Phot-1o
در جلسه شورای عالی ساماندهی کودکان کار و خیابان مطرح شد
تاریخ انتشار: 8 اکتبر ماه 15 

در سومین جلسه شورای عالی ساماندهی کودکان کار و خیابان، اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد مبارزه با موادمخدر و شبکه کاری کودکان کار و خیابان تشریح شد.

 به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وهاب‌زاده، مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر در سومین جلسه شورای عالی ساماندهی کودکان کار و خیابان که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه آمار درست و علمی از وضعیت اعتیاد کودکان نداریم، گفت: اما در شیوع‌شناسی کودکان که در سال 90 برای گروه سنی 15 تا 64 سال انجام شد، مشخص شد که از یک میلیون و 325 هزار نفر معتاد رسمی در کشور، 3 درصد در گروه سنی 15 تا 19 سال قرار دارند.

 وی افزود: همچنین بیشترین درگیری را در گروه سنی 35 تا 39 و 20 تا 24 سال داریم و آمار اعتیاد در این گروه‌های سنی حدود 17 درصد است.  مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با  موادمخدر با بیان اینکه 37 درصد از آمار معتادان کشور دارای تحصیلات تکمیلی از فوق‌دیپلم به بالا هستند گفت: 63 درصد از معتادان متاهل هستند.

 وهاب‌زاده به تحقیقی که در جنوب تهران بر روی 87 کودک با میانگین سنی 11 سال انجام شده است اشاره و عنوان کرد: در این تحقیق مشخص شد که 16.1 درصد از این کودکان به مصرف سیگار و 9.1 درصد به مصرف موادمخدر مشغول هستند. همچنین مشخص شد 10 درصد از این کودکان افسردگی دارند که خود این عامل در گرایش به مصرف به موادمخدر تاثیر دارد.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: بسته پیشگیری از اعتیاد را برای گروه‌های هدف خودمان با کمک UNODC طراحی کرده‌ایم که می‌تواند کمک‌کننده باشد.  به گزارش ایسنا، ملک‌شاهی قائم مقام معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با بیان اینکه کمیته امداد مبارزه با 54 آسیب اجتماعی را در دستور کار دارد، گفت: هرچند وظیفه ذاتی نداریم اما در تعامل و همکاری با دستگاه‌های دیگر اقداماتی را در این خصوص انجام می‌دهیم.

 قائم مقام معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: 120 دستورالعمل کشوری در کمیته امداد وجود دارد که 2 دستورالعمل آن مربوط به محو بی‌سوادی است. همچنین 2 بسته ویژه برای حمایت از کودکان کار و حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل داریم. در حال حاضر 600 هزار کودک در سن 7 تا 18 سال و 200 هزار کودک در سن صفر تا 6 سال تحت پوشش کمیته امداد هستند.

 به گزارش ایسنا، صالحی، مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان نیز با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل کودکان کار مشکل اقتصادی است، اظهار کرد: بحث بیکاری، مشکلات خانوادگی، طلاق، بی‌سرپرستی و بدسرپرستی، پر جمعیتی خانواده‌ها، اعتیاد، مشکلات فرهنگی چون خشونت و… و همچنین موانع قانونی از جمله مسائلی هستند که در بحث کودکان کار و خیابان با آنها مواجه هستیم. در برخی موارد خلاء قانونی داریم و در برخی مواقع قانون اجرا نمی‌شود.  مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان افزود: ضمن درخواست برای شناسایی وضعیت موجود ایجاد یک مرکز پژوهشی و کتابخانه‌ای می‌تواند مفید فایده باشد. همچنین لایحه حمایت از حقوق کودک مدت‌هاست در مجلس مانده و باید کمک کنیم رسیدگی و تصویب آن تسریع شود.