1386421597_21164
آغاز به کار رسمی اولین شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در کشور
تاریخ انتشار: 14 می ماه 16 
به گزارش پایگاه خبری سازمان های غیردولتی ایران(Watan.ir)، علی اصغر خامنوی، رییس هیئت مدیره و فیروزه صابر مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه  در نشست خبری امروز با ارایه گزارشی از روند فعالیت های شبکه ملی موسسات نیکوکاری گفت: 16 موسسه خیریه فعال طی 2 و نیم سال در کمیته های مختلف شرکت کرده اند. وی افزود: 6 کارگروه توسط موسسات عضو هیئت مدیره تشکیل داده شد و اساسنامه شبکه را در آن تهیه کردیم.
  خامنوی ادامه داد: بررسی های کارشناسی، راه اندازی سایت شبکه و تدوین شش پروژه تحقیقاتی از دیگر اقداماتی بود که در این کارگروه ها برنامه ریزی و انجام شد. مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار با بیان اینکه اساسنامه شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه تدوین شد، خاطرنشان کرد: شبکه های ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در قالب نهاد مدنی در پیوند با بخش خصوصی شکل گرفته است و به عنوان اولین شبکه ملی در حوزه نیکوکاری در بهمن ماه سال 94 از وزارت کشور مجوز رسمی دریافت کرده است. وی یادآور شد: توسعه ظرفیت مدیریت شبکه برای ارتقای تاثیرگذاری ها در امور مشورتی، بالا بردن سطح دانش سمن ها و موسسات خیریه، استقرار سازمان شبکه، تامین مالی، اعلام موجودیت شبکه، عضوگیری و اجرای یک پروژه ملی به ویژه در حوزه کارآفرینی و اشتغال و برگزاری کنفرانس ملی برای موسسات نیکوکاری از اهداف برنامه ریزی شده شبکه ملی موسسات نیکوکاری در سال 95 است.
  خامنوی با بیان اینکه پیوندها ارتباطات بین مردم و همبستگی عمومی به عنوان یک منبع حیاتی و ثروت ملی است، خاطرنشان کرد: با ایجاد هنجارها و اعتماد متقابل انسان ها به یکدیگر نزدیک می شوند و همگرایی اجتماعی به وجود می آید. وی با اشاره به نقش شبکه ها در عرضه و به اشتراک گذاشتن دستاوردها، ایده ها و تجارب موفق به عنوان تولیدکننده سرمایه اجتماعی تصریح کرد: جامعه نیکوکاری ابرار وابسته به بزرگترین نهاد مدنی کشور طی سال های اخیر با هدف ایجاد نوعی همگرایی و هم افزایی بین موسسات نیکوکاری و خیرین فعال در این حوزه از تیرماه 92 جلسات متعددی با حضور فعالان بخش خصوصی و جامعه خیران برگزار کرد. خامنوی افزود: اعضای کمیته شبکه سازی با بکارگیری و شناسایی همه سازمان های شبکه ای موجود در زمینه موسسات نیکوکاری اساس شکل گیری شبکه قدرتمند را پایه‌گذاری کردند. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران با توجه به پتانسیل هایی نظیر تیم فعالان اقتصادی نمایندگی در مراکز همه استان ها به عنوان بزرگترین نهاد مدنی در بخش خصوصی و امکان برتر تعامل و گفت و گو با نهادهای دولتی و عمومی توانست از طریق و با محوریت جامعه نیکوکاری ابرار زمینه ای برای تشکیل شبکه ملی از موسسات نیکوکاری و خیریه را فراهم کند. خامنوی تصریح کرد: توسعه ظرفیت و توانمندسازی اعضا، ارتقای سطح تعامل و همکاری بین اعضا و یکپارچه سازی و تثبیت نقش و جایگاه مدنی اعضا از مهمترین ماموریت های شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه است.
  وی افزود: احیا و توسعه نقش مشورتی اعضا و دیگر تشکل های مردم نهاد در پی ریزی سیاست های کشور، ارایه مشاوره، پیشنهاد و طرح به ارگان ها و نهادها برای ارتقای سطح کمی و کیفی تشکل های مردم نهاد، کمک به افزایش اعتبار علمی و توسعه ظرفیت مدیریتی و توانمندسازی اعضا و دیگر تشکل های مردم نهاد، طراحی و پیشنهاد الگوهای راهبری مناسب موسسات خیریه از جمله اهداف شکل گیری شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه است. مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار افزود: تعامل و همکاری با نهادهای مدنی معتبر خارج از کشور برای انتقال تجربیات و فعالیت های خیرخواهانه مشترک، ترویج و اشاعه فرهنگ خدمات داوطلبانه در اقشار مختلف در سطح ملی، کمک به اصلاح قوانین و تحکیم موقعیت و تثبیت جایگاه تشکل های مردم نهاد و موسسات خیریه و عام المنفعه، کمک به ساماندهی خدمات نیکوکاری بنگاه های اقتصادی و ترغیب و ترویج مسئولیت اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر اهداف این شبکه ملی است.
در ادامه این نشست فیروزه صابر مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری وخیریه گفت : بنا به اظهارات مسئولین، این شبکه اولین شبکه رسمی به ثبت رسیده در کشور است. مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری وخیریه افزود برگزاری بیش از 60 جلسه ، ثبت شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه، برگزاری اولین مجمع عمومی موسسین و انتخاب اولین هیئت مدیره شبکه ملی، راه اندازی سایت شبکه ملی سمن ها و موسسات نیکوکاری، تشکیل کارگروهی برای بررسی قانون تشکل های مردم نهاد، برگزاری سه نشست مشترک با حضور بیش از 100 موسسه از سازمان های مردم نهاد و تشکیل هسته اولیه شبکه سمن ها قبل از ثبت قانونی در کشور و تهیه و تنظیم شش پروژه در کارگروه های تخصصی شبکه نیکوکاری از اقداماتی است که تاکنون انجام شده است.  
مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان اظهار داشت :کمک در اجرای طرح های توسعه اجتماعی کشور، کمک به ایجاد شفافیت در عملکرد مالی و اجرایی موسسات خیریه و نیکوکاری، تهیه بانک اطلاعات موسسات خیریه نیکوکاری، آسیب شناسی موسسات خیریه و نیکوکاری و ارایه راهکار برای رفع مسایل و مشکلات، طراحی و اجرای دوره های آموزشی تخصصی برای سمن ها و موسسات خیریه و نیکوکاری، انتشار مجلات و کتب تخصصی و ایجاد پایگاه های اطلاع رسانی و انجام مطالعات و پژوهش از دیگر اهداف این شبکه است. فیروزه صابر در پایان صحبت های خود با اشاره به اهدف شبکه گفت احیا و توسعه نقش مشورتی اعضا و دیگر تشکل های مردم نهاد در پی ریزی سیاست های کشور، ارایه مشاوره، پیشنهاد و طرح به ارگان ها و نهادها برای ارتقای سطح کمی و کیفی تشکل های مردم نهاد، کمک به افزایش اعتبار علمی و توسعه ظرفیت مدیریتی و توانمندسازی اعضا و دیگر تشکل های مردم نهاد، طراحی و پیشنهاد الگوهای راهبری مناسب موسسات خیریه از جمله اهداف شکل گیری شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه است.