arm-Copy
خبر ایستگاه تهران
تاریخ انتشار: 16 مارس ماه 19 
 • نام ایستگاه: تهران

رویداد شادی، حق همه­ی کودکان است از محله­ی فرحزاد تهران آغاز شد.

این رویداد توسط موسسه مهر و ماه و مشارکت بیست و هشت انجمن فعال حقوق کودک از سراسر ایران از تهران شروع و تا شهر بندرعباس به پایان خواهد رسید.

مراسم بدرقه­ی محمدرضا وداد؛ مربی موسیقی کودکان خانه فرهنگ و هنر موسسه مهر و ماه، در ایستگاه تهران ، در تاریخ 23 اسفندماه در محله فرحزاد تهران برگزار شد.

مراسم بدرقه از ساعت 11 روز  23 اسفند 1397، به نشانی بزرگراه یادگارم امام شمال، خیابان ایثارگران شمالی، خیابان امام­زاده داوود، جنب دبستان ابتدایی سلیمی جهرمی آغاز شد.

این مراسم با حضور کودکان محله­ی فرحزاد، فعالان حقوق کودک، اهالی محله­ی فرحزاد برگزار شد.

رویداد شادی، حق همه­ی کودکان است توسط نماینده­ی موسسه به حاضران توضیح داده شد.

وداد که قرار است 1780 کیلومتر را از تهران تا بندرعباس با شعار شادی، حق همه کودکان است، رکاب بزند، به همراه کودکان شعرخواند و ساز نواخت و پیمان­نامه­ی جهانی حقوق کودک نیز بین میهمانان توزیع شد.

 • معرفی خلاصه شهر و منطقه­ی ایستگاه استقبال

تهران به عنوان پرجمعیت ‌ترین شهر با ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت، بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ترین شهر باختر آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر تهران، سومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است.

مشکلات اجتماعی تهران و فقر باعث شده‌است که حقوق کودکان این شهر نادیده گرفته شود. مشکلات کودکان تهران شامل اجبار به ازدواج، اعتیاد پدر و مادر، بدسرپرستی، فرار از خانه، بی‌شناسنامگی، کار، سوءتغذیه و خشونت‌های جسمی، روحی و جنسی می‌شود.

 • وضعیت کودکان شهر و منطقه

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395، شهر تهران تعداد 3.335.728 تن کودک 0 تا 18 سال دارد.

۸۲ درصد از کودکان دانش آموز تهرانی در مدرسه‌های دولتی و ۱۸ درصد در مدارس غیردولتی تحصیل می­کنند و تعدادی از کودکان که در آمارها نمی­آیند کودکانی هستند که با چهره­ی خشن زندگی دست و پنجه نرم می کنند، کودکان کار، کودکان بی­شناسنامه، کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان اتباع و … از جمله­ی این کودکانند.

 • وضعیت حضور نهادهای مردمی

از مراکز تفریحی، بازی و آموزشی ویژه­ی کودکان، افرادی برخوردار خواهند بود که توان پرداخت هزینه­های سنگین آموزش و تفریح ­را برای کودکان­شان داشته باشند. از آن­جا که شادی برای کودکان یک ضرورت است و علاوه بر اثرات روانی بر کودک بر روی رشد و سلامت جسمانی کودکان اثر می گذارد، نهادهای غیردولتی در این شهر با ایجاد پایگاه­های حمایتی در اقصی نقاط تهران از کودکانی که فرصت محدودی برای شادی و بازی که از حقوق اولیه­ی آنهاست و محروم هستند، حمایت می­کنند.

 • پتانسیل های منطقه برای کودکان

با توجه به تنوع مراکز آموزشی، بازی و تفریحی، ادارات، رسانه ­های ملی و نهادهای مردمی فعال در زمینه ­ی حقوق کودک می توان برای احقاق حقوق کودکان شهر تهران و کودکان سرزمین ­مان سطح مطالبه­گری بیشتری را به انجام برسانیم.

 • شادی از نیازهای اساسی کودکان

حق بازی یک حق شناخته شده برای کودکان است ولی متاسفانه به دلیل کمبود امکانات مادی در بازی‌های امروزی چالش عمده‌ای در این زمینه وجود دارد. حق شادی و تفریح بر عهده­ی دولت و نهاد خانواده است و شاد بودن و شادی کردن به مولفه­هایی چون نبود بیکاری، سیاست­های و برنامه­های کارآ، آمار پایین طلاق،‌ خدمات مطلوب دولتی و اجتماعی،‌ مدارس و دانشگاه‌های رایگان و محیط زیست سالم و میزان پایین جرم و جنایت  و … دارد.  جای خالی حق بازی کودک در قوانین سبب می شود تا این موضوع در تدوین سیاست ­ها و برنامه ها از اهمیت خاصی برخوردار نباشد و از آن بدتر این که حق استراحت کودکان یکی از حقوق بسیار مهم آنان است از کودکانی چون کودکان کار دریغ شود.

 • توجه ویژه به بند پیمان نامه شادی حق همه کودکان است

ما در دنیای پیچیده و تلخی که امروز برای کودکان مان ساخته ایم، شادی در آن رنگ باخته است. رویداد شادی حق، همه کودکان است، تلنگری است به ما و مسئولان حوزه کودک تا با توجه به این مهم، حق شادی را در برنامه ها و سیاستگذاری ها در نظر گرفته و فرصت نشاط را به زندگی کودکان مان برگردانیم.

انجمن های فعال در زمینه­­ی حقوق کودک در ایران سال هاست برای فراهم آوردن بستری مناسب برای کودکانی که از حقوق اولیه خود محروم اند، تلاش می کنند تا از جمله این حق را برای کودکانی فراهم کنند که شادی برای آنها در زندگی شان از سوی مسئولان و خانواده­ها در نظر گرفته نشده است.

این رویداد توسط موسسه مهر و ماه با مشارکت نهادهای زیر برگزار خواهد شد:

 1. شبکه یاری کودکان کار

 2. خانه موزه عروسک کاشان

 3. جمعیت امام علی

 4. بنیاد همدلان کودک و نوجوان

 5. آموزشگاه فنی و حرفه ای با هم

 6. انجمن یاری کودکان کار

 7. موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر

 8. موسسه هنری و ادبی شاخه وسپار

 9. انجمن پرنده درخت کوچک

 10. مدرسه طبیعت گندمک یزد

 11. جمعیت دوستداران کودک هرمزگان

 12. بنیاد رویش

 13. جمعیت حمایت از حقوق کودکان مهر زنده رود

 14. انجمن حامیان گمنام

 15. سازمان مردم نهاد ترازیست

 16. اقامتگاه بومگردی خانه صلح

 17. باشگاه کودک

 18. موسسه یاریگران کودکان کار پویا

 19. جمعیت بچه های طاقت

 20. مركز تخصصي پرورش كودك چند زبانه آرتامهر يزد

 21. انجمن حمایت از کودکان کار

 22. موسسه خیریه توشه ماندگار هلیل

 23. موسسه رویش نهال جوان

 24. جمعیت دفاع از کودکان کار و آسیب های اجتماعی

 25. موسسه کنشگران اجتماعی فرزانه

 26. انجمن یاری کودکان در معرض خطر

 27. انجمن دوستداران کودک پویش

 28. موسسه پژوهشی کودکان دنیا

 29. انجمن حمایت از حقوق کودکان

# موسسه مهر_و_ماه

#موسسه_یاریگران_کودکان کار_پویا

#موسسه_شکوفایی_استعدادهای_کودکان_مهر

#جمعیت_دفاع_از_کودکان_کار_و_آسیب_های_اجتماعی

#جمعیت_امام_علی

#موسسه_کنشگران_اجتماعی_فرزانه

#خانه_موزه_عروسک_کاشان

#انجمن_دوستداران_کودک_پویش

#انجمن_یاری_کودکان_در_معرض_خطر

#انجمن_پرنده_درخت_کوچک

#شبکه_یاری_کودکان_کار

#انجمن_یاری_کودکان_کار

#آموزشگاه­_فنی_و_حرفه_ای_با_هم