arm-Copy
زنان در مخاطرات طبیعی
تاریخ انتشار: 7 آوریل ماه 19 

زنان در مخاطرات طبیعی

✍ سمانه یحیی پور

🔺 انگار همین دیروز بود که پس از #زلزله_کرمانشاه زنان به سوگ نشسته  تیتر اول روزنامه های کشور و حتی جهان بودند! و حالا #سیل که در گوشه و کنار کشور آرامش از هموطنانمان ربوده!

 آمار و ارقام در تمام نقاط جهان نشان میدهد زنان و کودکان چهارده برابر بیشتر از مردان در معرض خطر مرگ در مخاطرات طبیعی قرار دارند. بطور مثال در طوفان بنگلادش نود درصد از هزار کشته زن بودند, در زلزله پاکستان زنان. سه برابر مردان جانشان را از دست دادند,در همین کشور خودمان در سال شصت و هشت #زلزله_رودبار  هفتادو دو درصد افراد نیازمند به خدمات توانبخشی زنان بودند.

 بررسی ها نشان میدهد برخی عوامل سبب میگردد زنان در حین و بعداز #بلایای_طبیعی در معرض بیشترین آسیب قرار گیرند که میتواند حتی منجر به مرگشان شود. این آسیبها میتواند روحی و روانی و یا جسمی و فیزیکی باشد; و این بدان معنا نیست که مردان در معرض این آسیبها قرار ندارند بلکه همانطور که اشاره شد زنان چهارده برابر بیشتر در معرض آسیب هستند. برخی عوامل موثر در حین یا بعداز حادثه شامل:

1.احساس مسؤلیت و عواطف مادرانه در قبال اعضای خانواده, فرزندان, سالخوردگان و معلولان که مانع از توجه زن به خود میگردد.

2.شرایط ویژه زنان در بارداری و شیردهی

3.از دست دادن اعضای خانواده بویژه سرپرست خانواده و فشارهای روانی ناشی از آن

4. نیازها و امکانات خاص زنانه نظیر لوازم بهداشتی و خدمات درمانی

5.زنان بی سرپرست یا سرپرست خانواده که در توزیع و تقسیم مایحتاج بعداز حادثه در حاشیه قرار میگیرند.

5.عدم استفاده مناسب از #نیروهای_امدادگر_زن

6. مشارکت نابرابر زنان در تصمیم گیرهای مهم که میتواند منجر به غفلت از نیازهای زنان و کودکان گردد

7.مشکلات و گره های ناشی از انگاره ها و باورهای سنتی مردانه در خصوص #مشارکت_و_توانمندی_زنان در حل بحران و…

 حوادث و مخاطرات طبیعی هیچگاه خبر نمیدهند و معلوم نیست دفعه بعد در کدام استان و شهر و روستا و از چه نوع خواهد بود. لذا #آموزش و آگاهی هدفمند یکی از ده ها برنامه ای است می بایست مورد توجه جدی قرار گیرد. مراد از توجه جدی و اقدامات هدفمند بدین معناست که به نحوی برنامه ریزی و آموزش ها انجام شود که کاربردی و نجات بخش بوده و صرفا اکتفا به مانورهای نمایشی امداد و نجات و یا مانورهای زلزله کفایت نمیکند.

ضرورت آموزش همه اقشار جامعه قبل از #بحران و قبل از بروز #حوادث و حتی. بعداز بلایای طبیعی امری ضروری است که نیازمند تدوین برنامه از پیش طراحی شده است.