khabar.89.7.7
مراسم بزرگداشت روز جهانی انسان‌دوستی
تاریخ انتشار: 18 آگوست ماه 14 

 2734516-3970700

همایش بزرگداشت روز جهانی انسان دوستی روز دوشنبه با حضور سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه و والری آموس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشردوستانه و سفرای کشورهای خارجی  و سازمان های غیر دولتی از جمله شبکه یاری و انجمن کودکان در معرض خطر و انجمن  حامی برگزار شد.

در مراسم بزرگداشت روز جهانی انسان‌دوستی
والری آموس: جنایتکارانی که به امداد‌گران حمله می‌کنند باید به سزای عمل‌شان برسند

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه گفت: به دلیل گسترش بحران‌های بین‌المللی و نیازهای روز‌افزون بشردوستانه باید جنایتکارانی که به امداد‌گران حمله می‌کنند به سزای عمل‌شان برساند.

 2734486-3970485

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس والری آموس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در مراسم بزرگداشت روز جهانی انسان‌دوستی امروز (دوشنبه) در دفتر مطالعات علمی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ضمن تقدیر از شجاعت امداد‌گران انسان‌دوست در سراسر جهان گفت: سازمان ملل به دلیل حملات مختلف به خبرنگاران و امداد‌گران در جنگ عراق و افزایش این روند گفت: به همین مناسبت مجمع عمومی سازمان ملل متحد 19 اوت را روز جهانی انسان‌دوستی اعلام کرده است.وی گفت: متاسفانه در جنگ مدرنی که دروغ‌های مسلح در شهرها انجام می‌دهند غیرنظامیان مختلفی در سودان، آفریقای مرکزی و غزه و سوریه و عراق هزینه‌های این جنگ را می‌پردازند.

2734516-3970693

وی افزود: به عنوان جامعه بین‌المللی و انسان‌دوستی که طبق قوانین بشردوستانه نباید قوانین بشردوستانه از سوی گروه‌های مسلح و کشورها نادیده گرفته شود ولی متاسفانه این امداد‌گران انسان‌دوست هستند که مورد هدف قرار می‌گیرند.آموس اظهار داشت: خطر‌ناک‌ترین کشور برای امداد‌گران افغانستان است زیرا نیمی از آمار کشته‌ها در آنجا صورت می‌گیرد ضمن اینکه 38 نفر در غزه و 68 نفر هم در سودان جنوبی به دلایل قومیتی مورد هدف گروه‌های مسلح قرار گرفته‌اند و تنها راه برای معکوس کردن این روند این است که جوامع بین‌المللی باید راه‌هایی را برای تقویت و اجرای قوانین برای عدم آسیب‌پذیری امداد‌گران در بحران‌های مختلف داشته باشند و باید تلاش شود کسانی که به امداد‌گران حمله می‌کنند به سزای عمل خودشان برسند.

وی تصریح کرد: نیازهای بشردوستانه به دلیل گسترش بحران‌ها و حملات رو به افزایش است و هم‌اکنون17میلیارد دلار نیازمندی‌های امور بشردوستانه در کل جهان محسوب می‌شود. آموس گفت: به دلیل جنگ غزه هم‌اکنون نیازمند 300 میلیون دلار برای ارسال کمک‌های بشردوستانه هستیم زیرا دسترسی به آب و غذا و پناهگاه در آنجا بسیار سخت شده و نیم میلیون نفر با ناامنی غذایی مواجه هستند و نمی‌دانند که وعده غذایی بعدی آنها از کجا تامین می‌شود. وی افزود: 1.2 میلیون نفر خانه‌های خود را به دلیل جنگ در عراق و بحران‌های مختلف ترک کرده‌اند و مسیر‌های امداد‌رسانی و راه‌های حمل و نقل در آنها دچار تخریب‌های مختلف شده است.

آموس با تاکید بر اینکه باید به ریشه‌های این بحران‌ها بپردازیم و آن را از بین ببریم اظهار داشت: نابرابری اجتماعی و فقر و تغییر آب و هوا و از بین رفتن محیط زیست بر شدت حوادث و فجایع افزوده است. وی خاطرنشان کرد: باید به عملیات‌های بشردوستانه خود به دلیل گسترش مشکلات فراوان در جهان بیفزاییم و به همین دلیل امسال کمپینی را ایجاد کردیم تا به جهانیان نشان دهیم که امداد‌گران انسان‌دوست و کمک‌های بشردوستانه آنان شامل چه اقداماتی است و چه کارهایی می‌شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در پایان افزود: امروز دنیای ما نیازمند ایفای سهم انسان‌های مختلف برای ایجاد دنیای صلح‌آمیز است و ما باید نقش خود را برای پیام‌آوری 20 گانه ایفا کنیم.

منبع خبرگزاری فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930527000629#