صحت ماجرا را از فرماندار جویا شدم و ایشان از توزیع چندهزار ماسک در مراکز بهداشتی، خانه‌های بهداشت و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر دادند که این اقلام، در یکی از روستاهای اطراف شهرستان، احتکار شده بود.

✔️ در این سال‌ها، ما انواع و اقسام بحران‌ها نظیر سیل، زلزله، طوفان، آلودگی‌ها و… را تجربه کردیم و اما هر بار شاهد تکرار ناکارآمدی‌های سابق هستیم و هر بار شاهد اشتباهات گذشته مانند احتکار و کمبود دارو و اقلام بهداشتی. این نقایص با وجود ورود دستگاه‌های قضایی، از عدم نظارت دقیق خبر می‌دهد.

◀️ مشروح مصاحبه:

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-882862