arm-Copy
کانکس نشینی و دگردیسی در سبک زندگی
تاریخ انتشار: 8 ژانویه ماه 19 
photo_2019-01-08_14-58-39

دکتر فاضل الیاسی- مدیر دفتر انجمن جامعه شناسی ایران در مناطق زلزله زده کرمانشاه.

تصور کنید که در خانه ای گرم، با اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه و دارای امکانات رفاهی، دارای حریم خصوصی خانواده و … ناگهان تمام زندگی ات را از دست بدهید و در یک کمپ و داخل یک چادر یا کانکس (قوطی) قرار بگیرید.

با سبک زندگی جدید و دگردیسی در ساختار خانواده و ارزشهای فرهنگی و خانوادگی مواجه شوید!!

وقتی از کانکس نشینی صحبت می کنم دقیقا میخواهم به ذهن مخاطب مفهوم خانه نشینی تداعی نمایم، با یک تشابه، یعنی فرد عمر مفید و توان کافی را صرف کرده است و بایستی دیگر استراحت کند و به خاطر صرف عمر و توانایی بهترین لحظات زندگی خود، از مزایایی بهره مند گردد. اما کانکس نشینی به مثابه این است که شخص نه تنها تمام زندگی و عمر خود را در راستای به دست آوردن سرپناه و امکانات زندگی صرف نموده است، و آن را در طرفه العینی از دست داده است، بلکه بایستی تمام عمرش بدهکار و بدهکار و بدهکار باشد، بایستی به خاطر هدر دادن آب و برق دولت مورد توهین و حقارت قرار بگیرد، بایستی مجددا خود را برای شروع کار و زندگی و پرداخت بدهی های دولت و ملت آماده کند،بایستی در کمپ ها در معرض انواع بیماری ها و آسیب های اجتماعی قرار بگیرد، بایستی تمام خانواده چهار تا شش نفر داخل یک کانکس ده الی ۱۵ متری بخوابند، آن هم با شنیدن هر صدایی با رنگ پریده از کانکس بیرون بدوند، بایستی هر هفت الی ده خانوار از یک شیر آب استفاده کنند،یک حمام مشترک و یک سرویس مشترک داشته باشند،تفاوت کانکس نشینی با خانه نشینی این است که کانکس خانه نیست، در زمستان یخچال می ماند و در تابستان تنور،سوال اینجاست آیا کسی آماده است که به خاطر آب و برق رایگان در چنین شرایطی خود و خانواده اش را قرار دهد؟

چرا مردم مناطق زلزله زده هنوز در کانکس هستند؟

تحقیقات میدانی گویای واقعیت هایی است که که بسیار تکان دهنده تر از آن چیزی است که ما تصور آن را می کنیم: ۱_ مالکان واحدهای تخریبی به دلیل افزایش چند صد برابری قیمت مصالح ساختمانی و … توان تکمیل واحدهای تخریبی خود را ندارند.

۲_ وام های اعطاء شده به مالکان تخریبی فقط کفاف فنداسیون خانه ها هم نیست.

۳_ بعضی از خانوارها دچار سقف هراسی شده اند.

۴- واحدهای تعمیری در جریان زلزله شش و چهار دهمی ۴/ ۹ / ۹۷ مجددا تعمیری شدند. چونکه نه وام اعطائی به واحدهای تعمیری پاسخگوی تعمیر مناسب بود و نه هیچ گونه نظارتی اعمال شد، و هنوز نیز هیچ اقدامی برای تعمیر مجدد واحدهای تعمیری صورت نگرفته است، و در صورت وقوع زلزله ای دیگر خطر سقوط این واحدها بیش از واحدهای دیگر است.

۵- شایعه و فوبیای زلزله و پس لرزه ها نیز بر تداوم کانکس نشینی تاثیر گذار است.

۶- افزایش غیر منطقی رهن و اجاره و فقدان واحد مسکونی استیجاری.

البته هزاران خانوار به شهرها و روستاها مهاجرت کرده اند که تا یکی دو سال آینده شاهد برگشت اغلب روستائیان به شهر خواهیم بود، چون روستاها فاقد زیرساخت های اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی و معیشتی است و هیچ اقدامی نیز در این راستا برای خانوارهای جدید صورت نگرفته است

سوال اینجاست که آیا زمان ساماندهی کمپ ها فرار نرسیده است؟

آیا با توجه به مستاجر بودن حدود پنجاه درصد ساکنان شهر سرپل ذهاب و فقدان عملی شدن اعطاء زمین به آنها، ما در آینده با پدیده کانکس نشینی و حاشیه نشینی مواجه نخواهیم بود؟

در صورت عدم وجود برنامه ای عملی برای حل مشکل مستاجرین و تکمیل واحدهای احداثی و تعمیر واحدهای تعمیری ما با چنین پدیده هایی مواجه خواهیم بود.

برگرفته از کانال تلگرام تحقیقات میدانی-مناطق زلزله زده