1386421597_21164
گفت‌وگو با موسس انجمن حامیان کودکان کار و خیابان
تاریخ انتشار: 16 مارس ماه 15 
گفت‌وگو با موسس انجمن حامیان کودکان کار و خیابان: تلاش سمن‌ها آشنایی آحاد جامعه با معضل‌های اجتماعی است   خجسته اسلامی‌نژاد موسس و رییس هیئت مدیره انجمن حامیان کودکان کار و خیابان  
  • در زمینه توانمندسازی خانوارهای شهری، سازمان‌های مردم‌نهاد تا چه اندازه می‌توانند موثر باشند؟
سازمان‌های مردم‌نهاد در نهایت می‌تواند افراد اعم از فرد، خانواده، کودکان و بزرگسال از نظر فرهنگی آموزش دهند. فرهنگ‌سازی یکی از وظایف موسسه‌های مردم‌‌نهاد در جامعه است. زیرا نمی‌تواند با توان مالی و انسانی کمی که دارد، به افراد سبد خانوار بدهد. البته در کنار فرهنگ‌سازی لازم است ما برخی از این خدمات را به افراد به ویژه کودکانارائه دهیم تا شرایط آموزش و یادگیری را برای اینها تا اندازه‌ای تأمین کنیم تا بتوانند یادگیری داشته باشند.

 POSTER A3.cdr

   
  • سازمان‌های مردم‌نهاد در خصوص بازآفرینی بافت‌های هدف شهری (بافت‌های فرسوده) چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟
بنده در این زمینه نمی‌توانم اظهار نظر کنم. چون کار ما نیست، اما می‌توانم در رابطه با مبلمان ظاهری شهر نکاتی را بیان کنم. راجع به این می‌توانیم صحبت کنیم که چکار کنیم تا حداقل ظاهر یک شهر، ‌شهری که ما ادعا داریم جزو پایتخت‌های نمونه جهان است، ساکنان آن به چه شیوه‌ای توانمند شوند، ‌به چه شیوه‌ای بهداشت را رعایت کنند، چگونه می‌توانیم بچه‌هایی که در شهر پراکنده هستند را توانمند کنیم و آموزش دهیم.  
  • برای پررنگ کردن فعالیت‌های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد چه اقدام‌هایی باید صورت بگیرد؟
برای پررنگ کردن فعالیت‌های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد در وهله اول نیاز است تا سمن‌ها به شکل پررنگ و کامل از طرف سازمان‌های دولتی پذیرفته شوند. ما انتظار داریم تا سازمانی‌های دولتی از ما مشاوره بگیرند. زیرا ما در نهایت خضوع می‌توانیم تمام تجربیات چندین و چند ساله خودرا به آن‌ها ارائه ‌دهیم و در مقابل هم انتظار داریم تا در سیاست‌گذاری‌ها و کارهای اصولی که می‌خواهد انجام شود نظر ما هم پرسیده شود. با توجه به گذشت 17 سال از حضور موسسه‌های مردم نهاد، تا کنون یک کار بنیادی شکل نگرفته است. دلیل این است که موسسه‌های مردم نهاد به دلیل ضعف مالی و انسانی به تنهایی این قدرت را ندارند که این کارها را انجام دهند. این گونه موسسه‌ها می‌توانند الگوهای اجرایی برای دولت باشند که اگر دولت تمایل داشت بیاید و کارهایی را که ما با این منابع مالی و انسانی کم انجام می‌دهیم ببیند تا بدانند که باید چه کار کنند.  
  • رسانه‌ها در حمایت و توسعه فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد چه نقشی دارند؟
نقش این گروه بسیار می‌تواند مفید و موثر باشد. رادیو و تلویزیون هیچ‌گاه این فرصت را به ما سازمان‌های مردم نهاد نمی‌دهد تا بتوانیم تجربیات خود را از طریق رسانه ملی به گوش مردم برسانیم. ما نیاز به پول نداریم بلکه می‌خواهیم با حضور رسانه‌ها این مشکلات را به مردم تفهیم کنیم. دولت هم آن‌قدر نسبت به ما کم لطف است که نمی‌خواهد از ما استفاده کند.  
  • نظرتان در رابطه با بازارچه عمران و بهسازی که 21 و 22 اسفند 93 برگزار می‌شود،‌ بگویید؟
پیامد برپایی چنین بازارچه‌هایی این است که افراد به این نتیجه می‌رسند که می‌توان با موسسه‌های مردم نهاد تعامل داشت، از نظرهای‌شان استفاده و برای آن‌ها بازارچه برپا کرد. ما باید سعی کنیم باری از دوش جامعه برداریم. سازمان‌های مردم نهاد یک گروه سیاسی نیستند، بلکه یک گروه اجتماعی هستند. رسانه‌ها هستند که باید به ما کمک کنند تا بتوانیم آحاد جامعه را بیش‌تر با مشکلات اجتماعی آشنا کنیم.