logo
احسان هوشمند، جامعه شناس: 100 هزار نفر با سوخت‌بری و کولبری امرار معاش می‌کنند
تاریخ انتشار: 10 فوریه ماه 20 

احسان هوشمند، جامعه شناس:  100 هزار نفر با سوخت‌بری و کولبری امرار معاش می‌کنند

احسان هوشمند، جامعه‌شناس در نشست بررسی کولبری که توسط شبکه یاری کودکان کار برگزار شد، با بیان اینکه تجارت غیررسمی یا قاچاق منحصر و خاص دوران امروز نیست و سابقه و ریشه تاریخی در کشور دارد، گفت: اسناد تاریخی نشان می‌دهد از دوره پهلوی تاکنون این پدیده بارها و بارها در کشور تکرار شده است. این اتفاقات از سال‌های دور تاکنون وجود داشته است و حتی در دوران جنگ هشت‌ساله این نوع تجارت قطع نشد. این پدیده فقط خاص کشور ما نیست و ما شاهد نمونه‌های آن بین کشورهای تازه استقلال یافته و روسیه، آمریکا و مکزیک و …. هستیم.

احسان هوشمند، جامعه شناس:   100 هزار نفر با سوخت‌بری و کولبری امرار معاش می‌کنند

به گزارش ستاد سمن های شهر تهران، هوشمند با تاکید بر اینکه تجارت غیرقانونی مرزی، پدیده دوری نیست ولی در سالهای اخیر به شکل غیرقابل تصوری رشد کرده است، تصریح کرد: ما به دلایل مختلف مانند نوسانات پول ملی شاهد آن هستیم که توامان با تحریم‌ها افزایش تجارت مرزی از جمله وسخت‌بری و کولبری در شرق و غرب کشور باشیم.

او با اشاره به سیاست‌گذاری‌های اشتباه در ترویج سوخت‌بری و کولبری در کشور، اظهار کرد: متاسفانه در دوره دوم ریاست دولت آقای احمدی‌نژاد به بهانه دور زدن تحریم و حمایت مالی از مناطق مرزی قرار شد که معابر غیررسمی انجام تجارت غیررسمی در 4 استان مرزی کشور تعریف شود. علاوه بر این نیز سهمیه‌ای برای صادرات سوخت در این 4 استان لحاظ کردند ولی این اهداف محقق نشد. چراکه به جای آنکه مردم مرزنشین از منافع این سیاست‌گذاری برخوردار شوند، رانت و فسادی شکل گرفت و مردم کنار زده شدند.

هوشمند ادامه داد: اما این پایان راه نبود. معابر غیررسمی حجم عظیمی از واردات کشور را به خود اختصاص داد و رفته رفته میزان واردات بر صادرات در کشور پیشی گرفت تا در نهایت شاهد تضعیف خطوط تولید در کشور باشیم و به تعبیری این معابر غیررسمی گلوگاه اقتصاد کشور را نشانه رفت. کالاهای وارداتی از راه‌های مختلف آبی و آسفالته به نام اقلیم کردستان عراق وارد کشور شده و از آنجا در نقطه صفر مرزی سلیمانیه و دیگر شهرهای مرزی عراق پیاده شده و از آنجا کولبران کالاها را وارد کشور می‌کنند.

به گفته وی، واردات کالاها در نبود نظارت کافی مسبب آن می‌شود که متاسفانه برخی تشویق به واردات کالاهای غیرقانونی و قاچاق به کشور شوند و همین مساله باعث شد تا افراد نوکیسه‌ای فرصت‌هایی برای خودشان تعیرف کردند. کولبری ماحصل هزاران متغیر در سیاست‌های کشور است و در اقتصادی که بر قاچاق تکیه دارد، پدیده کولبری خودش را نشان می‌دهد و در این میان صدها نفر کولبر جان خودشان را از دست می‌دهند. مضاف بر اینکه کولبری برای اقتصاد و منافع ملی کشور پیامدهای زیادی دارد.

این جامعه شناس تاکید کرد: فراموش نکنیم که شرایط مناطق مرزی ما بسیار سخت و پیچیده است و متاسفانه نظام آموزشی ما به فکر تربیت کارشناسان درباره حل مشکلات این مناطق نیستند.

او با بیان اینکه عدم توجه مسئولان و فقدان کارشناسان و متخصصان در مباحث مرتبط با مناطق مرزی باعث شده تا روز به روز تجارت غیررسمی توسط آسیب‌پذیرترین اقشار کشور رونق بگیرد، افزود: اکثر شهروندان کردستان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم امروز از طریق کولبری امرار معاش می‌کنند. بیش از 20 هزار خانوار درگیر مساله کولبری هستند و در کل کشور بالغ بر 100 هزار نفر به این مساله وابسته هستند که ادامه این روند عملا اقتصاد و منافع ملی و معیشت کشور را هدف خواهد رفت.

هوشمند با تاکید بر اینکه ایران امروز درگیر ابرچالش‌ها است، گفت: متاسفانه نظام تدبیر از تدبر لازم برای حل این چالش‌ها برخوردار نیست و زمانی که شما مسائل را سیاسی کنید و در میان این اتفاقات به دنبال زد و بندها باشید و نظرات و تصمیمات غیرکارشناسی اتخاذ کنید، نه تنها مشکلات را حل نکردید بلکه به فقر و فلاکت بیشتر در کشور دامن زدید.