logo
جنگ را علیه کودکان متوقف کنید
تاریخ انتشار: 24 فوریه ماه 20 

جنگ را علیه کودکان متوقف کنید

🖌 گروه نجات کودکان (Save the children)، در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۲۰، گزارشی با عنوان “جنگ علیه کودکان را متوقف کنید” منتشر کرده است.

🔸مطالعات این گروه حاکی از آن است که کودکان بیش از هر زمان دیگری در خطر بزرگ شدن در جنگ، سوء استفاده‌های جنسی و بکارگیری آنها توسط گروه‌های مسلح هستند.

🔹 بر اساس این گزارش از هر ۶ کودک در سراسر جهان یکی، یعنی ۴۱۵ میلیون کودک در کل در سال ۲۰۱۸ ساکن در منطقه جنگی بوده اند که این آمار دو برابر آمار گزارش شده در سال ۱۹۹۵ است.

🔸در این گزارش آمده است که حوادثی با نقض های بزرگ علیه کودکان، از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۱۷۰ درصد افزایش داشته است. همچنین از سال ۲۰۱۰ افزایش ۳۴ درصدی را در تعداد کودکانی که در مناطق جنگی زندگی میکنند، شاهد بوده ایم.

🔹 ینگر آشین، مدیر اجرایی این سازمان می‌گوید: حیرت آور است که دنیا هیچ عکس‌العملی نسبت هدف قرار گرفته شدن کودکان انجام نمی‌دهد، بدون آنکه مسببان آن مجازات شوند.

🔸 او همچنین در این گزارش گفته است که تخریب زندگی کودکان ادامه خواهد یافت اگر دولت‌های جهان هیچ کاری برای حفاظت از آنها انجام ندهند و مسئولان این جنایات محاکمه نشوند.

🔹 به گفته وی، از سال ۲۰۰۵ میلادی، برآوردها نشان می دهد که ۹۵ هزار کودک کشته شده، ده ها هزار تن دزدیده شده اند و میلیون ها کودک دسترسی به تحصیلات و امکانات بهداشتی ندارند.

🔸 این گزارش نشان داده است که تعداد کودکانی که در معرض نقض‌های فاحش حقوق بشری نظیر قتل، نقص عضو ، بکارگیری توسط گروه‌های شبه‌نظامی، آدم‌ربایی، حمله به مدارس و بیمارستان‌ها، عدم دسترسی به نیازهای اولیه انسانی ، تجاوز و دیگر اشکال خشونت جنسی قرار می گیرند به رکورد تازه‌ای رسیده است. 🔹 در این گزارش آمده است که کودکان آفریقا بیشتر از بقیه کودکان آسیب دیده اند و آمارها نشان میدهد که ۱۷۰ میلیون کودک در مناطق جنگی زندگی می کنند.

🔸 به ادعای این گزارش، وضعیت در افغانستان، آفریقای مرکزی، کنگو، عراق و مالی از مناطق دیگر بدتر است.

🔹 و در نهایت برای اولین بار در این گزارش، تهدیدهایی که این کودکان بر طبق جنسیت می‌بینند بررسی شده و آمده است که: ✔️ دخترها بیشتر در معرض آزار جنسی و دیگر اشکال خشونت براساس جنسیت از جمله ازدواج در کودکی قرار می‌گیرند. در مقابل، پسرها بیشتر در معرض کشته شدن یا نقص عضو، ربوده شدن و بکارگیری توسط گروه‌های مسلح قرار دارند.