arm-Copy
۲۹ فروردین‌ماه ۹۸ ثبت احوال خراسان اعلام کرد: ۱۰۵۴ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله، سال گذشته، ۱۳۹۷، در این استان ازدواج کردند.
تاریخ انتشار: 29 آوریل ماه 19 

۲۹ فروردین‌ماه ۹۸ ثبت احوال خراسان اعلام کرد: ۱۰۵۴ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله، سال گذشته، ۱۳۹۷، در این استان ازدواج کردند.

🔵 ازدواج دختران در کودکی از معضلات فرهنگی جامعه ما ست.

🔵 فعالان حقوق بشر و #حقوق_کودکان در کشورها و جوامع دیگر مدتها ست که با این مشکل به صورت جدی به مبارزه پرداخته‌اند.

⬅️ مثال #نجود_علی را با هم بخوانیم:

🔵 نجود علی در فوریه‌ سال ۲۰۰۸، هنگامی که فقط ده سال داشت، به ازدواج مردی سه برابر سن خود درآمد تا خانواده‌اش از زیر بار مشکلات اقتصادی ناشی از بزرگ کردن کودکان خود، خلاصی یابد.

🔵 مورد نجود در #یمن غیرمعمول نیست؛ در واقع اکثر دختران یمنی قبل از ۱۸ سالگی با مردانی بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کنند. نجود که هیچ تمایلی به ازدواج نداشت، از آغاز ازدواج به طور مدام توسط شوهر سی ساله‌اش مورد #تجاوز_جنسی و ضرب و شتم قرار گرفت. نجود پس از دو ماه از خانه‌ شوهرش گریخت و با یک تاکسی خود را به دادگاهی در صنعا رساند. او می‌خواست درخواست طلاق کند. پس از انتظار طولانی در دادگاه، یک قاضی دل‌رحم، داستان نجود را شنید و او را برای آخر هفته به خانه‌ خود پیش خانواده‌اش برد؛ او همچنین دستور داد پدر و شوهر نجود، هر دو بازداشت شوند. پس از آن نجود به شادا ناصر، وکیل #حقوق_بشر، به عنوان مشاور وی معرفی شد. ناصر پرونده او را در دادگاه با موفقیت مطرح کرد که به پذیرش طلاق وی از شوهرش از سوی دادگاه منجر شد.

🔵 پس از آنکه داستان نجود در #رسانه‌های_بین‌المللی مطرح شد، موضوع #ازدواج_کودکان به عنوان یکی از دردسرسازترین و دیرپاترین سنت‌های یمن، مورد توجه قرار گرفت. سازمان‌های بی‌شماری در یمن به مبارزه با ازدواج کودکان می‌پردازند اما مورد نجود، زنگ فراخوان جامعه‌ بین‌الملل و جامعه یمن را به صدا درآورد.