logo
پیامدهای ازدواج زودهنگام دختران
تاریخ انتشار: 14 می ماه 19 

پیامدهای ازدواج زودهنگام دختران

📍زهرا میرزایی

💢مقدمه: دختران و پسران هر دو به دلیل ازدواج زودهنگام با مشكلات متعددی روبرو می‌شوند اما مشكلات ناشی از ازدواج زودهنگام برای زنان بیش از مردان است. مطابق با آخرین آمار منتشرشده از سوی یونیسف، نرخ ازدواج‌های ثبت‌شده زیر 15 سال در ایران سه درصد و زیر 18 سال 17 درصد است. آمار رسمی سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد در سال 1395 تعداد 234 زن زیر 10 سال و 39045 زن بین ده تا چهارده سالگی ازدواج كرده‌اند. هدف نوشتار حاضر بررسی پیامدهای ازدواج زودهنگام بر زندگی فردی و اجتماعی زنانی است كه زیر 18 سال ازدواج كرده‌اند.

💢روش: این مطالعه به روش تحلیل ثانویه انجام گرفته است. به این منظور، داده‌ها و مقالات مربوط به ازدواج زودهنگام و پیامدهای آن از سال‌های 1385 تا 1395 مرور و تحلیل شده‌اند.

💢یافته‌ها: ازدواج دختران در سن كودكی پیامدهای متعددی را به دنبال دارد. زنانی كه در سنین كودكی ازدواج كرده‌اند، با مشكلات سلامتی و بهداشتی بیشتری مواجه می‌شوند. بخش مهمی از این مشكلات ناشی از فرزندآوری زودهنگام آنها و عدم تعهد به تنظیم خانواده است. در عین حال این زنان در مقایسه با زنانی كه در سنین بالای 18 سال ازدواج می‌كنند، خشونت خانگی بیشتری را تجربه می‌كنند. از سوی دیگر، خطر مرگ و میر مادرانی كه در سنین زیر 15 سال باردار می‌شوند، بیشتر از زنان بالای 20 ساله است و مسمومیت بارداری در میان نوجوانان شش برابر بیشتر از زنان بالغ است. علاوه بر این بارداری زودهنگام، خطر زایمان زودرس، به دنیا آوردن نوزادان كم‌وزن و ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. در كنار ازدواج زودهنگام، پدیده طلاق در سنین زیر 18 سال و حتی در سنین زیر 14 سال نیز مشاهده می‌شود به این معنا كه یك فرد تا قبل از 18 سالگی علاوه بر تجربه ازدواج با تجربه دشوار طلاق نیز مواجه می‌شود. تحصیلات و نرخ اشتغال زنانی كه در سنین زیر كودكی ازدواج می‌كنند پایین‌تر از زنانی است كه در سنین بالای 18 سال ازدواج كرده‌اند.

💢نتیجه‌گیری: ازدواج زنان در سن پایین نه‌تنها عوارض و پیامدهایی برای خود و كودكانشان دارد، بلكه عواقب و پیامدهای منفی در سطح كلان برای خانواده‌ها، اجتماعات و جوامع به همراه دارد. ازدواج كودك‌عروسان با تحصیلات پایین‌تر و كاهش سطح سواد همراه است كه به نوبه خود منجر به انزوای اجتماعی و كاهش مشاركت اقتصادی – اجتماعی زنان می‌شود. از سوی دیگر، ازدواج كودك‌عروسان موجب زنانه‌شدن فقر، به حاشیه رانده شدن زنان و سیكل معیوب فقر خواهد شد به این معنا كه مادر – كودكان، كودكانی در فقر بزرگ می‌كنند و در یك سیكل معیوب فقر پیش می‌روند.