panah
موسسه ی حمایتی کودکان کار قزوین
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ماه ۹۲ 

تاریخچه موسسه ی حمایتی کودکان کار قزوین :

موسسه ی مردمی و غیر دولتی پناه کودکان کار قزوین در سال ۱۳۹۰ توسط عده ای از افراد نوع دوست استان تاسیس شد و فعالیت خود را با هدف اجرای مفاد  کنوانسیون کودک و تاکید بر کاهش کار کودکان آغاز کرد و بازداری کودکان از چرخه ی کار و خیابان را سرلوحه ی فعالیت های خود قرار داد.اما بعد از یکسال به دلیل اینکه مکان مناسبی برای ادامه ی فعالیت نداشت نزدیک به یک سال به طور پراکنده فعالیت می کرد.

افتتاحیه ی مجدد موسسه روز ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ همزمان با روز جهانی منع کار کودک با حدود بیست و پنج مربی داوطلب خانم و آقا و حدود بیست تا بیست و پنج کودک در خیابان مولوی قزوین انجام شد.

این گروه در زمینه های مختلف از جمله کلاس های کمک درسی، نقاشی، زبان ،کاردستی ، بازی و… هفته ای پنج روز فعالیت کردند و کم کم با بالا رفتن کیفیت کاری و تجربه ی بیشتر، کلاس ها به سفالگری و آموزش مهارت های زندگی و خوشنویسی به طور تخصصی ارتقا پیدا کرد و برنامه هایی مفرح همچون اردو ، پارک ، سینما ،سالن های ورزشی و شنا هم به مجموعه فعالیت ها اضافه شد. هم اکنون با توجه به ظرفیت مکانی تعداد کودکان کار تحت حمایت موسسه حدود ۵۰ نفر در رده سنی ۵ تا ۱۴ سال می باشد.

اهداف موسسه :

هدف کلی موسسه ، حمایت از حقوق کودکان کارو خیابان و اجرای پیمان نامه ی حقوق کودک است. در همین راستا ،اهداف زیادی در دستور کار قرار گرفته اند.یکی از این اهداف، آموزش مهارت های زندگی ست با این انگیزه که کودکان در مقابله با رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی توانمندشوند ،همچنین ایجاد محیطی شاد و به دور از خشونت برای کودکان که از لحاظ آموزشی ، بهداشتی جسمی و روحی روانی مورد حمایت قرار گیرند و با حقوق خود اشنا شوند.

توانمند سازی مادران به منظور جایگزینی کار مادر با کار کودک و کارآفرینی برای والدین هم گام هایی بلند برای زندگی بهتر و سالم تر کودکان است که از اهداف این موسسه می باشد.

 بالا بردن سطح فرهنگ و آگاهی مردم در خصوص آشنایی با مشکلات کودکان کار و نحوه ی برخورد با آنان . تغییر نگرش در آحاد جامعه نسبت به این کودکان و حس مسئولیت نسبت به آن ها هم بخشی از این اهداف هستند که امید داریم با توکل بر خداوند و یاری شما مردم عزیز و مهربان به آن ها دست پیدا کنیم..

فعالیت ها

فعالیت های موسسسه

ایجاد کلاس های کمک درسی در کلیه مقاطع مختلف تحصیلی ، برای تقویت درسی کودکان

ایجاد گروه روانشناسی و پزشکی کانون با همکاری نیرو های متخصص ، برای درمان مشکلات روحی و جسمی

ایجاد کلاس های بازی ، آموزش و ترویح بازی های قاعده دار

برگزاری کلاس های نقاشی برای کشف استعداد ها و تلطیف روح کودک

برگزاری تاتر و موسیقی برای حفظ روحیه شادی و نشاط کودکان

ایجاد کمک حامیان مالی برای کودکانی که توانایی مالی برای ادامه تحصیل ندارند

ایجاد اردو های یک روزه برای رسیده به اهداف

ایجاد کلاس های فرهنگی و اجتماعی جهت بالا بردن مهارت های زندگی و توانمند سازی فردی برای مادران و کودکان

طرح های مناسبتی که شامل عیدانه و جشن تولد گروهی ماهانه ، جشن های ویژه روزکودک و ۱۳ آبان ، شب یلد ، عبد نوروز و مناسبت های مختلف همراه با هدیا و پذیرایی  .

تشکیل کلاس های بهداشت فردی و روانی برای کودکان

تشکیل کلاس های سواد آموزی مشاوره خانوادگی ، بهداشتی ، حقوق کودکان ، روانشناسی برای مادران و خواهران  کودکان کار

سرو غذای گرم  و سرد متنوع به کودکان

ایجاد کلاس های مقابله با خشونت برای کودکان و مادران آن ها

جذب نیرو های انسانی داوطلب و علاقه مند به فعالت در زمینه کار کودک

جذب کمک های مالی افراد ، شرکت ها یا موسسات در فواصل زمانی منظم یا نامنظم

آدرس : قزوین ، خیابان مولوی ، کوچه مرتضی نژاد ، پلاک ۴۴۱ تلفن : ۳۳۲۴۱۳۲۰ _ ۰۹۱۰۹۵۸۸۴۷۷ شماره ثبت : ۴۹۱