arm-Copy
۱۲ اصلی که بایستی در مناطق سیل زده رعایت شود
تاریخ انتشار: 26 مارس ماه 19 

🔴 ۱۲ اصلی که بایستی در مناطق #سیل زده رعایت شود

✍🏼دکتر فاضل الیاسی- مدیر دفتر انجمن جامعه شناسی ایران در مناطق زلزله زده کرمانشاه.

ملت ما حافظه تاریخی ندارد، از تجربیات گذشته استفاده نمی کند، از شکست های گذشته پند نمی گیرد. هیچ تجربه ای از #زلزله_بم برای زلزله استان کرمانشاه مورد استفاده قرار نگرفت، مثل این که از #زلزله_کرمانشاه هم برای #سیل استان #گلستان هم چیزی نداریم!!!

میخواهیم همه چیز را تجربه و تجربه کنیم، از تجربه هیچ جایی برای جایی دیگر استفاده نمی کنیم، اینگونه بلایای طبیعی را به فجایع انسانی تبدیل می کنیم.

#مدیریت_بحران ما ضعیف و سمن ها و تشکل های مدنی نیز دارای تخصص آنچنانی نیستند، اینگونه است که بلایای طبیعی را به فجایع انسانی تبدیل می کنیم. از این جهت دوست دارم تجارب یک سال و نیم خود را در خدمت تمام اطراف درگیر در سیل استان گلستان قرار دهم، به یاد داشته باشید که بعضی از کمک ها که ناشی از فقدان شناخت، ارزیابی و اولویت بندی است منجر به آسیب های جبران ناپذیر می گردد. لطفا تمام سمن ها، تشکل های مدنی، نهادهای دولتی و فعالین حاضر در منطقه توجه داشته باشند:

۱- در هنگام اسکان اضطراری و سپس اسکان موقت بایستی به فرهنگ بومی توجه داشته باشند، از قبل به مسائل حوزه خصوصی، مسائل بهداشتی تعداد افراد هر خانوار توجه شود.

۲- از کمک های شتاب زده، احساسی و غیر تخصصی پرهیز شود.

۳- هماهنگی سمن ها، فعالین و نهادها بسیار حیاتی است، چون موازی کاری و کار جزیره ای می تواند اثرات مثبت کمک ها را به آسیب تبدیل کند.

۴- در حد امکان فقط افراد متخصص به منطقه اعزام شود.

۵- بایستی کمک ها به صورت سازماندهی شده صورت بگیرد، پرت کردن کمک ها، ورود افراد خیر و توزیع وسایل و پول نقد میان زنان و کودک و … بسیار آسیب زا است و تبعات آن شکستن کرامت انسان، کاهش عزت نفس، کاهش و ضعف فرهنگ کار، ایجاد روحیه گدا پروری و کاهش مشارکت جمعی را به دنبال دارد. ۶- برای ارسال کمک ها حتما با ستادها و تشکل های بومی مناطق سیل زده هماهنگی صورت بگیرد و بر اساس اولویت بندی و ارزیابی های میدانی آنها کمک ها جمع آوری و ارسال شود. ۷- به بازسازی فضای اجتماعی و روانی توجه جدی شود.

۸- از جامعه شناسان، روانشناسان اجتماعی، روانشناسی و مددکاران اجتماعی بومی و آشنا با زبان و فرهنگ منطقه استفاده شود، چون یقینا در این مناطق با PTSD مواجه هستیم.

۹- از هر گونه شایعه سازی و شایعه پراکنی و هشدار غیر تخصصی در باره وقوع سیل ها و تسونامی پرهیز شود، مانند شایعه غیر طبیعی بودن زلزله کرمانشاه و مساله هارپ که روح و روان زلزله زدگان را تکه پاره کرد و هنوز تبعات روانی آن قابل درک است. ۱۰- به یاد داشته باشید که نیازهای افراد سیل زده روز به روز تغییر می کند و به فکر ماه ها ی بعد هم باشید.

۱۱- به اقشار آسیب پذیر، زنان، کودکان، سالمندان، بیماران و معلولین توجه کنید.

۱۲- اغلب سلبریتی ها فاقد تخصص هستند و در خیلی از موارد کمک ها را به هدر میدهند.

۹۸/۱/۳

✅لطفا این پیام را برای دیگران و دوستانتان ارسال کنید و در گروهها به اشتراک بگذارید تا کمکی باشد برای #بازماندگان_سیل_استان_گلستان