arm - Copy
دو روی سکه قانون حمایت از کودکان و نوجوانان/ جایگاه سمن ها توسط قانونگذار دیده شده است؟
تاریخ انتشار: 9 اکتبر ماه 18 

نشست شبکه یاری کودکان کار به مناسبت روز جهانی کودک با عنوان «بررسی مشکلات کودکان در معرض آسیب و راه های حمایت از آنان » را برگزار شد.

photo_2018-10-09_09-43-31

به گزارش خبرنگار عصر تشکل، نشست خبری شبکه یاری کودکان کار به مناسبت روز جهانی کودک با عنوان «بررسی مشکلات کودکان در معرض آسیب و راه های حمایت از آنان» و با حضور جمعی از فعالان حقوق کودک و اعضای سازمان های غیر دولتی و نمایندگان رسانه ها برگزار شد.

در ابتدای این نشست جلال کریمیان از اعضای انجمن پویش دوستداران کودک ضمن اشاره به عضویت کشورمان در کنوانسیون حقوق کودک گفت: عدم حساسیت جامعه به‌ مشکلات کودکان کار، زباله گرد و کودکانی که در کارگاه های زیر زمینی مشغول هستند با ارکان جامعه ای به سوی پیشرفت مغایر است، چرا که در درجه اول باید به وضعیت کودکان در یک جامعه پیشرفته توجه شود.

وی افزود: همانطور که می دانید لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس تصویب شده و اکنون در انتظار تصویب در شورای نگهبان است.

در ادامه این نشست از اولین سخنران پنل خانم مونیکا نادی وکیل دادگستری و عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان دعوت شد تا به بررسی  سایر ابعاد این لایحه بپردازد.

نادی ضمن تبریک روز جهانی کودک گفت: امیدوارم که روز کودک فرصتی باشد تا به کودکان بعنوان افراد صاحب حقی نگاه شود که کشورها و دولت ها را موظف کند به حق آنها توجه کند.

وی تصریح کرد: امروزه مخاطرات بسیاری وجود دارد که کودکان با آنها روبرو هستند و سیستم فعلی برای حمایت از کودکان آزار دیده ناکافی است و به نظرم  مهم ترین بحث پیشگیری از کودک آزاری خواهد بود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: اولین ایراد به لایحه این است که مربوط به سال ۸۶ است و ده سال طول کشیده تا به مجلس برسد و با وجود این که تصویب شده هنوز اطلاعی از بررسی آن در شورای نگهبان نیست.

وی افزود: البته این قانون نقاط قوت زیادی هم دارد. به طور مثال این قانون برای اولین بار وارد بحث پیشگیری شده و توجه به کودک در معرض خطر را ضروری دانسته است، سن کودکی را هجده سال قرار داده و دیگر این که تقاضای خود کودک می تواند شروع رسیدگی قضایی باشد. همچنین که جدا ساختن کودک از خانواده در روند رسیدگی و  امکان حضور سازمان های مردم نهاد در مرحله رسیدگی از سایر مزایای این قانون است.

نادی در تشریح نقاط ضعف این قانون گفت: این قانون به جای اینکه جنبه مددکاری داشته باشد، جنبه قضایی دارد و مجازات ها و قوانین پیش بینی شده کفایت نمی کند. همچنین که شک و تردید در مورد توانمندی سازمان های متولی حمایت از کودکان بزه دیده از دیگر نقاط ضعف آن است.

در ادامه این نشست زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت دانشجویی امام علی (ع) در به نکاتی در مورد صحبت های خانم نادی اشاره کرد و گفت: وجود کودک آزاری ساختاری در روند دادرسی و زندان کودکان که توجه لایحه را ضروری می کرد، خیلی از جرایم علیه کودکان که به قانون مجازات اسلامی ارجاع داده می شود، لازم است مجازات خاص خودش را داشته باشد.

وی در ارتباط با سازمان های مردم نهاد و نقش آنان در این حوزه گفت: باید مشکلات حوزه کودکان را به سازمان های مردم نهاد سپرد و بعد پرسید که چرا وضعیت کودکان بدتر می شود و چرا آسیب ها افزایش پیدا می کند؟

رحیمی پایین ترین سطح فعالیت سازمان های مردم نهاد را ارائه خدمات به گروه هدف عنوان کرد و افزود: مهم ترین وظایف سازمان های مردم نهاد آگاه کردن متولیان امر به مشکلات، مطالبه گری و مشارکت در سیاست گذاری و تغییر سیاست ها است که البته وقتی مطالبه گری سمن ها پر رنگ می شود نگاه امنیتی نیز در کنار آن پر رنگ‌ خواهد شد و همچنین در بحث خدمات رسانی با کاستی های بسیار روبرو هستیم و تقسیم ناعادلانه امکانات و کمک های تخصیص یافته به این حوزه همچنان ادامه دارد.

رحیمی در پاسخ به سوال کریمیان مدیر پنل در خصوص این که سازمان های مردم نهاد چه بازبینی باید در سیاست های خود داشته باشند، گفت: همسویی بیشتر در جهت مطالبه گری می تواند کمک زیادی به سمن ها کند و دیگر اینکه باید تلاش کنند تا در جهت استقلال مالی بکوشند.

پس از این صحبت ها قاسم حسنی فعال حقوق کودک و عضو انجمن حمایت از کودکان کار به بخشی از مهم ترین مشکلات کودکان پرداخت.

وی گفت: صحبت از کودک یعنی همه آینده و جهان، کودک امروز ، سی سال آینده مدیر است و در عرصه ملی و جهانی یک گرداننده است. ازدواج کودکان، اعدام کودکان، کار کودکان فردی و خانوادگی نمی تواند باشد، اگر کمی تعمق کنیم این ها بستر اجتماعی دارند، تبعیض ساختاری، خشونت ساختاری که ریشه در ساختار اجتماعی دارند، موجب آن هستند.

این فعال کودک به همبستگی بالا بین حقوق زنان و کودکان اشاره کرد و  ادامه داد: کار در این حوزه برای بهبود وضع کودکان بسیار ضروری است. وی تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را مثبت ارزیابی کرد . گفت: فراهم کردن زیر ساخت های اجتماعی برای درست اجرا شدن آن در مرحله کنونی بسیار ضروری است. همچنین که نگاهی به  بودجه آموزش و پرورش کشور و نگرش بودجه نویسی یکی دیگر از دلایل کار کودکان، ازدواج زود هنگام و ایجاد مفسده های بسیار برای کودکان است.

در پایان دکتر قاسم زاده رئیس هیأت مدیره شبکه یاری کودکان کار با اشاره به ضرورت تدوین قوانین در این حوزه گفت:  قوانین باید به صورت ساده و همه فهم تدوین شود و همچنین که لزوم آموزش قوانین به عموم مردم و مشخص شدن جایگاه دولت در قبال وظایفش نسبت به کودکان نیز بسیار ضروری است.

سخنرانان در پایان این نشست به سوالات حاضرین پاسخ دادند.