logo
«نقش شورای حقوق بشر در گفت گوهای سازنده در روند کاهش خشونت»
تاریخ انتشار: 9 اکتبر ماه 19 

«نقش شورای حقوق بشر در گفت گوهای سازنده در روند کاهش خشونت»

موسسه صیانت از حقوق زنان با همکاری انجمن ایرانی روابط بین الملل نشست تخصصی «نقش شورای حقوق بشر در گفت گوهای سازنده در روند کاهش خشونت» ۱۰ مهر ۱۳۹۸ دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار کرد. در ابتدا دکتر صبوری رئیس انجمن ایرانی روابط بین الملل سخنرانی کرد: دین اسلام در آموزه‌های خود بر نفی خشونت تاکید کرده است و در این خصوص به آیه و ان الله مع الصابرین اشاره کرد. بدین معنی که خداوند با صابرین است و پیروزی و موفقیت برای آنهاست. خدا پشت و پناه کسانی هستند که راه درست را انتخاب کرده اند. در اندیشه سیاسی، محاسبه خرد انسانی در این جایگاه مصداق پیدا می کند. اگر انسان گزینه مبتنی بر عقلانیت را انتخاب نکند، گزینه‌ای را انتخاب می‌کند که ناگواری‌ها و هزینه هایی را خلق می‌کند که قابل جبران نیست خشونت‌های فراملی و فروملی مخصوصا جنگ‌های بین دولت‌ها بویژه به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و جنایت سردشت است.

خشونت ها تجربه های تلخی است که به عنوان عبرت آموزی باید مورد توجه قرار گیرد و در ادامه به خشونت در کشورهای خاورمیانه اشاره کردند. رییس انجمن روابط بین الملل: نامه تولستوی ۱۸۹۷ به نام آغاز پایان صد سال گذشت تا این جوامع (مسیحی) غربی باور کنند بدون برده داری هم می شود زندگی کرد و احتمالا باید صد سال بگذرد که انسان درک کند بدون خشونت نیز می‌تواند زندگی کرد.

♻️مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران: مجمع عمومی 2 اکتبر ، مصادف با سالروز تولدت گاندی را به عنوان روز بین المللی عدم خشونت نام نهاده است. در این روز کشورهای ملل متحد موظف هستند پیام عدم خشونت را از راه آموزش و آگاهی های عمومی اشاعه دهند سپس متن پیام دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش به مناسبت این روز را قرائت کرد. دکتر معتضد راد به نقش شورای حقوق بشر در محو خشونت پرداخت: خاورمیانه پرمنازعه ترین منطقه در جهان است و بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۴ بالاترین میزان درگیری ها در این منطقه رخ داده است. در تعریف سیاست دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد؛ سیاست در مفهوم سنتی اساساً خوانشی اخلاقی و فلسفی و دینی است بنابراین ابزاری برای رسیدن به خیر عمومی و فضیلت است. مفهوم سیاست نوین خوانشی دنیایی و اقتصادی دارد و ابزاری برای رسیدن به امور دنیوی وبرقراری نظم و امنیت است که کار ویژه آن مانند عدالت و رفاه جامعه و برقراری اخلاق درجامعه، مفهوم بالای آزادی را دربردارد. این مفاهیم موجب شد سیاست چند وجهی باشد و برای رسیدن به مفهوم عدالت، نظام حقوقی مدنظر است و برای رسیدن به مفهوم رفاه، نظام اجتماعی و نظام اخلاقی و فرهنگی باید مدنظر باشد. در مفهوم آزادی هم که کار ویژه و اصلی سیاست مدرن است، باید دغدغه‌های آزادی فردی و جامعه را مدنظر داشت. خشونت اساساً در جوامعی اتفاق می‌افتد که با نابرابری مواجه هستند؛تا تضاد نباشد، درگیری و خشونت به وجود نمی‌آید از سوی دیگر تضاد ریشه‌ای است برای رسیدن به برابری و اگر بتوانیم سیستم مدیریت کارآمدی در جامعه داشته باشیم، تضاد تبدیل به فرصت خواهد شد. از ماموریت‌های سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم، جلوگیری از خشونت بود بعدها مبارزات دیگری در عرصه‌های اقتصادی و تکنولوژی شکل گرفت و حتی در سال های اخیر شاهد ایجاد جنگ‌های نیابتی نیز بودیم. در جنگ‌های نیابتی بخشی از مزدورها هستند که با اهداف خاص این کار را انجام می‌دهند در خاورمیانه هم شاهد این نوع جنگ ها هستیم در اصل در خاورمیانه با جنگ‌های هویت مواجه شده ایم. از اقدامات سازمان ملل تاسیس نهاد حقوق بشر و همین‌طور برگزاری کنفرانس های حقوق بشر است که موجب کاهش خشونت می شود یا اینکه از طریق اقدامات صلح جویانه اقداماتی را انجام می دهد. ضیاءالدین صبوری رئیس انجمن ایرانی روابط بین‌الملل: خشونت‌ها امروز لایه لایه و پیچیده شده‌اند. پیچیده شدن خشونت ها به مسائل مربوط به یمن و فلسطین و اتفاقاتی که همراه با خشونت در این سرزمین‌ها اتفاق می‌افتد، مانند آنچه که در عراق و افغانستان شاهد آن هستیم این منطقه پر از این اتفاقات خشونت آمیز است.دبیرکل سازمان ملل متحد هم تمام مساعی خود را به کار گرفته است. در زمینه عدم خشونت باید دولت‌ها و ملت‌ها هم انگیزه داشته باشند تا در کاهش خشونت و نبودآن همکاری‌های لازم را انجام دهند یک نهاد بین المللی هم چقدر می‌تواند توان و ضمانت اجرایی در تصمیماتش را داشته باشد تا از گسترش خشونت جلوگیری و از منع خشونت حمایت کند. خشونت‌ها مبتنی بر تفکرات خشونت آمیز هستند. ایده، اندیشه و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از گذشتگان به ما رسیده و در جهت کارآمدی ایده‌ها و اندیشه‌ها و نهادها آنها را ارتقا داده و به نسل‌های آینده منتقل کنیم.