logo
افزایش ۵ درصدی #آمار_خودکشی در ایران در هر سال
تاریخ انتشار: 14 سپتامبر ماه 19 

افزایش ۵ درصدی #آمار_خودکشی در ایران در هر سال

مریم عباسی نژاد، مدیر برنامه پیشگیری از #خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دسترسی به خدمات پایه سلامت روان و خدمات تخصصی به عنوان راهبردهای موثر در کاهش خودکشی یاد کرد و گفت: هر سال بیش از #پنج_درصد به آمار خودکشی در کشور افزوده خواهد شد و در این بین #استان‌های_غربی بیشترین آمار خودکشی را دارند.

عباسی نژاد افزود: حدود ۷۳ درصد از موارد اقدام به خودکشی ساکن مناطق شهری و حاشیه شهر، ۳۳ درصد خانه‌دار، ۱۱ درصد دانش‌آموز و ۸ درصد بیکار هستند و روش اقدام ۸۲ درصد از افراد با استفاده از #دارو است.

وی گفت: استان‌های پرخطر که میزان فوت ناشی از خودکشی در آنها بالاتر از میانگین کشوری بود شامل ایلام، کهکیلویه بویراحمد، کرمانشاه، لرستان، گیلان، زنجان، همدان، فارس، آذربایجان شرقی، قزوین، چهارمحال بختیاری، اردبیل، خوزستان، مازندران، تهران، بوشهر، کردستان و مرکزی ثبت شده است.

🔴 ۶۵۹۷ اقدام به خودکشی در ایران طی سال ۹۷ 🔴 ۳.۵ درصد خودکشی‌ها مربوط به پرتاب از ارتفاع است

معمولا در این حوادث، اول به آتش‌نشانی زنگ می‌زنند، آیا این فقط ماموران آتش‌نشانی هستند که باید به محل حادثه بروند یا دستگاه‌های دیگری هم در این زمینه مسئولیت دارند؟ ماموران چه آموزش‌هایی دیده‌اند و آیا صلاحیت دارند تا به این افراد #مشاوره بدهند؟

ماموران آتش‌نشانی معمولا اول از همه می‌رسند؛ آنها هرطور که شده خودشان را به این افراد می‌رسانند تا امیدوارشان کنند به زندگی‌ای که دیگر دوستش ندارند. کارشناسان #اورژانس_اجتماعی که از راه برسند، ماموران آتش‌نشانی پاپس می‌کشند. کارشناسانی که به افرادی که می‌خواهند خودشان را از ارتفاع به پایین پرت کنند، مشاوره می‌دهند، با آنها حرف می‌زنند و در آخر منتظر تصمیم می‌مانند. تصمیمی بزرگ برای مرگ یا ادامه زندگی.

رضا جعفری رئیس اورژانس اجتماعی با بیان اهمیت انجام مداخلات تخصصی، فوری و هماهنگ در حوزه اقدام به خودکشی، به خبرآنلاین می‌گوید: «تلاش سازمان ایجاد همسویی بین دستگاه‌های متولی مانند نیروی انتظامی، اورژانس پزشکی و آتش‌نشانی و اورژانس اجتماعی از طریق ایجاد تفاهم نامه‌های استانی با هدف کنترل و کاهش خودکشی‌ها است. طبق این تفاهم‌نامه مقرر شده که اگر با هر یک از خطوط تلفنی ۱۲۳، ۱۱۰ ، ۱۱۵ و ۱۲۵ درباره خودکشی و یا موارد مربوط به خشونت‌های خانگی تماس گرفته شد، سایر دستگاه‌های همکار در جریان قرار گیرند تا حضور بصورت تیمی و با صرف کمترین زمان ممکن صورت گیرد.»