volunteer
هزینه درمان کودکان کار بی‌هویت 10 برابر افراد عادی است
تاریخ انتشار: 14 ژوئن ماه 15 

مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) در نشست هم اندیشی بررسی موانع حذف کار کودک و راهکارهای آن به مساله بهداشت کودکان کار پرداخت و اعلام کرد که هزینه‌های درمان برای کودکان بدون اوراق هویت گاهی 10 برابر هزینه‌های عادی درمان است.

image-d90db5dc0a59cf3fa9e0cf845d3e67b2a977535a512cf1be9841d86d784b8dea-V

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، زهرا رحیمی در مورد جایگاه سازمان‌های مردم نهاد و موضوعات اجتماعی گفت: سازمان‌های مردم نهاد نقش پایش ارزیابی و مشاوره دارند و در تدوین سیاست‌ها می‌توانند کمک کنند، در طول سال‌ها در ایران فعالیت مدنی با موانع روبرو بوده است در حال حاضر نیز طبق قانون وزارت کشور درباره نظارت بر NGOها 16 نهاد دولتی بر فعالیت یک NGO نظارت می‌کنند، در عین حال در سال‌های اخیر NGOها به شکل مجری یک سری وظایفی درآمدند که در شرح وظایف سازمان‌های دولتی بود و بار بزرگی بر دوش ما افتاد.

او درباره موضوع بهداشت و درمان کودکان کار گفت: در بحث بهداشت و درمان این بچه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم و این مشکلات در بچه‌هایی که اوراق هویت ندارند و یا غیر ایرانی هستند، دشوارتر است.

وی به مورد اخیر پسری به نام یونس اشاره کرد و گفت: هزینه درمان سرطان حاد یونس 150 تا 200 میلیون تومان است در حالی که این هزینه برای یک بچه ایرانی 20 میلیون تومان می‌شد. در بحث پیوند اعضا هم این مشکلات شدید است. عدم شمول حمایت درمانی برای یک خانواده با وضع اقتصادی متوسط شاید مساله جدی نباشد اما برای خانواده‌ای که بچه‌اش کار می‌کند مساله جدی است. مثلا در مورد بچه‌هایی که دچار هر گونه عفونت می‌شوند گاهی برای تسکین درد مواد مخدر استفاده می‌شود که این باعث پیش آمدن بحث اعتیاد در میان کودکان کار می‌شود و هیچ نهادی پاسخگوی این مساله نیست.