arm-Copy
معرفی بزرگ‌ترین بنیاد خیریه جهان
تاریخ انتشار: 4 آوریل ماه 19 

#تحلیل_هفته ⭕️✅ معرفی بزرگ‌ترین بنیاد خیریه جهان

✅ بنیاد بیل و ملیندا گیتس که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرده، با در اختیار داشتن ۵۰.۷ میلیارد دلار دارایی، بزرگ‌ترین سازمان خیریه در جهان است. از سال ۲۰۰۸ بیل گیتس حضور خود در مایکروسافت را به حداقل ممکن رسانده و زندگی حرفه‌ای خود را در این بنیاد متمرکز ساخته است. امور بنیاد گیتس توسط بیل و ملیندا گیتس و همچنین وارن بافت (سومین فرد ثروتمند جهان در سال ۲۰۱۸) هدایت می‌شود. این سازمان پروژه‌های عام‌المنفعه خود را در دو سطح جهانی و ملی (داخل آمریکا) تعریف کرده که اهداف آنها به ترتیب عبارتند از:

1️⃣ افزایش مراقبت‌های بهداشتی و کاهش فقر شدید (در سطح جهانی) 2️⃣ توسعه عدالت آموزشی و دسترسی به فناوری اطلاعات (در آمریکا)

✅ اکثر منابع اهدایی به بنیاد گیتس، در قالب سهام شرکت‌ها به این بنیاد اهدا شده‌اند؛ از سهام مایکروسافت گرفته تا سهام والمارت، برکشایر و سایر شرکت‌ها. ساختار مالی بنیاد گیتس، در قالب مالکیت سهام اهدا شده، دریافت سالانه سود سهام و اختصاص آن به امور عام‌المنفعه مختلف شکل گرفته است.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دارایی‌های این بنیاد، به سهام شرکت سرمایه‌گذاری برکشایر مربوط می‌شود که توسط «وارن بافت» (سومین فرد ثروتمند جهان در سال ۲۰۱۸) به این بنیاد اهدا شده است. وارن بافت از سال ۲۰۰۶ تا به امروز، هر سال بخشی از سهام تحت مالکیت خود در شرکت «برکشایر» را به بنیاد گیتس اهدا کرده است. وارن بافت اعلام کرده است که این اهدای سالانه سهام، تا زمانی که بیل و ملیندا گیتس زنده بوده و مستقیما در مدیریت این بنیاد فعال باشند، ادامه خواهد داشت. شرط دیگر وارن بافت برا اهدای سالانه بخشی از سهام شرکت «برکشایر» به این بنیاد، آن است که هر سال دستکم رقمی معادل ۵ % ارزش روز دارایی‌های بنیاد گیتس (ارزش روز سهام شرکت‌های اهدا شده به این بنیاد)، صرف امور عام‌المنفعه شود.

✅ از سال ۲۰۱۴ بنیاد گیتس به منظور برقراری امکان دسترسی نامحدود به تحقیقات و داده‌های این بنیاد، سیاست دسترسی آزاد (OA) را در پیش گرفت. این بنیاد یک پایگاه داده آنلاین در وبسایت خود قرار داده که اطلاعات مالی مربوط به هر پروژه خود را به‌طور منظم منتشر کرده و به‌روزرسانی می‌کند.

✅ بنیاد بیل و ملیندا گیتس در سال ۲۰۰۵ برنامه‌ آب، فاضلاب و بهداشت (WASH) را به عنوان یک پروژه یادگیری تعریف کرده و در سال ۲۰۱۰ آن را در بخش توسعه جهانی به اجرا درآورد. از آن زمان، بخش WASH در بنیاد گیتس وظیفه تحقیق، آزمایش، ارزیابی اثربخشی و اجرای این پروژه را بر عهده داشته است. از سال ۲۰۰۹ سعی مجریان بخش WASH بر این بوده که با استفاده از سرویس‌های فاضلابِ بدون نیاز به لوله‌کشی، خدمات بهداشتی پایدار را به اقشار فقیر عرضه کنند. تمرکز بنیاد گیتس بر بخش آب و فاضلاب به آن دلیل بود که ضرورت تأمین بهداشت عمومی و ظرفیت آن در ایجاد تحولی چشمگیر، کمتر از سوی اهداکنندگان و دولت‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت. بنیاد گیتس از سال ۲۰۰۶ تا اواسط سال ۲۰۱۱ بیشتر از ۲۶۵ میلیون دلار را در راستای بهبود وضعیت آب و فاضلاب در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا هزینه کرده است.

✅ یکی از پروژه‌های بنیاد گیتس در همین راستا، «چالش بازسازی توالت» بوده که از سال ۲۰۱۱ با هدف ترویج و توسعه‌ی طراحیِ خلاقانه توالت و عرضه آن به جمعیت ۲.۵ میلیاردیِ محروم از امکانات در دست اجرا است. از زمان شروع این پروژه بیش از ۱۲ تیم تحقیقاتی در دانشگاه‌های آمریکا، چین، هند و آفریقای جنوبی با دریافت کمک‌های مالی از این بنیاد به دنبال نوآوری در زمینه دفع فاضلاب و عرضه آن به اقشار کم‌درآمد شهری هستند.

✅ استراتژی بنیاد گیتس به منظور تأمین بهداشت عمومی در وبسایت این بنیاد چنین بیان شده است:

1️⃣ تحقیقات علمی پیشرو (به‌ویژه در زمینه ایدز و مالاریا)، جهت تدوین سیاست‌های عملیاتی برای دولت‌های کشورهای بسیار فقیر

2️⃣ اختصاص منابع مالی برای ارتقای بهداشت در مناطق فقیر حاشیه‌ شهرها و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی

3️⃣ سرمایه‌گذاری در بخش فناوری‌، به ویژه راه‌های نوآورانه‌ای که بتوانند با قیمت مناسب و بدون نیاز به مصرف آب و برق (یا به میزان بسیار کم)، تحول اساسی در دفع فضولات انسانی ایجاد کنند.