Law3
تصویب طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی
تاریخ انتشار: 1 سپتامبر ماه 16 

139506101704231478538154

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز طرح یک فوریتی “اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی” را تصویب کردند.

 
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی  در ادامه نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 شهریور) طرح “اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی” را با 120 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از 221 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب کردند. طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی توسط دکتر «رضا شیران خراسانی» نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که مورد توجه نمایندگان قرار گرفت. این طرح با توجه به تعداد بالای افراد فاقد تابعیت حاصل از ازدواج شرعی (ثبت نشده) مردان خارجی با زنان ایرانی و مشکلات و تبعات این ازدواج‌ها تدوین شده است و در صورت تصویب نهایی کلیات و جزئیات این طرح تکلیف تابعیت فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی مشخص می‎شود. پیش از این نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفته بود که که براساس طرح جدید ارائه شده، به نخبگان مهاجر واجد شرایط و فرزندان مادر ایرانی تابعیت ایران اعطا خواهد شد.
«رضا شیران خراسانی» نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفته بود که جمعیت فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان غیر ایرانی بین 800 هزار نفر تا یک میلیون نفر برآرود شده و باوجود سکونت این جمعیت در ایران، حقوق و تکالیف آنها تعریف نشده است. وی در خصوص طرح خود که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده بود گفته بود که در صورت تصویب این طرح، مسئله تابعیت و نظام وظیفه فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان غیرایرانی تعیین تکلیف خواهد شد، اعطای تابعیت به متخصصین خارجی واجد شرایط و سرمایه‌گذاران بزرگ و کسانی که به نظام جمهوری اسلامی خدمات شایانی ارائه می‌کنند را تسهیل می‌بخشد، در اعمال قوانین بین زوجین روان‌سازی صورت می‌گیرد، از زن ایرانی حمایت جدی صورت می‌گیرد و موضوع شکایات در مورد مسئله تابعیت نیز به دادگاه‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود.
شیران خراسانی توضیح داده بود که براساس این طرح که با اعمال تغییراتی در موادی از قانون مدنی، زمینه ثبت احوال و قوانین حوزه نظام وظیفه که مرتبط با موضوع تابعیت است، جمعیت کثیر فرزندان حاصل ازدواج بانوان ایرانی با مردان غیرایرانی تعیین تکلیف خواهد شد. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این قانون در صورت تصویب، از زنان ایرانی که با مردان خارجی براساس قانون ازدواج می‌کنند، حمایت شده است.

در ادامه فایل صوتی نشست امروز مجلس شورای اسلامی در رابطه با اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی آمده است.

برای شنیدن فایل صوتی به سایت خبرگزاری تسنیم مراجعه فرمایید.