logo
بررسی اما و اگرهای جمع‌آوری کودکان کار
تاریخ انتشار: 22 جولای ماه 19 

بررسی اما و اگرهای جمع‌آوری کودکان کار

🔺بیش از ۱۵۰ کودک کار در مرکز «یاسر» این روزها با اجرایی شدن طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان پشت دیوارهای بلند و درهای بسته در محله شوش تهران گرفتار آمده‌اند؛ آنهم در محلی که برای ۳۵ نفر ظرفیت دارد. اغلب‌شان بین ۱۲ تا ۱۸ سال هستند. مرکز یاسر بیشتر به زندان می‌ماند تا جایی برای ساماندهی و بهزیستی کودکانی که فقر مدت‌هاست گلوی خود و خانواده‌هایشان را می‌فشارد.

🔺وقتی که طرح ساماندهی کودکان کار علم شد، خیلی از تشکل‌های مردم نهاد با آن مخالفت کردند اما هر بار دریغ از حتی یک تغییر جزئی در اجرا کردن این طرح. هادی شریعتی(فعال حقوق کودکان و نایب رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان) معتقد است که “طرح ساماندهی” نقض گسترده حقوق کودکان محروم، مهاجر و حاشیه‌نشین است که در خیابان‌های شهر و پیش روی چشم شهروندان رخ می‌دهد.

🔺وی اظهار داشت: غیراصولی بودن طرح ساماندهی را می‌توان در وضعیت اسفبار مرکزی مثل “یاسر” که محل نگهداری موقت کودکان کار است، مشاهده کرد. این مرکز برای کودکان کار چیزی شبیه به زندان است و مسئله اینجاست چرا با کودکان کار که از آسیب‌دیدگان اجتماعی و قربانی وضعیت ناگوار اقتصادی هستند، همانند یک مجرم باید برخورد شود؟ در خیابان با تهدید و ایجاد ترس دستگیر می‌شوند و بعد به مراکز بسته و نفس‌گیر بهزیستی منتقل و زندانی شوند؟!

🔺وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر این توان، بودجه و نیرویی که سال‌ها صرف اجرای این طرح شکست خورده شده برای تقویت سیستم رفاه اجتماعی صرف می‌شد قطعا به نتایج بهتری می‌رسیدیم. طرح ساماندهی نقض گسترده حقوق کودکان محروم، مهاجر و حاشیه‌نشین است که در خیابان‌های شهر و پیش روی چشم شهروندان رخ می‌دهد.

🔺با این وجود داریوش بیات نژاد (مدیرکل بهزیستی استان تهران) دفاع همه‌جانبه‌ای از این طرح دارد. او درباره شرایط نگهداری بیش از ظرفیت کودکان در مرکز یاسر اظهار داشت: طی دو سه روز گذشته جلساتی در استانداری و فرمانداری برگزار شد. شهرداری در نظر دارد دو ساختمان در همین رابطه اختصاص بدهد و زمینه بازگشت تعدادی از کودکان مرکز یاسر به خانه‌هایشان نیز فراهم شده است.