IRSPRC.logo
انجمن حمایت از حقوق کودکان
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ماه ۹۲ 
انجمن حمایت از حقوق کودکان به عنوان سازمانی مستقل، غیردولتی (NGO) و غیر انتفاعی از سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آن گونه که در اساسنامه آمده است، تبلیغ و ترویج اصول مندرج در پیمان نامه ی جهانی حقوق کودک است. انجمن با تکیه بر فعالیت های جمعی اعضاء داوطلب خود، در شناساندن و تفهیم این حقوق به عموم ایرانیان، به برداشته شدن موانع عینی و ذهنی تحقق حقوق کودک و در جهت برخورداری هرچه وسیع تر کودکان این سرزمین از این حقوق، یاری می رساند. از این طریق انجمن می کوشد تا در بهبود وضعیت عمومی زندگی کودکان، فعالانه شرکت نماید. تلاش انجمن برای شناسایی و هموار ساختن راه های رسیدن به یک حداقل زندگی مناسب برای همه کودکان در ایران، در زمینه های رشد جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی می باشد.
 فعالیت ها
کلیه فعالیت های انجمن غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که ضمن رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مربوط به آموزش، اطلاع رسانی، امور تعلیم و تربیت، بهداشت و درمان، کمک های عملی به کودکان آسیب دیده از بلایای طبیعی و شرایط سخت، کودکان کار و خیابان، کودکان آزار دیده و نیز ارائه خدمات مشاوره به خانواده ها تلاش می کند. 

دیدگاه های انجمن
 

انجمن از سه دیدگاه مکمل به حمایت از حقوق کودکان می پردازد. این سه دیدگاه عبارتند از: ۱ ـ دیدگاه تقنینی: توجه به قوانین مدنی کشور که به کودک و زندگی او مربوط است. تلاش برای بازنگری در قوانین موجود به نفع کودکان و همچنین ارائه پیشنهاداتی برای افزودن یا تغییر قوانینی در حمایت از کودکان. ۲ ـ دیدگاه اجرائی: کوشش برای اجرای همه قوانینی که به نفع کودکان در قوانین کشور وجود دارند و همچنین تلاش در راه از بین بردن موانع اجرای درست آن ها؛ زیرا علیرغم وجود بسیاری از قوانین، در مراحل اجرایی کاستی هایی دیده می شود، مانند قانون ممنوعیت کار کردن کودکان، آموزش رایگان و اجباری کودکان و … ۳ ـ دیدگاه اجتماعی: آگاهی دادن و آموزش حقوق کودک به خانواده ها، نهادهای اجتماعی و افرادی که به نوعی با کودکان سر و کار دارند از یک سو و تلاش در راه پیشگیری و کاهش بد رفتاری، آزار، سوءاستفاده، بی توجهی، بهره کشی، تبعیض و هر نوع سوء رفتاری که به سلامت جسمی و روانی کودکان آسیب می رساند.

 

 پیمان نامه جهانی حقوق کودک

  
 
 پیمان جهانی حقوق کودک که خط مشی اصلی اهداف انجمن را سمت و سو می دهد، در سال ۱۹۸۹ میلادی به تصویب سازمان ملل متحد رسید و از سال ۱۹۹۰ به مرحله اجراء در آمد. تا کنون به جز دو کشور تمامی کشورهای دنیا به این پیمان پیوسته اند.
پیمان نامه حقوق کودک الگو و راهنمای مناسبی برای فعالیت انجمن در زمینه حمایت از حقوق کودکان در ایران است. این پیمان نامه در سال ۱۳۷۳ به صورت مشروط به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران رسیده است و انجمن نیز متعاقب آن تأسیس شده است.
 ساختار انجمن
 
 انجمن توسط یک هیئت مدیره هفت نفره منتخب از سوی اعضاء اداره می شود که هر دو سال یکبار انتخاب می شوند. به همراه اعضاء اصلی دو عضو علی البدل هیئت مدیره نیز انتخاب می شوند. بازرس قانونی انجمن برای نظارت بر امور مالی و عملکرد هیئت مدیره در هر سال توسط مجمع عمومی انتخاب می شود.
انجمن حمایت از حقوق کودکان از بدو تأسیس تا کنون طرح های بلند مدت و کوتاه مدت بسیاری داشته است که برخی از آن ها عبارتند از: – معاضدت های حقوقی، پی گیری پرونده های کودک آزاری، مشاوره حقوقی رایگان و نیز ارائه پیش نویس طرح های قانونی به نفع کودکان و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی ایران. – ارائه خدمات مددکاری اجتماعی به کودکان در معرض آسیب (بی سرپرست و بد سرپرست) و پی گیری موارد کودک آزاری. – ارائه خدمات مشاوره ای تلفنی و کمک فکری به کودکان، نوجوانان و خانواده ها (در ارتباط با مسائل کودکان زیر ۱۸ سال) به نام صدای یارا با شماره های ۵ – ۸۵۰۱۴۱۴ همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر بجز ایام تعطیل. – انجام مشاوره های حضوری روانشناسی، روانپزشکی، حقوقی و اعتیاد در دفتر انجمن. – آموزشیاری، ساخت و راه اندازی مهدهای کودک، خوابگاه های دخترانه و پسرانه، ساخت و اداره مجتمع فرهنگی اسفدن در جنوب خراسان (پس از زلزله ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ تا کنون). – خدمات آموزشی، مددکاری، بهداشتی، درمانی و ورزشی و مهارت های زندگی به کودکان کار و خیابان و محروم در مناطق دروازه غار و ناصر خسرو (جنوب تهران). – برگزاری سمینارها و همایش های گوناگون در ارتباط با حقوق کودکان. – برگزاری کارگاه ها و کلاس های گوناگون آموزش حقوق کودک در تهران و شهرستان ها. – برگزاری هر ساله مراسم روز جهانی کودک. – انتشار خبرنامه. – خدمات آموزشی، حرفه ای و مددکاری در کانون اصلاح و تربیت دختران و پسران. – برگزاری جلسات سخنرانی ماهانه برای عموم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت این انجمن مراجعه فرمایید:    

  http://irsprc.org