arm-Copy
فرصت‌ها، ضرورت‌ها و محدودیت‌‌های کار داوطلبانه
تاریخ انتشار: 17 دسامبر ماه 18 

✅ نشست تخصصی- مطبوعاتی ترویج کار داوطلبانه در روز چهارشنبه 14 آذر 97 با حضور موسسین و فعالان سمن‌ها و انجمن‌های خیریه در محل انجمن احیاء ارزش‌ها برگزار شد.

 

✅ این نشست همزمان با روز جهانی داوطلب و برای تبیین دلایل افزایش ارزشمندی کار داوطلبانه و همچنین پاسخ به چرایی نیاز سمن‌ها به داوطلبان و اهمیت کار داوطلبانه برای اشخاص، انجام شد.

 

✅ ماحصل این جلسه همفکری و یافتن راه‌هایی برای ارزش گذاری کار داوطلبانه، چگونگی ترغیب داوطلبان، ارتباطات بین نسلی و استفاده از نسل‌های پیشین در کار داوطلبانه، و پیشنهاداتی برای جذابتر و کاربردی‌تر کردن فعالیت‌های عام‌المنفعه بود.

 

✅ شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه، از بانیان این جلسه بود که با هدف مشخص کردن فرصت‌ها، ضرورت‌ها و محدودیت‌‌های کار داوطلبانه این نشست را برگزار کرد.

 

✅ یکی از سخنرانان نشست دکتر فاطمه قاسم زاده بود که در بخشی از سخنانش گفت: داوطلب با انجام کارهای اجتماعی و داوطلبانه، حس آرامش، ارزشمندی، اعتماد به نفس و مفید بودن می کند. رشد عاطفی هر انسانی ارتباط زیادی با میزان و کیفیت کار داوطلبانه وی دارد. پس ما وقتی می توانیم کار داوطلبانه را تقویت کنیم که فرهنگ این کار را در میان مردم ترویج بدهیم. اینکار را نیز مثل هر کار دیگری باید از کودکی به فرزندانمان بیاموزیم تا انجام فعالیت های مدنی در سنین بالاتر خود را به شکل مثبتی در جامعه نشان بدهد.

 

✅ فاطمه فرهنگ خواه، موسس انجمن احیاء ارزش‌ها دیگر سخنران نشست بود که گفت: امروزه با تیپ جدید کنشگران اجتماعی مواجه هستیم. افرادی که عملگراتر هستند و تلاش می کنند، وارد گروه‌ها شده، به گروه ها تعلق و پس از آن هویت اجتماعی پیدا می کنند.

 

✅ سخنران بعدی زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی نیز در این نشست چنین گفت: ما باید فرزندانمان را از کودکی برای انجام فعالیت های اجتماعی تشویق کنیم. تربیت فرزندانمان هم راستا با فعالیت های مدنی نیست و علائق فردی به مسائل مدنی ارجحیت دارد. از طرفی انجام کار داوطلبانه با احساس از دست دادن وقت و پول فرد همراه است. به خاطر ارزش گذاری های مادی در جامعه، افراد فکر می کنند با انجام کارهای اجتماعی داوطلبانه زمانشان را از دست می دهند یا باید بی جهت هزینه کنند.

 

✅ رضا درمان، موسس شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در سخنانش به مواردی از کاستی ها در حوزه سمن‌ها و خیریه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: آیا می‌توانیم برای داوطلبان کار داوطلبانه بیمه قرار دهیم تا این کار در زمره کارهای باارزش درآید؟ همچنین وی به تولید ادبیات کار داوطلبانه به عنوان یکی از نیازهای این حوزه اشاره کرد.