arm-Copy
پیشنهادی نو برای تقویت رابطه کودک و والد
تاریخ انتشار: 26 ژانویه ماه 19 

ششمین جلسه نقد و اندیشه با حضور کارشناسان حوزه فضای مجازی و کودک برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین، ششمین جلسه “نقد و اندیشه ” که با حضور محمدحسن فیروزی، روان‌پزشک، مهندس خسرو سلجوقی، مجری طرح توسعه خدمات فضای مجازی کودک و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره کودکآنلاین و عطیه فلاح شهیدی، کارآفرین و تولید‌کننده محتوا در سالن الغدیر وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات برگزار شد.

در بخشی از این جلسه، فیروزی با اشاره به اهمیت آموزش دیدن در فضای مجازی تاکید کرد: مشکل زیربنایی ما درباره فلسفه تربیت کودکانمان است، به همین دلیل بچه‌های ما پیش از اینکه وارد رابطه‌ای سالم و درست با والدین خود شوند، جذب تکنولوژی و شبکه‌های مجازی می‌شوند.

این روان‌پزشک در سخنان خود مهم‌ترین مهارتی که والدین باید بیاموزند را غنی شدن ارتباط دانست.

همچنین خسرو سلجوقی در این جلسه به نکاتی مانند پایین آمدن سن استفاده کودکان از اینترنت اشاره کرد و گفت: طبق آخرین آمار 65 درصد کودکان 3-6 سال از گوشی و تبلت استفاده می‌کنند.

او  همچنین این فضا را به عنوان یک فرصت و تهدید معرفی کرد و گفت: وقتی کودکان ما تا این اندازه وابسته این ابراز تکنولوژی شده‌اند، بهترین فرصت است که از آن برای آموزش بچه‌ها استفاده کنیم. نکته اینجاست که محتوای مناسب بومی‌سازی شده کم است.

به گفته سلجوقی باید بپذیریم که بچه‌های امروز هر اندازه هم محتوای صرفا آموزشی در اختیار داشته باشند، ترجیح می‌دهند که به سراغ بازی‌های رایانه‌ای و انیمیشن ها و وب سری‌ها بروند. بنابراین ما مجبوریم فرصت تعامل با بچه‌ها و آموزش را در همین بازی‌های و ویدیوها بگنجانیم.

در ادامه عطیه فلاح شهید به نیاز کودک امروز به انتخاب و آگاهی اشاره کرد و گفت: نباید نگاه بد به تولیدات خارجی داشته باشیم، بچه‌ها باید حق انتخاب‌ خود را داشته باشند و ما به عنوان والدین به آن‌ها دانش کافی برای انتخاب درست را بدهیم.

این تولیدکننده محتوای حوزه‌ کودک گفت: باید بپذیریم که برای تولید یک اثر ماندگار خوب، شاید حتی به کمک چند کشور نیاز باشد و بخش زیادی از این مسئله منوط به چگونگی برخورد سازندگان یک اثر با سیاست گذاران هر حوزه است.

در بخش دیگری از جلسه نقد و اندیشه به اهمیت برگزاری رویدادهایی مانند کودکآنلاین نیز اشاره شد. دراین‌باره فیروزی با استقبال از مهیا شدن فرصت استفاده از ایده همه اقشار گفت: در ذهن من به عنوان یک روان‌پزشک، همیشه نقص رابطه بین کودک و والد به یک دغدغه شناخته شده بود. حالا با این امکان می‌توان به درستی به آن پرداخت و یک بازی یا یک سریال تعاملی با کودکان ساخت.

سلجوقی به عنوان یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین  در پایان جلسه توضیحاتی درباره برگزاری جشنواره ارائه کرد و گفت: امروز با کمک تکنولوژی بسیاری از مشکلاتی که با رشد تکنولوژی به وجود آمده بود، مانند عدم تحرک کودکان، در حال حل شدن است و می‌توانیم برخی از این مسائل مانند گنجاندن رابطه والد و کودک در بازی‌ها را نیز با همین تکنولوژی حل کنیم.

نخستین جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین به دبیری سیدجمال هادیان در چهار فاز فراخوان ایده، انتخاب ایده‌های برتر، مشارکت در توليد ایده‌ها و انتخاب تولیدات برتر برگزار می‌شود و مراسم پایانی جشنواره، اردیبهشت سال 98 برگزار خواهد شد.

منبع: کودک آنلاین

photo_2019-01-26_09-43-23