report
برآورد آماری از وجود 3 میلیون کودک کار در کشور خبر می‌دهد
تاریخ انتشار: 20 اکتبر ماه 15 
رییس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان:
برآورد آماری از وجود 3 میلیون کودک کار در کشور خبر می‌دهد/ انتظار برای اجرای طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴
سلامت این افراد به وزارت بهداشت مرتبط است، ولی متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای آن‌ها انجام نشده است، در یک برهه زمانی کوتاه‌مدت یک‌ساله، قرار شد چهار مرکز بهداشت چهارگانه شرق، غرب، شمال و جنوب، کودکان بیمار را با نامه‌ای از طرف NGO مربوطه به رایگان بپذیرند. در همان سال حدود هزار کودک بیمه شدند، ولی در حال حاضر بیش‌ترین بار این کودکان بر دوش انجمن‌هاست.
رییس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان گفت: در شبکه یاری کودکان کار و خیابان حدود 20 سمن در تهران، کرج، شهر ری و چند استان دیگر وجود دارد که تنها حدود 10 هزار کودک به آن مراجعه کرده‌ و تحت پوشش قرار گرفته‌اند. آمار اعلام‌شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور نیز آمار پراکنده‌ای است. یک برآورد آماری وجود دارد مبنی بر این‌که با توجه به 15 میلیون کودک زیر 18 سال وقتی تنها 12 میلیون کودک به مدرسه می‌روند، پس می‌توان گفت سه میلیون کودک کار داریم.
دکتر فاطمه قاسم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این‌که کودکانی که در روز یک یا دو ساعت کار انجام دهند کودک‌کار تلقی نمی‌شود، گفت: کار کودک چند مشخصه دارد: اول این‌که کودک باید برای کار اجبار داشته باشد و بخشی از هزینه زندگی‌ خود و خانواده را از این طریق بپردازد، دوم این‌که کار در حدی باشد که مانع از آموزش او ‌شود و سوم این‌که کودک مورد بهره‌کشی قرار بگیرد. کار کودک با این سه ویژگی منع شده است.
برآورد آماری از وجود 3 میلیون کودک کار در کشور خبر می‌دهد
وی به چالش نبود آمار دقیق در خصوص کودکان در معرض آسیب اشاره کرد و افزود: در شبکه یاری کودکان کار و خیابان حدود 20 سمن در تهران، کرج، شهر ری و چند استان دیگر وجود دارد که تنها حدود 10 هزار کودک به آن مراجعه کرده‌ و تحت پوشش قرار گرفته‌اند. آمار اعلام‌شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور نیز آمار پراکنده‌ای است. یک برآورد آماری وجود دارد مبنی بر این‌که با توجه به 15 میلیون کودک زیر 18 سال وقتی تنها 12 میلیون کودک به مدرسه می‌روند، پس می‌توان گفت سه میلیون کودک کار داریم.
عضو هیئت مدیره انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا با تأکید بر این‌که برآورد آماری یک عدد واقعی نیست، ولی می‌تواند ما را به وسعت فاجعه نزدیک‌تر کند، اظهار داشت: با توجه به نبود آمار دقیق نمی‌توان در خصوص پراکندگی کار کودکان نظر قطعی داد، ولی بیش‌ترین کودکان کار در کلان‌شهرها دیده می‌شوند. آ‌ن‌ها به دنبال کار از شهرهای کوچک و روستاها به کلان‌‌شهرها مهاجرت می‌کنند؛ چراکه واحدهای کاری بیش‌تری در کلان‌شهرها وجود دارد. کار در خیابان تنها یک نوع از کار کودک است؛ کودکان در مزارع، کارگاه‌‌ها و کارهای ساختمانی و متأسفانه در فروش مواد‌ مخدر نیز مشارکت می‌کنند.
شبکه یاری کودکان کار و خیابان ایجادکننده هماهنگی میان NGOها
رییس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان در خصوص فعالیت‌های این شبکه گفت: شبکه یاری از 20 انجمن و سازمان حمایتی تشکیل شده است و هدف آن برقراری ارتباط با یکدیگر، ارتقا سطح فعالیت‌ها، رسیدگی به مشکلات اعضا، برگزاری برنامه‌های مشترک و سهولت ارتباط با سازمان‌های دولتی و غیردولتی است.
این روانشناس کودک در ادامه افزود: باید پذیرفت در واقعیت نمی‌توان کار کودک را حذف کرد؛ چراکه این افراد نان‌آور خانواده‌اند. از طرفی این NGO‌ها نمی‌توانند میزان درآمد آن‌ها را بپردازند؛ بنابراین خدمات حمایتی، اجتماعی، آموزشی و مشاوره‌ای نظیر مهارت‌آموزی کارآفرینی، آموزش والدین، مسایل بهداشتی، حرفه‌ای، مداخله در حل مشکلات عاطفی، روانی و اجتماعی به این کودکان ارائه می‌کنند.
آموزش‌وپرورش برای تحصیل کودکان کار هیچ کمکی نمی‌کند
قاسم‌زاده اظهار داشت: شهرداری موظف است سخت‌افزار و مکان را در اختیار انجمن‌های غیردولتی و حمایتی کودکان کار قرار دهد، ولی در شبکه یاری تنها چهار NGO از این خدمات بهره‌مند شدند و یا وزارت آموزش‌وپرورش باید آموزش کودکان بازمانده از تحصیل را برعهده بگیرد، ولی این کار به NGO‌ها واگذار شده است. از طرفی به دلیل کمبود بودجه و امکانات هیچ کمکی به این سازمان‌ها نمی‌شود.
شهرداری تهران هزینه تهیه کتب تحصیلی کودکان کار را پرداخت کرد
وی ادامه داد: هر سازمان دولتی باید بخشی از خدمات را به این کودکان ارائه کند، اما متأسفانه به دلایل گوناگون این امر انجام نمی‌شود. برای مثال اخیراً از آموزش‌وپرورش خواستیم تا کتب آموزشی این کودکان را در اختیار این تشکل‌ها قرار دهد و ما هزینه این کتب را از طریق شهرداری تأمین کردیم.
با طرح مشوق‌های کودکان بازمانده از تحصیل وزارت رفاه، کودکان بیش‌تری از تحصیل برخوردار می‌شوند
رییس هیئت ‌مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان با اشاره به این‌که عمده معلم‌های این انجمن‌ها داوطلب هستند، اظهار داشت: برای آموزش این کودکان هیچ کمکی از سوی آموزش‌وپرورش انجام نمی‌شود. باتوجه به اهمیت آموزش کلاس اول دبستان، تنها مدت کوتاهی در گذشته برای تحصیل این دانش‌آموزان علاوه بر کتاب، معلم نیز در اختیار NGOها قرار گرفت. در طرح مشوق‌های کودکان بازمانده از تحصیل، وزارت رفاه مبلغی در اختیار این مراکز قرار می‌دهد تا 100 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل را شناسایی کنند و آموزش دهند.
انتظار برای اجرای طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار وزارت رفاه
وی در خصوص فعالیت‌های ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: سه آیین‌نامه درخصوص ساماندهی کودکان کار در این ستاد تصویب شد که متأسفانه در حد پایلوت بوده و یا پس از مدتی رها شد. اخیراً وزارت کار، آخرین آیین‌نامه ستاد ساماندهی را بازنگری کرده و آن را با عنوان طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار مطرح کرد که هم از نظر کاربرد لغات و فرهنگ حاکم بر این آیین‌نامه و هم از جهت وظایف سازمان‌های دولتی تأکیداتی شده است.
وزارت بهداشت در امر سلامت کودکان کار کم‌کاری می‌کند
قاسم‌زاده ادامه داد: متأسفانه این آیین‌نامه در همین حد مانده و اجرایی نشده است. البته به تازگی آن را برای نظرخواهی در اختیار دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها قرار داده‌اند. سلامت این افراد به وزارت بهداشت مرتبط است، ولی متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای آن‌ها انجام نشده است، در یک برهه زمانی کوتاه‌مدت یک‌ساله، قرار شد چهار مرکز بهداشت چهارگانه شرق، غرب، شمال و جنوب، کودکان بیمار را با نامه‌ای از طرف NGO مربوطه به رایگان بپذیرند. در همان سال حدود هزار کودک بیمه شدند، ولی در حال حاضر بیش‌ترین بار این کودکان بر دوش انجمن‌هاست.
انتهای پیام/ 930710
برگرفته از سایت مهرخانه