arm - Copy
کودکان، آسیب دیدگان جنگ و خشونت
تاریخ انتشار: 16 سپتامبر ماه 16 

halab

آسیب­ های جسمی و روانی کودکان از مخاصمات مسلحانه واقعیتی انکارناپذیر و فاجعه ­آمیز است. به­ویژه در سال­های اخیر که کشورهای متعددی در جهان، درگیر جنگ­های داخلی و حملات تروریستی هستند و کودکان بسیاری با خطر مرگ، جراحت، آوارگی، گرسنگی، شکنجه و … روبه­رو هستند. بر اساس آمار یونیسف 50 میلیون کودک در جهان و عمدتاً در آسیا و افریقا آواره جنگ و مخاصمات مسلحانه ­اند. پروتکل اختیاری پیمان­ نامه حقوق کودک، در مورد به ­کارگیری کودکان در مخاصمات مسلحانه، تدوین و از سال 2000 لازم­ الاجرا شد.

از آن زمان تا کنون 197 کشور آن را امضا و 165 کشور آن را تصویب کرده­اند. در کشور ما اخیراً لایحه تصویب این پروتکل به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است. این اقدام دولت محترم را ارج می­نهیم. بدیهی است بهبود و تغییر وضعیت کودکان در شرایط آسیب­ زای جنگ­ها، نیازمند مشارکت گسترده کشورهای جهان است. در چنین شرایطی ضرورت پذیرش پروتکل به­ کارگیری کودکان در مخاصمات مسلحانه بیشتر احساس می­شود.

نشست شورای امنیت در دوم اگوست سال جاری (12 مرداد 95) با هدف ارائه گزارش سالانه سازمان ملل در مورد وضعیت وخیم کودکان در سال گذشته و اظهار نظر نمایندگان 70 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، نشانه وخامت شرایط کودکان و ضرورت تلاش برای کاهش آسیب­های فاجعه­ آمیز آنان است.

امید است همه کشورهای جهان از جمله کشور ما برای کاهش اثرات مخرب جنگ­ ها بر کودکان و ایجاد جهانی امن­ تر برای آنان به این پروتکل بپیوندند.

                                                                                                                هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار