Workshop1
باید به حال مسئولان آموزش و پرورش فکری کرد
تاریخ انتشار: 21 سپتامبر ماه 14 

بیوک ملکی با بیان این‌که شرایط کتاب‌خوانی در کشور در شرایط هشدار قرار دارد می‌گوید: مشخص نیست چرا مسئولان آموزش و پرورش این حرف‌ها را جدی نمی‌گیرند؛ شاید باید به حال آن‌ها فکری کرد.

 این شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره بازگشت دوباره زنگ انشا به مدرسه‌ها گفت: در مصاحبه‌هایی که شما در این حوزه انجام داده‌اید دوستان دیگر چون آقای غفارزادگان به مسائل این درس اشاره کرده‌اند که من حرف‌های ایشان را کاملا قبول دارد. همچنین باید بگویم مشکل آموزش و پرورش ما در این حوزه فراتر از یک زنگ انشاست. ما الآن مشکل شدید مطالعه و کتاب‌خوانی داریم. به دلیل شرایط اقتصادی بیش‌تر خانواده‌ها کتاب را از سبد خرید خود حذف کرده‌اند. البته در کنار مسائل اقتصادی از مشکلات فرهنگی هم رنج می‌بریم و به صورت کلی شرایط به این‌گونه است که آموزش و پرورش به کتاب‌خوانی توجه ندارد‌. خانواده‌ها هم به این موضوع نمی‌پردازند. بنابراین هیچ فضایی نیست که بچه‌ها با شور و شوق مطالعه آشنا بشوند. این در حالی است که مدرسه اولین جایی است که باید بچه‌ها را با کتاب‌خوانی آشنا کند. اما سال‌های سال است که کتاب در مدارس حضور ندارد. البته استثناهایی هست‌. اما در کل در این زمینه تلاشی نمی‌شود و مسئولان آموزش و پرورش انگار در فضای دیگری سیر می‌کنند.

 او افزود: وقتی ما زنگ مطالعه نداریم و کتاب‌خوانی را به دانش‌آموزان آموزش نمی‌دهیم و در خانواده هم شور و شوق مطالعه ایجاد نمی‌شود، انشا هم که جزوی از این ماجراست تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اما اگر همان درس انشا هم درست مورد توجه قرار بگیرد و خوب اجرا شود، می‌تواند بچه‌ها را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کند.

 ملکی اظهار کرد: ما باید کنار زنگ انشا کلاس قصه‌خوانی و شعرخوانی داشته باشیم، اما مشخص نیست که چرا هیچ‌کس به حرف‌های نویسندگان و اهل ادب توجه نمی‌کند. اگر یکی دو نویسنده درباره این موضوع حرف می‌زدند و توجهی نمی‌شد طبیعی بود. اما حالا که بیش‌تر نویسنده‌ها و دست‌اندرکاران امور فرهنگی به این موضوع اشاره می‌کنند باید آموزش و پرورش این موضوع را جدی بگیرد. هشدارها درباره کتاب‌خوانی جدی است و در واقع شرایط بسیار بد است. من فکر می‌کنم باید به حال مسئولان آموزش و پرورش فکری کرد.

 این شاعر درباره اهمیت کتاب‌خوانی گفت: من فکر می‌کنم همان اندازه که بچه‌ها به غذا خوردن نیاز دارند محتاج کتاب‌خوانی هم هستند. بچه‌هایی که کتاب‌خوان هستند، در مدرسه بهتر عمل می‌کنند و استعدادهای آن‌ها بهتر شکوفا می‌شود. کتاب فقط قصه نیست، شاخه‌های مختلف علمی و هنری در کتاب‌ها آمده‌ و خواندن آن‌ها به دانش‌آموزان ما وسعت دید می‌دهد. هرچه کتاب‌خوانی بیش‌تر باشد، بچه‌های ما آگاهی بیش‌تری خواهند داشت و از نظر فکری ورزیده‌تر خواهند بود.