arm-Copy
ایستگاه قم
تاریخ انتشار: 18 مارس ماه 19 

نام ایستگاه: قم، خانه ایرانی جمعیت امام علی

قم، ایستگاه اول رویداد شادی، حق همه ی کودکان است.

محمدرضا وداد؛ پس از بدرقه اش توسط کودکان محله فرخزاد در تهران، پس از … کیلومتر رکاب زنی به ایستگاه قم و خانه ایرانی جمعیت امام علی رسید.

وداد؛ پیام آور شعار «شادی، حق همهی کودکان است» و نماینده ۲۹ انجمن فعال کودک از سراسر ایران، در ایستگاه قم با استقبال پرشور کودکان این مرکز روبرو شد و در روز دوم سفر خود با نواختن فلوت برای کودکان ارمغان آور شادی برای آنها بود.

وداد در روز سوم رکاب زنی خود قم را برای رسیدن به ایستگاه کاشان ترک کرد  تا پیام حق شادی برای کودکان را به این شهر ببرد.

  • معرفی خلاصه شهر

قم از کلان‌شهرهای ایران است که در ۱۲۵ کیلومتری جنوب تهران پایتخت ایران واقع شده‌است. این شهر در کنار رودخانه قمرود و در دشت قم قرار دارد. شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم است.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران شهر قم تعداد ۱٬۲۹۲٬۲۸۳ نفر جمعیت دارد که بیشتر این جمعیت مهاجرانی از شهری‌های دیگر ایران مثل زنجان، همدان اراک و تبریز است. با این جمعیت قم در رتبه­ ششمین شهر پرجمعیت ایران قرار می‌گیرد.

 

  • وضعیت کودکان شهر و منطقه

طبق بررسی های تیم شناسایی خانه ی ایرانی ، در قم دو منطقه حاشیه ی جغرافیای _فرهنگی ( اسماعیل آباد و محله ی ظهور ) و یک محله ی حاشیه ی فرهنگی ( نیروگاه ) وجود دارد که به نسبت سایر مناطق گرفتار معضلات بیش‌تری هستند و عمده ی کودکان تحت پوشش خانه ی ایرانی ساکن این مناطق می باشند.

بیش‌ترین معضلاتی که در این مناطق شاهد هستیم اعتیاد فراگیر در بین تمام افراد ساکن در منطقه است ( زن ، مرد ، نوجوان، جوان و حتی کودکان) به طوریکه در بین شناسایی هایی که توسط تیم شناسایی خانه ی ایرانی صورت می‌گیرد به ندرت مشاهده می‌شود که خانواده ای درگیر این معضل نبوده و صدمه ی جدی به واسطه ی آن نخورده باشده.

بی سوادی _کم سوادی پدران و مادران در این مناطق از مشکلات عمده ی دیگر است ، این فقر فرهنگی امکان برقراری ارتباط و ارایه ی خدمات ضروری را بسیار مشکل می‌کند و آسیب جدی این امر مستقیما متوجه کودکان ساکن در این مناطق است.

کمبود  مراکز فرهنگی دولتی ، فرهنگسرا ، پارک و‌… از دیگر مشکلات این مناطق است

چند پارگی فرهنگی به دلیل مهاجرت های گسترده از شهر های دیگر به قم از مشکلات جدی دیگر در این مناطق است( به طور مثال در شناسایی های انجام شده متوجه شدیم عمده زنان تن فروش فصلی در شهر قم مهاجران کرمانشاه هستند).

عدم ارائه خدمات شهری و سازماندهی یکپارچه از سوی مسیولین شهری باعث شده در منطقه ی اسماعیل آباد ‌سال ها به صورت بلاتکلیف باقی بمانند( خانه ها نه تخریب می‌شوند و نه خدمات شهری دریافت میکنند)

با توجه به تعداد بالای مهاجرین افغانستانی در شهر قم ، برخورد سلیقه ای بعضی از مدیران مدارس در ثبت نام این کودکان هر ساله مشکلات زیادی را برای این کودکان ایجاد می‌کند.

 

 

  • شادی از نیازهای اساسی کودکان

حق بازی یک حق شناخته شده برای کودکان است ولی متاسفانه به دلیل کمبود امکانات مادی در بازی‌های امروزی چالش عمده‌ای در این زمینه وجود دارد. حق شادی و تفریح بر عهده­ی دولت و نهاد خانواده است و شاد بودن و شادی کردن به مولفه­هایی چون نبود بیکاری، سیاست­های و برنامه­های کارآ، آمار پایین طلاق،‌ خدمات مطلوب دولتی و اجتماعی،‌ مدارس و دانشگاه‌های رایگان و محیط زیست سالم و میزان پایین جرم و جنایت  و … دارد.  جای خالی حق بازی کودک در قوانین سبب می شود تا این موضوع در تدوین سیاست ­ها و برنامه ها از اهمیت خاصی برخوردار نباشد و از آن بدتر این که حق استراحت کودکان یکی از حقوق بسیار مهم آنان است از کودکانی چون کودکان کار دریغ شود.

  • توجه ویژه به بند پیمان نامه شادی حق همه کودکان است

ما در دنیای پیچیده و تلخی که امروز برای کودکان مان ساخته ایم، شادی در آن رنگ باخته است. رویداد شادی حق، همه کودکان است، تلنگری است به ما و مسئولان حوزه کودک تا با توجه به این مهم، حق شادی را در برنامه ها و سیاستگذاری ها در نظر گرفته و فرصت نشاط را به زندگی کودکان مان برگردانیم.

انجمن های فعال در زمینه­­ی حقوق کودک در ایران سال هاست برای فراهم آوردن بستری مناسب برای کودکانی که از حقوق اولیه خود محروم اند، تلاش می کنند تا از جمله این حق را برای کودکانی فراهم کنند که شادی برای آنها در زندگی شان از سوی مسئولان و خانواده­ها در نظر گرفته نشده است.

این رویداد توسط موسسه مهر و ماه با مشارکت نهادهای زیر برگزار خواهد شد:

# موسسه مهر_و_ماه

#موسسه_یاریگران_کودکان کار_پویا 

#موسسه_شکوفایی_استعدادهای_کودکان_مهر

#جمعیت_دفاع_از_کودکان_کار_و_آسیب_های_اجتماعی

#جمعیت_امام_علی

#موسسه_کنشگران_اجتماعی_فرزانه 

#خانه_موزه_عروسک_کاشان

#انجمن_دوستداران_کودک_پویش

#انجمن_یاری_کودکان_در_معرض_خطر

#انجمن_پرنده_درخت_کوچک

#شبکه_یاری_کودکان_کار

#انجمن_یاری_کودکان_کار

#آموزشگاه_فنی_و_حرفه_ای_با_هم

#انجمن_یاری_کودکان_کار

#موسسه_شکوفایی_استعدادهای_کودکان_مهر

#موسسه_هنری_و_ادبی_شاخه_وسپار

#انجمن_پرنده_درخت_کوچک

#مدرسه_طبیعت_گندمک_یزد

#جمعیت_دوستدار_کودک_هرمزگان

#بنیاد_رویش

#جمعیت_حمایت_از_حقوق_کودکان_مهر_زنده_رود

#انجمن_حامیان_گمنام

#سازمان_مردم_نهاد_ترازیست

#اقامتگاه_بومگردی_خانه_صلح

#باشگاه_کودک

#موسسه_یاریگران_کودکان_کار_پویا

#جمعیت_بچه_های_طاقت

#مركز_تخصصي_پرورش_كودك_چند_زبانه_آرتامهر_يزد

#انجمن_حمایت_از_کودکان_کار

#موسسه_خیریه_توشه_ماندگار_هلیل

#موسسه_رویش_نهال_جوان

#جمعیت_دفاع_از_کودکان_کار_و_آسیب_های_اجتماعی

#موسسه_کنشگران_اجتماعی_فرزانه

#انجمن_یاری_کودکان_در_معرض_خطر

#انجمن_دوستداران_کودک_پویش

 #موسسه_پژوهشی_کودکان_دنیا

#انجمن_حمایت_از_حقوق_کودکان