482879_317
درسی که ابتکار از کودکان گرفت
تاریخ انتشار: 14 سپتامبر ماه 15 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به نقل از بلاغ، معصومه ابتکار با انتشار عکس زیر در اینستاگرامش نوشت: دیروز پنج شنبه در حاشیه بازدید از پارک ملی و ذخیرگاه توران، به روستای قلعه بالا در ٢٤ کیلومتری جنوب شرقی بخش بیارجمند رفتیم. این روستا خود را برای میزبانی علاقمندان به طبیعت و نیز مسافران پارک ملی توران آراسته کرده و روستایی مناسب برای گردشگری به حساب می آید. به دلیل کوهپایه ای بودن روستا، ساخت و ساز در آن به صورت پلکانی و با استفاده از خشت خام در بافت قدیم و آجر در خانه های جدید انجام گرفته و اخیرا نیز طرحی آموزشی برای جلب مشارکت مردم روستا در حفاظت از منطقه توران و گونه های ارزشمند آن در دست انجام است.

3726907557521480452

زاغ بور، یوزپلنگ آسیایی، گورخر آسیایی، جبیر و گیاهان متنوع از جمله این گونه های ارزشمند منطقه هستند و مردم فهیم این روستا نیز درک کرده اند که حفاظت از طبیعت هم سلامت و هم معیشت آنها را بهتر تامین می کند. نانوایی این روستای تمیز و زیبا «یوزپلنگ» نام دارد و در تابلوی منشور اخلاقی روستا نیز می خوانیم که بر حفظ محیط زیست تاکید شده است.

اهالی صندوقی را هم برای حفاظت از طبیعت و گردشگری طبیعی در روستا ایجاد کرده اند. برای تقویت این گونه صندوق ها در سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می کنیم.

من و همراهانم در کنار کودکان شاد روستا، به آینده امیدوارتر شدیم.

منبع:

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک