arm - Copy
نامه سرگشاده شبکه یاری در مورد مشکلات آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه
تاریخ انتشار: 23 آوریل ماه 18 
           به نام دوستدار کودک
 
 نامه سرگشاده شبکه یاری کودکان کار
               در مورد مشکلات آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه
         جناب آقای دکتر روحانی، رئیس‌جمهور محترم  
  با احترام شبکه یاری کودکان کار شامل 37 تشکل غیردولتی حوزه کودکان کار، با توجه به وظیفة خود به‌عنوان عضوی از جامعه مدنی کشور، از اولین روزهای وقوع زلزله در منطقه کرمانشاه، با هماهنگی و همراهی اعضای خود به‌منظور حمایت از کودکان و خانواده‌ها، حضور مستمر داشته و با ایجاد خانه‌های کودک، کتابخانه، خانه بازی و… به توانمندسازی کودکان و خانواده‌ها اقدام کرده است. حاصل حضور مستمر و مؤثر کارشناسان شبکه در منطقه، آگاهی از مشکلات مردم به‌ویژه کودکان و خانواده‌هاست که به ترتیب زیر ارائه می‌گردد تا با توجه و مساعدت جنابعالی در زمینة کاهش آن‌ها اقدامات لازم صورت گیرد:
  • سابقة محرومیت
در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه، مانند بسیاری از مناطق کشور، متأسفانه بسیاری از شهرها، به‌ویژه روستاها، پیش از وقوع زلزله با مشکلات ناشی از فقر اقتصادی – فرهنگی ازجمله حاشیه‌نشینی، اعتیاد و بیکاری روبرو بوده و درواقع زلزله آن‌ها را تشدید کرده است. به همین علت در منطقه با نیازها و مشکلات فراوانی روبرو هستیم که کاهش آن‌ها دشوار و زمان‌بر است و نیاز به امکانات دولتی دارد.
  • مدیریت بحران
مشکل اساسی در بحران‌ها در کشور ما، بحران مدیریت است. در زلزله کرمانشاه نیز، از اولین روزها تاکنون، مشکل مدیریت در پاسخگویی به نیازهای مردم وجود داشته و مشکلاتی را برای آنان در توزیع مواد   خوراکی، بهداشتی، چادر، کانکس و… ایجاد کرده است و به همین علت، با توجه به بودجه قابل‌توجه دولتی و غیردولتی، پاسخگویی به نیازهای مردم به‌درستی انجام‌نشده است. هنوز نیازهای اولیه مردم پس از وقوع بحران ازجمله تغذیه و وسایل اولیه در برخی روستاهای دوردست و محروم برآورده نشده است. با سپاس از همه افراد و سازمان‌هایی که در بخش دولتی، غیردولتی، خصوصی و… برای کاهش مشکلات مردم تلاش کرده‌اند، تأکید می‌شود که اگر مدیریت صحیح بحران نباشد، نیازهای اساسی مردم برطرف نخواهد شد.  
  • اسکان و مشکلات آن
یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم در بحران‌ها، وضعیت اسکان آن‌هاست که معمولاً در ابتدا به‌صورت اسکان موقت است. هنوز پس از گذشت ماه‌ها از وقوع زلزله بیشتر مردم در چادر و تعدادی نیز در کانکس زندگی     می‌کنند که در پائیز و زمستان با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند و در بهار و تابستان نیز این مشکلات را خواهند داشت. برنامه اسکان دائم مردم با چالش‌های فراوانی به‌ویژه برای افرادی که صاحب‌خانه نیستند روبروست که نیاز به مدیریت صحیح و مداخلة بخش دولتی دارد که با استفاده از خانه‌های قدیم قابل تعمیر و ساخت خانه‌های جدید امکان‌پذیر است. بسیاری از مشکلات موجود به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست، ازجمله مشکل زباله‌ها، آب‌های آلوده و سرویس‌های بهداشتی و نیز برخی از مشکلات در زمینه بهداشت و سلامت مانند بیماری‌های عفونی، پوستی، گوارشی و… ناشی از نداشتن مسکن مناسب است.  
  • مشکلات حوزه سلامت و بهداشت عمومی
نبود مسکن مناسب و کمبود امکانات جایگزین، مشکلات بسیاری را در این زمینه ایجاد کرده است. انباشت زباله در شهر و روستا، کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام، مشکل آلودگی آب‌ها، ذبح غیربهداشتی در محیط‌های عمومی، آب‌گرفتگی چادرها و کانکس‌ها و مشکلات ناشی از آن و… زندگی سالم را برای همگان     به‌ویژه کودکان که در این مکان‌ها بازی و تردد می‌کنند، دشوار ساخته و زمینه را برای ابتلا به انواع بیماری‌ها فراهم کرده است.  
  • مشکلات درمان
بیماری‌های جسمی – روانی ناشی از بحران زلزله نیاز به امکانات درمانی مناسب دارد که متأسفانه در منطقه به‌ویژه در مناطق روستایی دوردست وجود ندارد. ضرورت تجهیز مراکز درمانی موجود و ایجاد مراکز درمانی تخصصی برای درمان و جلوگیری از مرگ افراد به‌ویژه کودکان به‌شدت احساس می‌شود. کمبود پزشک و نداشتن بیمه مناسب از دیگر مشکلات درمانی است. بیشتر افراد منطقه بیمه سلامت ایرانیان دارند اما به علت تأمین نشدن بودجه آن، قابل‌استفاده نیست. در زمینه اختلالات روان‌شناختی، ناشی از بحران ازجمله افسردگی، اضطراب، وسواس، سوگ، خشم و… با توجه به‌ضرورت مداخله برای کاهش آن‌ها، خدمات کمتری ارائه‌شده است.    
  • کمبودهای فرهنگی آموزشی
برخورداری از سرگرمی‌های سالم و آموزش حق همه انسان‌ها به‌ویژه کودکان است که نیاز به مراکز فرهنگی ازجمله سینما، تئاتر، ورزشگاه، پارک، فرهنگسراها و… دارد که قبلاً نیز در این منطقه محدود بود و اینک در شرایط بحران برای کاهش مشکلات روانی مردم، ضرورت آن‌ها بیشتر احساس می‌شود.            
  • مشکلات امنی
زندگی طولانی در چادر و کانکس، نبود سرویس‌های بهداشتی اختصاصی و دور بودن آن‌ها از محل زندگی، وجود فشارهای روانی و عدم رضایت از زندگی، کمبود نظارت‌های کافی، بیکاری و سایر عوامل سبب کاهش امنیت شده و در مواردی به درگیری، سرقت و تجاوز منجر شده که نیازمند نظارت جدی است.    
  • مشکلات اقتصادی
در بحران‌ها، حمایت از اقتصاد محلی برای ایجاد اشتغال ساکنان منطقه بسیار مهم است. به‌ویژه در این منطقه که پیش از زلزله، بیکاری یکی از آسیب‌های آن بوده است. کارآفرینی، پرداخت وام، ایجاد تسهیلات برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای قبلی و جدید ازجمله اقدامات مناسبی است که نه‌تنها انجام‌نشده بلکه با اقداماتی مانند اعزام کارگر از اصفهان برای تولید و توزیع مصالح، بی‌توجهی به امکانات بومی و محلی، وجود افراد و سازمان‌هایی برای انجام فعالیت‌هایی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و… به اشتغال مردم بومی آسیب واردشده است.
  • ضرورت مشارکت‌های مردمی در بحران‌ها
با توجه به‌ضرورت و اهمیت مشارکت تشکل‌های غیردولتی با سازمان‌های دولتی و به دنبال اقدام مناسب فرماندار محترم کرمانشاه برای تقسیم‌بندی مناطق و انتخاب مسئولان برای هر منطقه، ضروری است نمایندگان تشکل‌های غیردولتی دارای مجوز فعالیت در منطقه نیز باهدف هم آهنگی برنامه‌ها در این ساختار مشارکت داشته باشند. توجه به نقش نیروهای محلی و تعامل و مشارکت‌های مردمی در روند بازسازی شهر بدون تردید به رفع نیازهای موجود، کاهش مشکلات و ایجاد آرامش و رضایت خاطر در آنان منجر خواهد شد. شبکه یاری کودکان کار و انجمن‌های عضو آن بنا بر مسئولیت‌های اجتماعی خویش همچنان به حمایت‌های مستمر و مؤثر خود از کودکان و خانواده‌های آسیب‌دیده از زلزله ادامه می‌دهد. امید است ریاست محترم جمهور با توجه به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی دولت‌ها در موقعیت‌های بحرانی دستورات لازم را برای کاهش مشکلات ارائه‌شده و بهبود وضعیت مردم آسیب‌دیده از زلزله در منطقه صادر فرمایند.       هیئت‌مدیره شبکه یاری کودکان کار