header1
همایش مددکاری اجتماعی و مطالبه‌گری اجتماعی در تهران برگزار شد
تاریخ انتشار: 26 آوریل ماه 16 

HAMAYESH-MADADKARI1

سی‌و یکمین همایش انجمن مددکاران اجتماعی ایران با عنوان «مددکاری اجتماعی و مطالبه‌گری اجتماعی» با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی، سازمان بهزیستی، کمیسیون ملی یونسکو-ایران و دیگر نهادهای مرتبط در تاریخ ۶ اریبهشت ماه سال 1395 در سالن همایش های دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز برگزار شد. در ابتدای این نشست و پس از تلاوت قرآن و پخش سرود، دکتر موسوی چلک دبیر همایش و رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ضمن خوش آمدگویی به بیان اهداف همایش پرداخت. وی در سخنرانی خود تاکید نمود که سکوت در مقابل بی تفاوتی به مسائل اجتماعی جایز نمی باشد و این همان معنای درست مطالبه گری است. امروز اگر توسعه دارای اهمیت می باشد، بی شک حقوق اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی نیز بخش مهمی از مددکاری اجتماعی در مسیر توسعه پایدار می باشد.

موسوی چلک اظهار کرد، در سال پیش رو در نظر داریم نشست های اجتماعی متفاوتی را با مسئولین نهادهای دولتی و غیردولتی مربوطه با محورهای مطالبه گری برگزار نماییم. سپس دکتر مهرداد نوابخش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به سخنرانی پرداخت و اشاره نمود که مطالبه گری در حوزه های اجتماعی یقینا ریشه آکادمی در بستر ایران اسلامی خواهد داشت. در بحث سازمانی شهرها ما از عملکرد مطلوبی برخوردار هستیم ولی در حوزه انسانی و فرهنگی کمی غافل بوده ایم و اگر بیش از این به این مقوله توجه نشود با آسیب اجتماعی گسترده ای روبرو خواهیم شد ؛ لذا نهاد علمی و زیربنایی علمی قوی برای این امر لازم است. استفاده از رشته های بین رشته ای و ارتباط بیشتر با دانشگاههای جهان در حوزه مددکاری نیز به این امر از نظر علمی بیشتر کمک خواهد کرد.

دکتر محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی در ادامه این نشست گفت : مطالبه گری اجتماعی به معنای مطالبه حقوق شهروندی و حقوق اجتماعی است و تمامی افراد جامعه بر اساس مسئولیتی که عهده دار هستند باید پاسخگو باشند و این امر تنها به در انحصار و توانایی دولت نمی باشد. دستگاههای رسمی و غیررسمی در این عرصه باید فعالیت داشته باشند و مهمترین این دستگاهها می تواند رسانه ها باشند. در کنار دستگاههای نظارتی همه افراد می توانند مطالبه گر حقوق اجتماعی باشند و کسانی که قادر به رصدکردن اوضاع هستند خود افراد مددکار هستند که میتوانند در عرصه های مختلف قانونمداری و سلامت اجتماعی کمک دهنده و تاثیرگذار باشند و نسبت به ارتقای سهم افراد از حقوق اجتماعی نیز نقش مهمی داشته باشند . وی گفت : در این بین نقش سازمان بهزیستی، ارائه آمار از افراد و مسائل اجتماعی است ، رصد و پایش آسیب های اجتماعی ، بررسی و آسیب شناسی کارهای اجرایی و راههای موجود و جلوگیری از گلوگاههای انحرافی ، گسترش احیا و طراحی برنامه های پیشگیری نیز از نقش های سازمان بهزیستی کشور می باشد که این سازمان با تمام قوا در این عرصه ها فعالیت خواهد کرد. سپس دکتر ملاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری سخنرانی خود را ارائه نمود و اشاره داشت، دین اسلام مروج مددکاری است ؛ این دین از مرز توصیه و ارشاد گذشته و انسان ها را ملزم به حمایت از افراد ناتوان و یتیمان کرده است.

HAMAYESH-MADADKARI2

وی افزود، امروز مددکاری فراتر از شغل است و زمینه ساز تحقق عدالت اجتماعی است و همان سیره ائمه می باشد و امیدواریم در عمل شاهد تحقق این سیره باشیم. مددکاری با هدف قابل تحمل کردن اجتماع بعد از جنگ صورت گرفت و همواره ضرورت تداوم آن دیده می شود. لذا برای یک نظام هدفمند مددکاری ، جریانهای مختلفی شکل گرفته است و درمورد زنان که به ذات مددکار هستند و همچنین به دلیل متضررشدن بیشتر از آسیب های اجتماعی ، یکی از اصلی ترین گروههای هدف آسیب های اجتماعی روبه رشد هستند که هدف ما کاهش این آسیب ها به حداقل است. وی اشاره کرد، مطالبه گری اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با حقوق شهروندی دارد . هماهنگی و مدیریت ظرفیتهای موجود در حوزه مسائل و آسیب های اجتماعی از وظایف معاونت امور زنان و خانواده است . در ادامه این همایش با اشاره دکتر موسوی چلک به اینکه جشنواره افراد اقدام برتر در حوزه مددکاری در سال آینده برگزار می گردد از افراد برتر مددکاری اجتماعی تقدیر به عمل آمد. در ادامه، همایش در دو بخش کارگاهی و نشست های تخصصی در نوبت صبح و بعدازظهر با حضور اساتید مجرب دانشگاهی و مسئولین ذیربط ادامه یافت.

منبع:

سایت بهزیستی

سایت کمیسیون ملی یونسکو