arm-Copy
چشم‌انداز زیبایی که مرگ می‌آفریند!
تاریخ انتشار: 10 آوریل ماه 19 

🔴 چشم‌انداز زیبایی که مرگ می‌آفریند! 🔴

✍️ محمد درویش

1⃣ این عکس نمادی تمام‌نما از مصیبتی به نام مدیریت زمین در ایران است! همه چیز زیبا به نظر می‌رسد و گاوهایی که در چراگاه نصیحت روزی می‌گیرند در لکه‌ای جامانده از هیرکانی … چه شکوهمند، رویایی و مفید برای همه، درست مثل شعرهای ناب سهراب! نه؟

2⃣ روزی که مروجانِ اصل ۴ ترومن با موتورپمپ‌های اهدایی آمریکایی به جان زمین افتادند تا دوران جدید شکوفایی کشاورزی و صنعت را در پی انقلاب شاه و ملت رقم بزنند، کسی فکر نمی‌کرد #مکتب_نوسازی با مرگ کاریزهایی که شیره زمین را می‌‌دوشیدند، چاه‌هایی را بنیان نهادند که خون زمین را تا آخرین جرعه مکیدند و آغازگرِ دورانی شدند که حاصلش ثبت بزرگترین فروچاله‌های کره زمین در ایران و متروکه‌شدن حدود ۴۰هزار روستا بود! نبود؟

3⃣ آن روزی که کارخانه #ذوب‌آهن اصفهان در دوره پهلوی دوم و #فولاد_مبارکه در سال‌های نخستین پس از جنگ ۸ساله راه‌اندازی شد، قراربود تا آغازگرِ دوران جدیدی از آقایی و شوکت نصف‌جهان رقم بخورد؛ اما زمین در زرین‌شهر فرو رفت، آلودگی در اصفهان بیداد کرد و رسیدن زاینده‌رود به پل‌خواجو در شمار روزهای رویایی و آرزوهای دست‌نایافتنی اصفهانی‌ها باقی ماند! نماند؟

4⃣ آن زمانی که #سد_استقلال در دوره #میرحسین_موسوی آبگیری شد، قراربود زنگ پایانی باشد بر کابوس دسترسی به آب شیرین برای مردم #میناب و #بندرعباس. آمده بودند تا با ساز و دهل اجازه هدررفت آب شیرین به دریا را ندهند؛ اما بیش از یک میلیون پایه نخل، انبه و مرکبات را خشکاندیم و پرشمارترین فروچاله‌ها را تا نزدیکی‌های خلیج فارس و دریای عمان گستراندیم! نگستراندیم؟

5⃣ آن روزی که نیروگاه حرارتی شهید مفتح #همدان هم با حضور #هاشمی_رفسنجانی در #دشت_فامنین افتتاح شد، قرار بود یک روز افسانه‌ای برای همدان باشد؛ اینک اما ده‌ها فروچاله و متروکه‌شدن روستاها فرجامش شده! نشده؟

6⃣ آن زمانی که در دوره #سیدمحمد_خاتمی #سد_کریت آبگیری شد، قراربود زنگ پایانی باشد بر کابوس مردمان صبور کویرنشین در #طبس تا از نبود آب نلرزند، اما فقط یک کهن‌سازه غرورآفرین و هفتصدساله که مرتفع‌ترین سازه دست‌ساخت بشر تا قرن بیستم محسوب می‌شد را محو کردیم تا پرچم حماقت در بالاترین سطح ممکن در اهتزاز بماند.

7⃣ آن زمانی که #پل_شهیدکلانتری رونمایی و #سد_سیوند و #گتوند در دوره #محمود_احمدی‌نژاد آبگیری شد، می‌خواستند آغاز دوره شکوفایی در آذربایجان، فارس و خوزستان را در دوره صدارت فرزند بر حق کوروش بزرگ! رونمایی کرده و بر زیبایی‌های چشم آبی گربه‌نشان وطن تا بختگان و شادگان بیافزایند. اما این بختِ ایران بود که رفت، کویر ارومیه در کتاب‌های دانش‌آموزان استرالیایی رونمایی شد و سرزمینی ناشاد بود که در جلگه زرخیز کارون آفریده شد! نشد؟

8⃣ و تاسف‌بارتر آنکه اینک هم نه‌تنها از حدود شش‌دهه تجربه زیبانمایی به بهای فروپاشی درس نگرفته‌ایم، بلکه برخوردار از رییس‌جمهوری شده‌ایم که می‌گوید: هیاهو برای انتشار گازهای گلخانه‌ای ترفند غربی‌ها برای جلوگیری از پیشرفت ماست! خوشمزه‌تر آنکه #ترامپ هم می‌گوید: جنجال تغییرات اقلیمی ترفند چینی‌ها برای سبقت‌گرفتن از آمریکا و متحدینش در غرب است!! #حسن_روحانی حتی پیام نهفته در این واقعیت را درک نکرد که چرا بدهکاری بوم‌شناختی کرمان و یزد بعد از دو رییس‌جمهور کرمانی و یزدی بیشتر شد؟ وگرنه اینک مانند منتقد مشهورش – محمود احمدی‌نژاد – بر طرح انتقال آب از #کاسپین به #سمنان اصرار نمی‌کرد! می‌کرد؟

9⃣ دوباره برگردیم به آن تصویر زیبا … مهم‌ترین کارکرد هیرکانی حفظ آب و خاک، تولید اکسیژن، حراست از زیگونگی و جلوگیری از رخداد سیل‌هایی ویرانگر است که اینک عدم توجه به آن، مردم عزیز ما در دو استان گلستان – #گنبدکاووس – و مازندران را داغدار کرده است. نباید اجازه دهیم به بهانه توسعه کشاورزی، دامداری و تامین معیشت برای مردم محلی، همان مردم را قربانی خشم طبیعت کنیم. به حریم سیلابی رودخانه‌ها احترام نهیم، اجازه قطع درختان را به بهانه آفتاب بیشتر برای تولید علوفه افزون‌تر ندهیم و فاجعه‌ای چون #چوبر_تالش در غرب گیلان را نیافرینیم. جنگل سبزی که تنوع ندارد، مثل زن زیبایی است با تن‌پوش‌هایی گران‌قیمت از برندهای مشهور جهان که تاکنون یک کتاب هم نخوانده، مهارتی کسب نکرده و سوادی ندارد.