arm - Copy
جمع اوری امضاء برای نامه سرگشاده شبکه یاری برای توقف صدور و اجرای احکام سالب حیات نسبت به نوجوانانی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از 18 سال سن داشته اند.
تاریخ انتشار: 23 فوریه ماه 18 
موضوع نامه سرگشاده : اعلام نگرانی جدی
درباره صدور و اجرای احکام سالب حیات نسبت به نوجوانانی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از  18 سال سن داشته اند.
  جناب آقای آیت الله آملی لاریجانی
رییس محترم قوه قضائیه
با سلام و احترام
  دغدغه اي كه امروز فعالان مدنی را بر آن داشته تا دست بر قلم برده و صدای اعتراض خود را بدین شکل آشکار نمایند نگرانی جدی درباره صدور و اجرای احکام سالب حیات نسبت به نوجوانانی است که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.
  همان گونه که مستحضرید براساس معاهدات بین المللی به ویژه کنواسیون حقوق کودک که به سبب پیوستن ایران به آن و تصویب در مجلس شورای اسلامی در حکم قوانین داخلی به شمار می آید ، مجازات اعدام در جرائمی که مرتکب آن به سن هجده سال تمام نرسیده باشد ممنوع شده است، چه آنکه این اشخاص به لحاظ شرایط سنی خاص و  به دلیل نداشتن قدرت تمیز و رشد جزایی  ممکن است تحت تاثیر شرایط پیرامونی خود ره به خطا برده باشند. از همین روی توجه به شخصیت و تربیت کودک معارض با قانون، بیش و پیش از اعمال مجازات دارای اهمیت است و یقینا چنین رویکردی مورد تائید حضرتعالی نیز خواهد بود چرا که در پی خواست دستگاه قضا، اراده قانون گزار نیز ( هرچند به شکلی ناکافی ) در جهت تصویب احکامی سودمند همچون ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی استوار گردیده است. حال با وجود تحولات تقنینی و انعکاس آن در آرای قضات متاسفانه همچنان برخی قضات محترم بی توجه به بازتاب های داخلی و بین المللی موضوع در جرایم مستوجب حدود یا قصاص نسبت به مرتکبان کمتر از هجده سال، به سمت و سوی اجرای مجازات های سالب حیات انشای حکم می نمایند، آنچنان که در هشت ماه گذشته سلب حیات از چهار انسان که در زمان ارتکاب جرم قتل کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند موجب نگرانی بسیار  فعالان مدنی در سطوح داخلی و بین المللی و همچنین بازتاب – های رسانه‌ای گسترده شده‌است. حال آنکه به سبب عدم احراز درک ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن ، شبهات بسیار در رشد و کمال عقل نزد مرتکبان کمتر از هجده سال و به پیروی از قاعده دراء ، قضات آگاه می- بایست مجازات‌های جایگزین را در جرائم مستوجب حد یا قصاص اعمال نمایند. به هر روی با اشارت به این نکته که حق حیات به ویژه در آنجا که سخن از کودکان باشد توجه و پاسداری ویژه ای را می طلبد، امضا کنندگان این مرقومه ابراز نگرانی خود را نسبت به استمرار وضعیتی که شرح آن رفت ابراز داشته و از آن دستگاه دادگری خواستار در پیش گرفتن تدابیر قانونی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در راستای توقف صدور احکام سالب حیات نسبت به مرتکبان کمتر از هجده سال می باشند. به امید آنکه که همگان به ویژه دستگاه قضایی پاسداری از حقوق کودکان و نوجوانان این سرزمین را وظیفه ای اخلاقی و قانونی بدانند، چرا که بی شک جامعه ای کارآمد و آگاه از رهگذر توجه به حقوق کودکان پدید خواهد آمد.
  رونوشت:
– وزیر محترم دادگستری
– دادستان محترم کل کشور
– معاونت حقوقی قوه قضاییه
– معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه
– دبیر محترم ستاد حقوق بشر قوه قضاییه
– رییس محترم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی
– رییس محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
– رییس محترم کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی
– دبیر محترم  کمیسیون اجتماعی دولت
–  معاون محترم ریس جمهور در امور زنان و خانواده
–  دستیار محترم رییس جمهور در امور شهروندی
– رییس محترم  هیات مدیر کانون وکلای دادگستری مرکز
دانلود نامه سرگشاده بصورت فایل پی دی اف
nameh
برای امضاء و همراهی با این نامه از فایل ذیل اقدام فرمایید:
https://goo.gl/YNGYhV