images (3)
جامعه عاری از خشونت می تواند کودکانی صلح جو تربیت کند
تاریخ انتشار: 2 اکتبر ماه 15 

نهران – ایرنا – یک کارشناس کودک کار گفت: برای اینکه جامعه ای صلح را به کودک بیاموزد باید عاری از خشونت باشد، این در حالی است که رسانه ها نقش مهمی در ترویج صلح در جامعه دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، فاطمه قاسم زا سه شنبه در نشستی به مناسبت روز جهانی صلح (31 سپتامبر) با موضوع صلح و کودک که در دفتر امور اجتماعی شهرداری منطقه سه برگزار شده بود، افزود: صلح مفهوم گستره ای است که در نهایت اگر مفاهیم عملیاتی شوند می تواند به تحقق مقوله صلح کمک کند. وی معنای صلح را برای کودکان مفاهیمی نظیر دست زدن، دوست داشتن، بازی کردن و به مهمانی رفتن عنوان کرد و اظهار داشت: هر وقت از کودکان درباره صلح پرسش می کنیم پاسخ هایی نظیر آنچه گفته شد، اعلام می کنند.

این روانشناس کودک با اشاره به اینکه برخی از عوامل گوناگون بر روی انسان تاثیر می گذارد که موجب بازدارندگی از کار می شود، یادآور شد: انسانها برای برقرای صلح نیاز به آرامش دارند، برای صلح درونی نیاز است که در مرحله نخست خود را بشناسیم، در مرحله بعدی دیگران را بشناسیم و در نهایت باید جامعه را شناخت. وی تاکید کرد: اگر انسانها از درون آرامش نداشته باشند نمی توانند صلح را تسری دهند. بسیاری از توانایی های ژنتیکی با آموزش می توانند بروز یابند. وی معتقد است: آموزش و پرورش مهمترین نقش را در ایجاد صلح در میان کودکان برعهده دارد، آموزش در دوران کودکی عمیق تر، سریعتر و آسانتر است. وی رکن دوم آموزش صلح را به کودکان، خانواده عنوان کرد و گفت: کودک در خانواده می آموزد که چگونه رفتار صلح آمیز داشته باشد. همچنین جامعه نقش مهمی در آموزش صلح در کودکان دارد و رسانه مسئولیت مهمی در این بخش دارد که متاسفانه کار زیادی در این خصوص صورت نمی گیرد.

** جنگ ها همواره با بروز بحران های اقتصادی شروع می شوند سپس محمد لطفی یک حقوقدان در زمینه حقوق کودک که در این نشست حضور داشت، گفت: سقوط سهام داوجونز در نیویورک بروز جنگ در کشورهای خاورمیانه را ایجاد کرد. وی اظهار داشت: کشورهایی که به نظر داعیه صلح دارند بیشترین سهم را در فروش سلاح های جنگی به دیگر کشورها بر عهده دارند. لطفی گفت: آیا براستی کشورهای غربی با نیروی انسانی و تجهیزات نظامی که در اختیار دارند، نمی توانند علیه نیروهای داعش با هم متحد شوند و این نیروی خشن در خاورمیانه را از بین ببرند؟
** 36 سال جنگ یک معلم افغانی در ایران که در این نشست حضور داشت، گفت: 36 سال است که افغانستان در حال جنگ است که اگر آن را در 365 روز سالانه محاسبه کنیم متوجه می شویم 13هزار و 410 روز است که افغانستان روی صلح را ندیده است. عبدالرحیم رحیمی گفت: افغانستان طی 36 سال گذشته حدود چهار میلیون کشته داده و این در حالی است که مردم این کشور هر روز در انتظار صلح نشسته اند اما چه کسی، چه زمانی و در کجا پیام صلح در افغانستان را خواهد آورد؟ وی مهاجرت از افغانستان را به دلیل وجود ناامنی در این کشور عنوان کرد و گفت: امام خمینی(ره) در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اعلام کردند که اسلام مرز نمی شناسد و به همین دلیل بسیاری از مردم ما به ایران روی آوردند. وی گفت: طی مدتی که در ایران به کار تدریس مشغول بودم توانستم بیش از 5 هزار نفر را باسواد کنم. در کلاس های درسم برای دانش آموزان از صلح صحبت می کنم و آنان از من می پرسند اگر صلح خوب است چرا در افغانستان چنین نیست و ما اینجا چه می کنیم؟
وی با انتقاد به هزینه خرید کتابهای درسی برای دانش آموزان افغانستانی در ایران، گفت: هزینه کتاب های درسی برای دانش آموزان ایرانی 20 هزار تومان و برای دانش آموزان افغانستانی دو برابر و این در حالی است که هزینه ثبت نام دانش آموزان افغانی برای خانواده هایی که کارت اقامت دارند 120هزار تومان، برای دارندگان پاسپورت 150هزار تومان و برای خانواده هایی که نه کارت و نه پاسپورت دارند حدود 400 هزار تومان است. وی تعداد افاغنه مهاجر را حدود 10میلیون نفر ذکر کرد و گفت: بسیاری از فرزندان خانواده های افغانستانی یا پدر خود را از دست داده اند و یا برخی از خانواده ها بد سرپرست هستند. فرزندان افغانستانی به طور عام برای تامین مخارج خانواده های خود در کار هستند.
وی یادآور شد: زمانی افغانستان با حضور شوروی در آن کشور در جنگ بود، سپس گروههای افراطی مذهبی و طالبان و سپس امریکایی ها آمدند و جنگ ادامه یافت، پس از آنها طالبان و در حال حاضر هم که مورد تعرض داعش قرار گرفته است. معلوم نیست صلح چه زمانی به این کشور خواهد رسید؟ وی گفت: فرزندان ما خود را ایرانی می دانند زیرا از جنگ بیزارند زیرا می دانند با وجود جنگ در افغانستان آرامش و صلح تحقق نمی یابد.
 

812218573_92089

  ** صلح همواره آرزوی بشر است سپس در این نشست محمدرضا یوسفی نویسنده ایرانی گفت: صلح همواره آرزوی بشر بوده است اما متاسفانه بسیاری از کشورهایی که داعیه صلح دارند خود بزرگترین فروشندگان سلاح می باشند. وی با اشاره به کتاب شاهنامه گفت: این کتاب نمادی از صلح است در حالیکه جنگ های زیادی هم در آن ذکر شده اما قهرمانانی در این کتاب نظیر ایرج، گردآفرید و سیاوش نیز نماد صلح می باشند. وی گفت: متاسفانه با اینکه کتابهای زیادی در خصوص صلح در ایران نگاشته شده اما موج خشونت در جامعه در میان جوانان بالا است.