logo
کج راهه تربیتی خانواده و نظام آموزشی !!!!
تاریخ انتشار: 28 می ماه 19 

#کج_راهه_تربیتی_خانواده_و_نظام_آموزشی !!!!

فرزندان ما را به کجا میبرد ؟

✍️سیاوش رضائی

نسل هتل نشین!

چهل سال پیش، دخترهای خانه صبح ها زود بیدار می شدند و تا قبل از مدرسه رفتن، همه جای خانه را رُفت و روب کرده و بعد اجازه داشتند راهی چومدرسه شوند.

پسرها بايد يا صبح زود يا عصر، نان و مايحتاج خانه را خريد مي كردند و كارهاي مردانه را در كمك پدر خود انجام مي دادند.

حالا با نسلی روبرو هستیم که صبح که بیدار می شوند، از هتل خانه شان خارج می شوند.

چون که والدینشان به عنوان مستخدمین “هتل خانه ” همه جا را رفت وروب خواهند کرد.

و با يك تلفن همه چيز درب خانه مهياست.

نسلی که در برابر اتاقی که در آن می خوابد و خانه ای که در آن زندگی میکند و ظرفی که در آن غذا می خورد احساس مسئولیت ندارد ، آیا در برابر سرزمینی که از آب وخاک آن بهره مند است حس مسئولیت خواهد داشت!!!

برای این نسل، سرزمین هم چون هتلی است که می توان خورد و خوابید و ریخت و پاشید؛ از مواهب طبیعی آن بهره مند شد و بعد اگر باب میل نبود آن را ترک کرد.

سرزمین هم، مثل خانه، برای این نسل، هتل است.

با این تفاوت که متأسفانه مستخدم سرجهاز ندارد و همه فقط برای خوردن و خوابیدن و بردن آمده اند.

این نسل را چه کسی وچه کسانی چنین تربیت کردند؟؟؟ کی بود؟ کی بود؟! اتفاقاً این دفعه، من بودم، تو بودی، ما بودیم و…همه بودند.

کمی به خود بیاییم و تکانی به خودمان و این نسل هتل نشین بدهیم !!!

گرچه به نظر من نسلی که این بچه ها رو تربیت کرد، فکر می کرد چون خودش سختی کشیده باید هر جور امکاناتی رو برای بچه اش فراهم کنه واین موضوع از تهیه سیسمونی برای کودک به دنیا نیومده شروع میشه و متاسفانه ادامه پیدا میکنه تا جاییکه شان والای مادر و پدری خودش رو در حد یک مستخدم برای اربابش پایین بیاره مبادا که آبی در دل فرزندش تکون بخوره.اما غافل شد از اینکه هر باغچه و مزرعه ای با آب و خاک زیادی و بی رویه، فاسد میشه و به لجنزار تبدیل خواهد شد!

گاهی باغبان به گیاهش بی آبی رو تحمیل میکنه چون میدونه اون گیاه نیاز داره کنچند روز بستر خشکی داشته باشه تا بتونه ریشه هاش رو توی خاک رشد بده و به حیاتش ادامه بدهد امیدوارم همه ما مادرها و پدرها بتونیم به این درک برسیم که امکانات هتلی ایجاد کردن برای فرزندانمون افتخار نیست! مسئولیت پذیر کردن و قدردان بار آوردن کودکمون افتخاره!

photo_2019-05-26_21-08-55