logo
بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان برای اعتراضات اخیر
تاریخ انتشار: 9 دسامبر ماه 19 

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان برای اعتراضات اخیر

▪️در هفته‌های اخیر، برخورد با اعتراضات در شهرهای مختلف کشور به افزایش قیمت بنزین باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای نهادهای مردمی و غیر دولتی شد. همانطور که در اظهارات و سخنرانی‌های مسئولان کشور تاکید شده بود، اعتراض حق مردم است و مسئولان باید این فرصت را برای گروه‌های مردمی مهیا کنند. در این بین اخباری که از سوی برخی نهادها مطرح شد و موجبات نگرانی نهادهای فعال در حوزه کودک و انجمن حمایت از حقوق کودکان را برانگیخت، اخباری درباره بازداشت، آسیب‌های جسمی و مرگ تعدادی از کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) است که در حاشیه و متن اعتراضات در برخی شهرها روی داده است.

▪️همانگونه که اطلاع دارید، مطابق ماده ۳۸ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک که در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران رسیده است و در حکم قوانین داخلی کشور محسوب می‌شود؛ صراحتا تاکید شده: «کشورهای طرف کنوانسیون هرگونه اقدام عملی را جهت تضمین این که افراد کمتر از ۱۵ سال در مخاصمات مستقیما شرکت نکنند را معمول دارند.» و کشورهای طرف کنوانسیون کلیه اقدامات را برای تضمین حمایت و مراقبت از کودکان در این مخاصمات را صورت دهند.

▪️علاوه بر این طبق منشور حقوق شهروندی، حق آزادی و امنیت شهروندی، حق آزادی اندیشه و بیان، حق تشکل، تجمع و راهپیمایی و همچنین حق آزادی در رفت و آمد همگی به رسمیت شناخته شده و مشخصا در ماده ۵۴ ذکر شده که حق همه شهروندان به ویژه زنان و کودکان است که از تعرض و خشونت گفتاری و رفتاری دیگران در تمام محیط‌های خانوادگی و اجتماعی مصون باشند. طبق اخبار مطرح شده در اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف کشور، تعدادی کودک (افراد زیر ۱۸ سال) دچار آسیب‌ شده‌اند، تعدادی از آنها بازداشت شده‌ و برخی دیگر در متن یا حاشیه اعتراضات جان خود را ازدست داده‌اند.

▪️همگان مطلع هستیم که برخوردهای قضایی و پلیسی بر ذهن و روان کودکان در بلندمدت اثرات ویرانگری می‌تواند داشته باشد و آنها به عنوان شهروندان امروز ایران با حقوق مشخص، سهم مهمی در آینده ایران فردا دارند. حق تمام کودکان است تا از استاندارد مناسب زندگی برای توسعه جسمی، ذهنی، روحی، اخلاقی و اجتماعی برخوردار باشند. کودکان در فرآیند جامعه‌پذیری خود نیاز دارند که گفت‌وگو، مهربانی و اعتنای اجتماعی را در سطح جامعه تمرین و مشق کنند و رفتارهای خشونت‌آمیز می‌تواند فرآیند ایجاد سرمایه‌های انسانی و اجتماعی را برای ایران فردا دچار چالش‌ کند.

▪️انجمن حمایت از حقوق کودکان با اعلام تسلیت به خانواده جانباختگان و ابراز تاسف از اتفاقات رخ داده، ضمن محکوم‌کردن قاطعانه برخوردهای خشن صورت‌گرفته با کودکان، خواستار ورود جدی مسئولان سه قوه به این موضوع و ترمیم وضعیت پیش‌آمده برای کودکان و خانواده‌های آنها است و انتظار داریم، بنا بر وظایف قانونی مسئولان در کشور پیگیری‌هایی درباره چگونگی آسیب رسیدن به مصدومان و بررسی چرایی مرگ جانباختگان صورت پذیرد. همچنین انجمن درخواست می‌کند در خصوص کودکانی که ممکن است هنوز در بازداشت باشند نیز قدم‌های موثر و فوری برای آزادی بدون قید و شرط کودکان فراهم شود و اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف در این رابطه نیز در دستور کار نهادهای مسئول قرار گیرد.