arm - Copy
بیانیه شبکه یاری برای پیگیری وضعیت دانش آموزان بازداشت شده در حوادث اخیر کشور
تاریخ انتشار: 11 ژانویه ماه 18 
  بر اساس گزارش‌های منتشر شده تعدادی از دانش آموزان و نوجوانان زیر 18 سال در حوادث اخیر بازداشت و زندانی‌شده‌اند. می‌دانیم که کودکان و نوجوانان ارزشمندترین سرمایه‌های انسانی هر کشورند و باید در توانمندسازی و حفظ سلامت جسمی و روانی آنان بکوشیم.
  نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در حوزة روان‌شناسی و علوم تربیتی نشان می‌دهد که نوجوانی سال‌های اوج هیجانات و احساسات است و نوجوانان بیشتر از آن‌که به منطق و استدلال بپردازند تابع احساسات و عواطف خود هستند و بیشتر از جمع پیروی می‌کنند و ازاین‌رو گاه به فعالیت‌هایی می‌پردازند که ممکن است به مصلحت آنان نباشد. می‌دانیم که نوجوانان ما در مدارس با مشکلات فراوانی ازنظر اقتصادی، آموزشی و رفتاری روبرو هستند و خواست‌هایی دارند که معمولاً امکان بیان درست آن‌ها را ندارند و از این‌رو گاه برای ابراز مطالبات خود که حق آنان است، روش‌های درستی را انتخاب نمی‌کنند.
  می‌دانیم که بر اساس ماده 40 پیمان‌نامه حقوق کودک که جمهوری اسلامی ایران آن را پذیرفته است «کشورهای عضو این حق را برای هر کودک مجرم، متهم یا مظنون به نقض قوانین کیفری به رسمیت می‌شناسند که با او به روشی که موجب اعتلای مفهوم شرف و ارزش در ذهن کودک می‌شود، رفتار شود. روشی که احترام کودک به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی دیگران را تقویت می‌کند و به سن و مطلوبیت ترویج ادغام مجدد کودک در جامعه و ایفای نقشی سازنده توسط کودک در جامعه، توجه داشته باشد».
  در قوانین داخلی ما ازجمله در لایحة حمایت از کودکان و نوجوانان که متأسفانه پس از سال‌ها توقف در مجلس شورای اسلامی، هنوز به تصویب نرسیده است به حمایت از کودکان و نوجوانان و رعایت مصلحت آنان توجه شده است. با توجه به این اصول اساسی و انسانی که یکی بر پایه موازین قانونی و حقوقی و دیگری بر اساس یافته‌های علمی است، از مسئولان امر خواستار اجرای موارد زیر هستیم:
  • از مسئولان آموزش‌وپرورش انتظار داریم با تشکیل کمیته‌ای پیگیر وضعیت دانش آموزان بازداشت‌شده باشند و برای آزادی آنان تلاش کنند.
  • از مراجع قضایی، انتظامی و نهادهای امنیتی خواستاریم حقوق و شرایط خاص نوجوانان را در رفتار با آنان در نظر گیرند. خانواده‌ها را در جریان وضعیت آنان قرار دهند و شرایط آزادی آنان را فراهم سازند.
  • از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم بر اساس وظایف نمایندگی و نظارتی خود با توجه به شرایط خاص این گروه سنی، پیگیر وضعیت آنان باشند و به خواسته‌های خانواده‌ها در این زمینه توجه کنند.
همگان را به این نکتة مهم و اساسی تأکید ورزیم که کودکان و نوجوانان، ارزشمندترین سرمایه‌های انسانی جامعه ما هستند و باید در حفظ سلامت و زندگی آنان بکوشیم.  
 

                                                   شبکه یاری کودکان کار