arm-Copy
نسخه قدیمی برای کودکان امروز ننویسیم
تاریخ انتشار: 26 ژانویه ماه 19 

استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در بسیاری از برنامه‌ها حتی نوجوانان ما فراموش‌شده‌اند. دیگر کمتر برنامه‌ای می‌بینیم که به دغدغه‌های واقعی این گروه سنی بپردازد، حتی اگر امروز به سراغ محتواهای کودک و نوجوان برویم متوجه می‌شویم، برخلاف تاثیر شگرف تکنولوژی، هنوز نسخه دهه‌های 50-60 را برای نسل جدیدمان می‌پیچیم.

شهلا اعزازی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودک‌آنلاین گفت: پیشنهاد من به هیئت انتخاب این است که به سراغ ایده‌هایی بروند که بار آموزشی بیشتری دارند.

به گفته او امروز تعداد فیلم‌ها و کارتون‌هایی که باکیفیت بالا برای کودکان و نوجوانان تهیه می‌شود، بسیار زیاد است، اما جای خالی محتوای مناسب آموزشی بیش از هر چیزی حس می‌شود.

اعزازی با اشاره به آمار بالای کودک‌آزاری گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی باید امروز به آن پرداخت، مهارت‌آموزی به کودکان از مهارت نه گفتن تا خود مراقبتی جنسی است.

او افزود: یکی از محسنات فضای وب، بازتر بودن به لحاظ ممیزی است. اگر در این فضا اعمال نظرهای صدا و سیما اعمال نشود، می‌توان به خوبی در زمینه آگاهی بخشی به کودکان و نوجوانان کارکرد و به مسائلی مانند کودک همسری، کودکان کار و … پرداخت.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به روند کنونی برنامه‌های تلویزیونی گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر برنامه‌های مناسب چندانی برای کودکان و نوجوانان نبوده است. در اکثر برنامه‌های تلویزیونی جای خالی نگاه روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه وجود دارد.

او اظهار کرد: در بسیاری از برنامه‌ها حتی نوجوانان ما فراموش‌شده‌اند، دیگر کمتر برنامه‌ای می‌بینیم که به دغدغه‌های واقعی این گروه سنی بپردازد، حتی اگر امروز به سراغ محتواهای کودک و نوجوان برویم، متوجه می‌شویم برخلاف تاثیر شگرف تکنولوژی هنوز نسخه دهه‌های 50-60 را برای نسل جدیدمان می‌پیچیم.

اعزازی با بیان اینکه کارکرد ذهنی نسل‌های جدید تغییر کرده است، گفت: نمی‌توان این تاثیر را به هیچ شکلی نادیده گرفت اما نباید با انجام کارهای سرسری به خودمان دروغ بگوییم و احساس کنیم برای این نسل قدمی برداشته‌ایم.

به گفته استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی نباید با دید آسیب اجتماعی به پدیده ها نگاه کرد. دیگر همه به خوبی می‌دانیم این مسائل وجود دارد و وقت آن رسیده است با استفاده از ابزاری که در دست داریم به درستی قدمی برای آن برداریم و به فرزندانمان آگاهی دهیم.

او در پایان گفت: به عنوان یک استاد جامعه‌شناسی بهترین کمکی که می‌توانم به جشنواره کودکآنلاین کنم پیشنهاد دادن است. پیشنهاد من این است که بیش از هر چیزی به سراغ ایده‌هایی برویم که به آموزش فرزندانمان کمک می‌کنند و از طرف دیگر همه بچه‌ها را در بر می‌گیرند. ما باید بدانیم وقتی در مورد کودکان حرف می‌زنیم، همان دختر یا پسربچه‌ای که امروز سر یک چهارراه کار می‌کند، نیز جزیی از آن‌ها است.

نخستین جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین به دبیری سیدجمال هادیان در چهار فاز فراخوان ایده، انتخاب ایده‌های برتر، مشارکت در توليد ایده‌ها و انتخاب تولیدات برتر برگزار می‌شود و مراسم پایانی جشنواره، اردیبهشت سال 98 برگزار خواهد شد.

منبع: کودک آنلاین

photo_2019-01-26_09-40-36