logo
قطعنامه پایانی همایش سیل سراسری ایران
تاریخ انتشار: 10 آگوست ماه 19 

قطعنامه پایانی همایش سیل سراسری ایران

🔻 نتایج پژوهش‌های متعدد مراکز تحقیقاتی مستقل و دولتی و همچنین روند سوانح طبیعی در سال‌های اخیر کشور و منطقه‌ی خاورمیانه، ایرانی در معرض خطر در برابر سوانح و حوادث طبیعی را نشان می‌دهد.

🔻 آنچه موجب نگرانی دغدغه مندان و فعالین جامعه‌ی مدنی در حوزه‌‌ی سوانح طبیعی است، فقدان اقدامات پیشگیرانه‌ی کافی و سوء مدیریت آسیب‌های ناشی از این حوادث است. توجه ناکافی به این مساله در حوادثی مانند زلزله‌ی کرمانشاه و سیل سراسری، خود موجب آسیب‌ دیدن هم‌وطنانمان در مناطق درگیر این حوادث طبیعی بوده است.

🔻 با توجه به شرایط حال حاضر کشور و امکانات بالقوه‌ی ملی، بسیاری از آسیب‌های ناشی از حوادث طبیعی را می‌توان با اقدامات پیشگیرانه‌ی کافی مدیریت کرد. فقدان برنامه‌ریزی پیشگیرانه‌ی حقیقی و ناکارآمدی اقدامات فعلی، نتیجه‌ای جز آسیب دیدگی هم‌وطنانمان در حوادث طبیعی آینده ندارد. 🔻تجربه گویای آن است که علی رغم گذشت ماه ها از وقوع حوادث، همچنان بسیاری از مناطق اسیب دیده در حوادث سال های اخیر، از زیرساخت های اولیه زندگی همچون آب آشامیدنی محروم هستند و شرایط اقتصادی و معیشتی حاکم، توان بازپرداخت وام های اندک را نیز از برخی هموطنان ربوده و لازم است این موضوع مورد توجه مسئولان قرار گیرد. 🔻زلزله‌ی تهران بر اساس پژوهش‌های انجام شده تهدیدی بزرگ و محتمل بوده و با توجه به امکانات امدادی موجود و الگوی مدیریت بحران در حوادث طبیعی گذشته‌ی کشور، پیش‌بینی‌ها بیانگر قربانی شدن جمع کثیری از هم‌وطنان در این حادثه است.

🔻 در همایش سیل سراسری ایران از مسئولان و متولیان مدیریت بحران دعوت به حضور شده بود که علی رغم پیگیری های بی وقفه اعضای جمعیت امام علی برای حضور ایشان، متاسفانه محقق نشد. این عدم حضور بار دیگر نشان داد نهادهای مردمی جایگاهی در ارزش گذاری و تصمیم گیری نهادهای مسئول ندارند با این حال، همچنان انتظار می رود اقدامات لازم جهت تاب‌آوری هر چه بیشتر شهرهای کشور و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت برنامه‌های پیشگیری در سطح ملی اتخاذ شده و اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده با شفافیت هر چه تمام‌تر به هم‌وطنان و سمن‌های فعال در حوزه‌ی فعالیت‌های امدادی ارائه شود.

1