arm-Copy
به مناسبت روز جهانی کودک ، شبکه یاری کودکان کار و خیابان، نشست خبری با حضور کارشناسان و فعالان حقوق کودک در خصوص موضوع بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مصوبه مجلس و مشکلات کودکان بر گزار کرد.
تاریخ انتشار: 10 اکتبر ماه 18 

گزارش آنلاین :به مناسبت روز جهانی کودک ، شبکه یاری کودکان کار و خیابان، نشست خبری با حضور کارشناسان و فعالان حقوق کودک در خصوص  موضوع بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مصوبه مجلس و مشکلات کودکان بر گزار کرد به گزارش خبر نگار ما ، در این نشست خبری ابتدا  مونیکا نادی (وکیل دادگستری و عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان) ، در خصوص لایحه مصوبه حمایت از کودکان کار گفت : جرایم مربوط به ماده ۱۷لایحه حمایت از کودکان همه افراد را در برابر کودک آزاری مسوول کرده است  ؛اگر کسی در خیابان شاهد کودک آزاری باشد اما اطلاع ندهد جرم محسوب می شود . وی ، با بیان اینکه در این لایحه مجازات کم است و کافی نیست گفت : امروزه در جرم شناسی در تمام دنیا مجازات قضایی روبه کاهش است چرا که هدف از مجازات باز پروریست ؛  و نیاز است حمایتهای لازم از کودک و پیشگیری از جرم صورت بگیرد .

http://s8.picofile.com/file/8339524800/IMG_6320.jpg

ورود مجدد قاضی به پرونده در لایجه جدید حمایت از کودکان کار  عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان کار ، افزوذ : در این لایحه کودک به سازما ن های مردم نهاد معرفی می شود و آموزش های لازم را می بیند حتی بعد از وقوع جرم نه تنها کودک را از خانواده جدا نمی کنیم بلکه یک ناظر به خانواده اضافه می کنیم و حتی خود مستقیما بر سیستم قضایی ناظر بر احکام می شود . وی ، تصریح کرد : در این لایحه حمایت بیشتر از کودکان کار پیش بینی شده است و قاضی می تواند دوباره به پرونده کودک ورود پیدا کند . نادی ، در خصوص جایگاه قانون حمایت از کودک گفت : با لایحه حمایت از کودکان از نقطه صفر به نفطه ۵۰ رسیده باشیم و حال اگر بخواهیم از نقطه ۵۰ به ۷۰ برسیم حد اقل های قانونی را برای رسیدن به هدف مان داریم و این شروع خوبی برای ما است .

http://s9.picofile.com/file/8339524876/IMG_6335.jpg

زهرا رحیمی مدیرعامل جمعیت دانشجویی امام علی (ع) نیز  در ابتدای سخنانش به نکاتی در مورد لایحه جدید حمایت از کودکان کار اشاره کرد و گفت: خیلی از جرایم علیه کودکان که به قانون مجازات اسلامی ارجاع داده می‌شود، باید مجازات خاص خودش را داشته باشد.

وی در ادامه افزود: سازمان‌های مردم نهاد در بحث خدمات‌رسانی به گروه‌های هدف با کاستی‌های  بسیاری روبرو هستند و تقسیم ناعادلانه امکانات و کمک‌های تخصیص‌ یافته به این حوزه موجب توقعاتی شده که به مطالبه‌گری سازمان‌های مردم نهاد آسیب می‌زند.

رحیمی، ۲ دیدگاه را در ارتباط با سازمان‌های مردم نهاد عنوان نمود که مورد سؤال قرار می‌گیرند: یکی این که باید مشکلات حوزه کودکان را به سازمان‌های مردم نهاد سپرد و بعد چرا وضعیت کودکان کار بدتر می‌شود و آسیب‌ها افزایش پیدا می‌کند؟

مدیرعامل جمعیت دانشجویی امام علی (ع) ، پایین‌ترین سطح فعالیت سازمان‌های مردم نهاد را ارائه خدمات به گروه هدف عنوان نمود و مهم‌ترین وظایف سازمان‌های مردم نهاد را آگاه کردن متولیان امر به مشکلات، مطالبه‌گری و مشارکت در سیاست‌گذاری و تغییر سیاست‌ها دانست.

http://s8.picofile.com/file/8339524918/IMG_6387.jpg

 وی افزود: البته وقتی مطالبه‌گری سازمان‌ها پررنگ می‌شود نگاه امنیتی به آنان نیز پر‌رنگ‌تر‌ می‌شود.

همچنین ، در ادامه قاسم حسنی عضو موسس و هیات امنای انجمن حمایت از کودکان کار ، با بیان اینکه از تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان کار خوشحال هستیم و لازم است به زیر ساختها توجه شود گفت : درماده ۷۹قانون حمایت از کودکان فقط با ممنوعیت کار کودک زیر ۱۵ سال از آنان حمایت کرده است در حالیکه این قانون به تنها یی نمی تواند  حمایت کننده باشد و کافی نیست . وی ، با بیان اینکه یکی از خلا های آیین نامه مرجع اینست که ما دیده بان نداریم تاکید کرد: تنها تصویب قوانین را برای بهبود شرایط کودکان کافی نیست و بسترسازی برای اجرای قوانین و طراحی تمهیداتی به عنوان ضمانت اجرایی در شرایط نامناسبی که کودکان سپری می‌کنند، یکی از ضروریات است. عضو موسس و هیات امنای انجمن حمایت از کودکان  کار ، علت کارساز نبودن قوانین نبود زیرساخت‌های اجتماعی عنوان کرد وخاطر نشان کرد : در کنار قوانین ، باید زیرساخت‌های اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد ؛ و در صورتی که چاره‌ای اندیشیده نشود قوانین موجود نه تنها اثرگذاری ندارد بلکه به ضد خود تبدیل می‌شوند. حسنی افزود : اگرازنظر زیر ساختی به مساله کودکان کار نگاه شود می بینم برای نفت و پتروشیمی بوروکراسی آنچنانی داریم اما برای کودکان هیچی نداریم در حالیکه کودک همه آینده جهان است ودر همه جا کودک در صف اول قرار دارد. وی ، با تاکید بر این موضوع که مسئله کودک کار در کشور ما نیز یک مسئله جدی و مهم است، گفت : توجه به موضوع حقوق کودک به طور عام و کودک کار به طور خاص یک مسئله ملی است که باید در اولویت قرار داده شود. این مهم موضوعی است که مختص یک گروه، یک جریان سیاسی یا یک جناح نبوده و یک مسئه فراجناحی و ملی است.

http://s9.picofile.com/file/8339524992/IMG_6424_2_.jpg

همبستگی بین حقوق کودک و مادر 

حسنی افزود : پدری که به زحمت کار پیدا می‌کند و حقوق اندک هم به او پرداخت نمی‌شود بدون درآمد مانده است، در این شرایط خانواده چاره‌ای ندارد و کودک را وارد عرصه کار می‌کند پس لازم است برای رسیدگی به مسئله کار کودک و حمایتی که به رفاه کودک منجر شود به بررسی وضعیت خانواده و ریشه‌های کار کودک پرداخت . عضو موسس و هیات امنای انجمن حمایت از کودکان  کار ، وضعیت کودکان را متاثر از وضعیت خانواده عنوان کرد و گفت : وضعیت زنان آیینه تمام نمای آینده کودکان است. بی‌تردید یک همبستگی بین حقوق کودک و زن وجود دارد در جایی که مادر توانمندی اقتصادی و استقلال دارد و به حقوق خود واقف است، قطعا جایی است که کودک حمایت می‌شود. در نقطه مقابل هر جایی که مادر در معرض خشونت و زدوخورد قرار دارد، با فقر دست و پنجه نرم می‌‌کند و مهارت اجتماعی ندارد و از مهارت‌های زندگی مطلع نیست، جایی است که کودک آسیب می‌بیند. قاسم حسنی ، در پایان با بیان اینکه امروزه تبعیض در ساختار اجتماعی وجود دارد و ما شاهد دستمزدهای پایین و تورم وحشتناک هستیم گفت : مردم با پیوستن به مشارکت های مردمی و مطالبه گری اجتماعی از دولت به منظور پاسخگویی و مسولیت پذیری می توانند به حمایت کودکان کار کمک کنند .

http://s8.picofile.com/file/8339526334/IMG_6445_2_.jpg

http://s8.picofile.com/file/8339525126/IMG_6503_2_.jpg