arm - Copy
بیانیه شبکه یاری کودکان کار به مناسبت روز جهانی کودک
تاریخ انتشار: 6 اکتبر ماه 16 

آرزوی دنیایی ایمن برای همه کودکان

روز جهانی کودک  فراتر از حضور بزرگسالان در شادمانه های کودکانه، فرصتی برای طرح مطالبات حوزه حقوق کودکان در ایران است. هر چند بسیاری از این موارد به دفعات در بیانیه ها، مقالات و صحبت های  فعالین این حوزه بازگو شده است.

روز جهانی کودک امسال هم در حالی فرا می رسد که جهان پیرامون ما بیش از هر زمان دیگری برای کودکان نا امن شده است. آتش جنگ در خاورمیانه زبانه می کشد و خشونت های بی امان انسان های بی دفاع را  را به خاک و خون می کشد که متاسفانه کودکان و زنان در صدر این قربانیان قرار دارند.

کودکان در کشور ما هم روزگار خوشی را سپری نمی کنند. فقر و فلاکت بیش از پیش گریبان خانواده های فرودست جامعه را گرفته است، مهاجرین از حد اقل های امکانات رفاهی و بهداشتی و درمانی و … بی بهره اند، نظام آموزشی کشور ما همچنان درگیر آزمون و خطاهای پرهزینه برای کودکان و خانواده ها است.

شبکه یاری کودکان کار، متشکل از نهادهای مدنی حوزه کودکان که سال ها پیگیر مسایل کودکان در کشور است، ضمن گرامیداشت روز جهانی کودک، توجه همگان به ویژه مسئولین، برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی و اجتماعی را به نکات زیر جلب می کند:

  1. وزارت آموزش و پرورش به عنوان مسئول « دانایی » فرزندان ما و پرورش نسلی که قرار است آینده سازان این کشور باشند بنا به دلایل متعدد از جمله غفلت از اجرای اصل 30 قانون اساسی در خصوص آموزش رایگان کودکان، نبود آگاهی حد اقلی در بین بیشتر معلمان و مربیان نسبت به مفاد پیمان نامه جهانی حقوق کودک، جذاب نبودن کتاب های درسی و بی توجهی به تخصص تربیتی و روانشناسی و تصویر سازی در تهیه کتابهای درسی، شیوه های آموزش سنتی حافظه محور، نبود فضاهای استاندارد آموزشی در مدارس دولتی و غیر دولتی، تراکم بیش از حد دانش آموزان در مدارس و کلاس ها، بی توجهی به نظرات والدین در اداره مدرسه و مباحث آموزشی، سیاسی بودن فضاهای آموزشی و تبلیغات دولتی در مدارس و …  قادر به ایفای این مسئولیت مهم خود نبوده و بازنگری در ساختار این وزارت خانه مهم، ضروری به نظر می رسد.
  1. در طرح فرمان مبنی بر آموزش و تحصیل کودکان  بدون اوراق هویتی  پناهنده و مهاجر، هر چند راه را برای برخوردای از حق تحصیل بسیاری از کودکان افغانستانی هموار کرده است اما از یک طرف در اجرای این طرح نواقص و موانع زیادی مانند دریافت هزینه ثبت نام مشاهده شده است و از طرف دیگر بسیاری از کودکان مهاجر به دلیل عدم برخورداری والدین از حد اقل های امکانات رفاهی و تامین اجتماعی و هزینه های درمانی و… که به بالاتر رفتن هزینه های زندگی منجر شده است، به ناچار بخشی از بار تامین معاش خانوار را به دوش می کشند و همچنان از تحصیل محروم اند.
  1. کودکان بدون اوراق هویتی حاصل از ازدواج غیر رسمی و کودکان دو تابعیتی همچنان در آرزوی دست یابی به حقوق اولیه شهروندی از جمله حق تحصیل هستند که انتظار می رود نمایندگان محترم مجلس با پی گیری و تصویب نهایی قانون مربوطه به حل این موضوع همت گمارند.
  2. ما خواهان اهتمام دولت برای ایجاد زیرساختها و اتخاذ سیاستهای مناسب برای گسترش تامین اجتماعی اثربخش و توزیع عادلانه منابع و فرصت ها هستیم و اعتقاد داریم که فقر و نابرابری از دلایل اصلی ایجاد انواع آسیب ها است که معمولا اولین قربانیان آن، زنان و کودکان هستند. همچنین بر این باوریم که تحقق عدالت اجتماعی و گسترش چتر حمایتی فراگیر رفاهی جز از طریق توجه به حقوق بنیادین  صنفی و مدنی اقشار مختلف  جامعه امکان پذیر نیست.
  1. مطرح شدن مجدد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس شورای اسلامی اگر به تصویب نهایی آن منجر شود می تواند به یکی از نقاط قوت مجلس جدید و نشان دادن پاینبدی آنان به شعارهای انتخاباتی بدل شود.
  1. تعریف یک نهادقدرتمند ملی در حوزه کودکان، ضرورتی ست اجتناب ناپذیر که خلاء ناشی از آن  موجب شده، چاره اندیشی و برنامه ریزی منسجم و متمرکز در حوزه ی کودکان، قربانی محدودیت های بخشنامه ای و عدم هماهنگی میان دستگاه هایی شود که هریک قرار است بخشی  از ضرورتها و زیر ساختهای لازم برای صیانت از حقوق کودکان را فراهم نمایند، به گونه ای که ضمن دیده بانی از حقوق کودکان، بتواند با بهره  گیری از تمامی ظرفیتهای دولتی و غیر دولتی، نسبت به ترسیم چشم انداز و ایجاد سازوکار لازم برای  صیانت از حقوق کودکان و نظارت دقیق بر حسن اجرای مفاد پیمان نامه ی جهانی حقوق کودک در همه ی ابعاد آن موثر و چاره ساز باشد.
  1. نبود ارزیابی دقیق در مورد برنامه های اجرا شده و انواع طرح های ساماندهی و ارائه آمارهای متناقض و مباحث غیرکارشناسی توسط سازمان ها و نهادهای مختلف و تکرار مداخله های نادرست در این زمینه از جمله طرح های موسوم به جمع آوری، همه و همه نشان از ناتوانی سازمان های مسئول در حوزه کودکان کار دارد. در این رابطه اجرای آیین نامه حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان که از دو سال قبل در وزارت رفاه و تعاون معطل مانده لازم و ضروری است.
  1. ارائه لایحه «الحاق ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد ممنوعیت به‌کارگیری کودکان در منازعات مسلحانه» توسط ریاست محترم جمهوری به مجلس شورای اسلامی را به فال نیک می گیریم و امیدواریم با تصویب نهایی این لایحه یک گام دیگر به سوی تحقق مفاد پیمان نامه جهانی حقوق کودک نزدیک تر شویم که کشور ما از سال 73 به اجرای مفاد آن متهد شده است.

آرزوی ما دنیایی شایسته برای کودکان است که اگر همگان وظایف و مسئولیت های خود در قبال کودکان این سرزمین را صادقانه و به درستی انجام دهیم،  محقق خواهد شد.

شبکه یاری کودکان کار